Znáte sharenting? Aneb bezhlavé focení dětí na sociální sítě

Maminky a často i tatínkové sdílí na sítích roztomilé fotky vlastních ratolestí. Často je využívají i k výdělečné činnosti. Je to v pořádku?

selfie-g5d47cf61c_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Standardy dnešní doby

Velká část lidí běžně sdílí vlastní životy na sociálních sítí. Někdo se omezuje na myšlenky, další postuje jednu fotografii za druhou. A vlastně nám to už dnes připadá normální.

Fenomén sharentingu

V posledních letech ale vznikl fenomén, který sdílení postřehů ze života posunul o pořádný kus dál. A vznikly nové fenomény. Sharenting je nadměrné sdílení fotografií a videí dětí jejich rodiči.

Pojem sharenting vznikl spojením anglických slov share – sdílet a parenting – rodičovství.

Profil už v bříšku

Rodiče nejen sdílí fotografie a videa dětí. Často jim také zakládají profily na sítích. A výjimkou nejsou ani profily dětí ještě nenarozených, tzv. prenatální profily. Typicky je poznáte podle profilové fotky z ultrazvuku.

Součástí sharentingu jsou také blogy rodičů s bohatou galerií fotek. Bohužel často také včetně velice intimních fotografií dětí.

V čem je nebezpečí

Rodiče tak dětem v nejútlejším věku zakládají tzv. digitální stopu. Jsou to vlastně záznamy o jejich činnosti a životě.

Většinou toto počínání nemá souhlas dítěte. Miminko vám ani souhlas nemůže dát. Ale to, co dnes rodič považuje za roztomilé nebo vtipné, může být v budoucnu pro dítě ponižující, nevhodné nebo příliš intimní.

V budoucnu hrozí ztráta důvěry v rodiče, kteří prolomili soukromí svého potomka. Děti v pozdějším věku mohou trpět sdílením fotografií z jejich dětství.

A v neposlední řadě je tady možnost zneužití fotografií a videí dětí. Jejich sdílením do veřejného prostoru ztrácí rodič kontrolu nad dalším použitím. Fotografie i videa mohou být zneužity ke komerčním účelům, jako ilustrativní obrázky i blogům a v nejhorším případě také sexuálními predátory.

Čtěte dále:

Jak to vypadá v ČR?

V roce 2018 provedla Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci průzkum Rodič a rodičovství v digitální éře. Ten se zaměřil na rizikové chování rodičů v on-line prostředí ve vztahu k dětem.

Z průzkumu plyne, že pouze 5,12 % zveřejňuje fotografie dětí na Facebooku v režimu, kde je vidí kdokoliv. Tři čtvrtiny rodičů se pak drží zveřejňování v režimu Přátelé, kdy je vidí pouze okruh schválených přátel. Což je sice pozitivní, ale stále jsou fotografie ve veřejném prostoru.

Navíc je zcela běžné šíření fotografií přes e-maily, messenger nebo MMS. Tedy cestami, které nejsou úplně bezpečné.

Co doporučují odborníci?

  1. Respektujte soukromí i nejmenších dětí.
  2. Intimní fotografie na sociální sítě nepatří!
  3. Myslete na budoucnost. Co je dnes vtipné, může být v budoucnu zdrojem zesměšňování nebo šikany.
  4. Méně je lépe.
  5. Starších dětí se před zveřejněním fotky z dovolené zeptejte na souhlas.
20.1.2023 4:26 | autor: Ing. Lucie Krůčková | zdroj: Článek byl napsán ve splupráci s psychology., Průzkum Rodič a rodičovství v digitální éře

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist