Gravidjóga – aby se vám lépe dýchalo

Gravidjóga není výkonnostní cvičení, ale naučí vás několik velice užitečných věcí, které se budoucím maminkám mohou hodit.

13-shutterstock_662197972-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Komunikace mezi maminkou a dítětem, byť je ještě v bříšku, je komunikace nonverbální, tedy beze slov. Je to vzájemná interakce, kdy vše probíhá na úrovni nervových vzruchů. A proto čím klidnější maminka, tím klidnější miminko. A čím více klidu, tím silnější imunitní systém, a tak více zdraví a pohody,“ říká Andrea Smékalová, cvičitelka gravidjógy.

Co mě naučí gravidjóga?

  • Držet rostoucí bříško a zafixovat si správné držení těla.
  • Pozice pro prevenci těhotenské zácpy, křečových žilbolestí bederní páteře.
  • Vědomě ovládat svaly pánevního dna.
  • Koncentrovat se na správné dýchání a tím ovlivnit svou mysl, abych při porodu zůstala klidná a nepropadala panice.
  • Účinně relaxovat, užitek z relaxace se dostaví i při porodu.

Dechová cvičení jsou skrytý poklad

Jsou to právě dechové techniky, které ze cvičení jógy dělají něco výjimečného. Pomáhají budoucím maminkám najít rovnováhu i při porodu.

Čtěte dále:

Pro celých devět měsíců

Gravidjógu můžete cvičit během celého těhotenství. Cviky jsou vybrány tak, aby je mohly cvičit ženy až do porodu. Jelikož můžete ve výběru a provádění cviků spoléhat pouze na lektora – lektorku, ke které jdete cvičit, měly byste ji velice pečlivě vybrat. Než začnete s cvičením, ověřte si její zodpovědnost. Zeptejte se, kde absolvovala kurz, jak dlouho již cvičí či školí atd.

Pokud vám v tom nic nebude bránit, měla byste cvičit jógu alespoň dvakrát týdně. Pravidelnost cvičení je velmi dobrá i proto, že si tělo zvyká na přiměřenou zátěž a i po porodu se tak dostanete rychleji do kondice.

Možná se vám zprvu bude zdát cvičení těžké, ale nebojte se. Jednou či dvakrát si jednotlivé pozice zkusíte a poté si na ně již zvyknete. Ženy, které cvičí jógu pravidelně, v nich už jen relaxují a odpočívají.

Jděte si cvičení nejdříve párkrát vyzkoušet a poté se rozhodněte, jestli je gravidjóga právě to cvičení, které vás bude provázet následujících devět měsíců.

 

22.11.2023 5:14 | autor: Michaela Mazancová | zdroj: Praktické zkušenosti poskytla cvičitelka gravidjógy Andrea Smékalová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist