Gravidjóga – aby se vám lépe dýchalo

Cvičení jógy upravuje pružnost těla. A je to právě pružnost, kterou se jóga pro těhotné snaží zachovat. Gravidjóga není výkonnostní cvičení, ale naučí vás několik velice užitečných věcí. Souhrn jejích cviků, upravených pro možnosti a potřeby budoucích maminek se stal zejména v poslední době velice populární.

„Komunikace mezi maminkou a dítětem, byť je ještě v bříšku, je komunikace nonverbální, tedy beze slov. Je to vzájemná interakce, kdy vše probíhá na úrovni nervových vzruchů. A proto čím klidnější maminka, tím klidnější miminko. A čím více klidu, tím silnější imunitní systém, a tak více zdraví a pohody,“ říká Andrea Smékalová, cvičitelka gravidjógy.

Co mě naučí gravidjóga?

  • Držet rostoucí bříško a zafixovat si správné držení těla.
  • Pozice pro prevenci těhotenské zácpy, křečových žil a bolestí bederní páteře.
  • Vědomě ovládat svaly pánevního dna.
  • Koncentrovat se na správné dýchání a tím ovlivnit svou mysl, abych při porodu zůstala klidná a nepropadala panice.
  • Účinně relaxovat, užitek z relaxace se dostaví i při porodu.

Jsou to právě dechové techniky, které ze cvičení jógy dělají něco výjimečného.

Gravidjógu můžete cvičit během celého těhotenství. Cviky jsou vybrány tak, aby je mohly cvičit ženy až do porodu. Jelikož můžete ve výběru a provádění cviků spoléhat pouze na lektora – lektorku, ke které jdete cvičit, měly byste ji velice pečlivě vybrat. Než začnete s cvičením, ověřte si její zodpovědnost. Zeptejte se, kde absolvovala kurz, jak dlouho již cvičí či školí atd.

Pokud vám v tom nic nebude bránit, měla byste cvičit jógu alespoň dvakrát týdně. Pravidelnost cvičení je velmi dobrá i proto, že si tělo zvyká na přiměřenou zátěž a i po porodu se tak dostanete rychleji do kondice.

Možná se vám zprvu bude zdát cvičení těžké, ale nebojte se. Jednou či dvakrát si jednotlivé pozice zkusíte a poté si na ně již zvyknete. Ženy, které cvičí jógu pravidelně, v nich už jen relaxují a odpočívají.

Hodina gravidjógy vás bude stát od 80 do 150 korun. Jelikož se během těhotenství doporučuje cvičit pravidelně, vyplatí se vám jak z finančního, tak ze zdravotního hlediska permanentka.

Jděte si cvičení nejdříve párkrát vyzkoušet a poté se rozhodněte, jestli je gravidjóga právě to cvičení, které vás bude provázet následujících devět měsíců.

Kde si zacvičíme gravidjógu?

Energy studio Václava Krejčíka: www.energystudio.cz
A-centrum: http://www.acentrum.eu
Factory Pro: www.factorypro.cz
Studio pro ženy: www.studioprozeny.cz

23.2.2009 5:14 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist