Jak na to, aby byl partner u porodu pomocí a nikoli přítěží

Partner u porodu je dnes již natolik samozřejmostí, že se spíše pozastavíme nad tím, když tatínek u porodu není nebo ho tam budoucí maminka z nějakých důvodů nechce. Role otce u porodu však může mít mnoho forem a podob – od pasivně přihlížejícího účastníka až po hyperaktivního činitele, který by nejraději převzal hlavní úlohu v celém dění.

Až do 70. let minulého století byla přítomnost otce u porodu raritou a na většině pracovišť měli muži vstup na porodní sál zakázán. Zlom nastal až po konferenci Amerických ženských lékařů, kdy se začalo otevřeně mluvit o humanizaci porodů a zpřístupnění porodních sálů i otcům jako zdroji psychické opory. Přes námitky mnoha skeptiků a odpůrců tohoto kroku i velké vlně laické diskuze se brány porodnic otevřely budoucím tatínkům u nás v 90. letech a v současné době jich k porodům přichází více než 50 %.

Obavy, které provázely první pokusy vstupu otců na porodní sál, se z velké většiny nenaplnily. Někteří lékaři se báli možnosti zanesení infekce na porodní sál, konfliktního jednání otce i možnosti negativního vlivu jeho přítomnosti u porodu na pozdější sexuální život páru. S odstupem několika desítek let je jasné, že tyto možné zápory a „rizika“ jasně převáží pozitivní význam, který má přítomnost otce u porodu i bezprostředně po narození dítěte.

Aby byl tento pozitivní význam přítomnosti tatínka co největší, měl by vědět, čím a jak může své ženě při porodu pomoci a být jí oporou.

„Při porodu našeho prvního dítěte jsem jen postával stranou a vlastně jsem se cítil divně a bezmocně. A takový pocit přetrvával i později. Jako muži mi vadilo, že jsem své ženě nemohl pomoci, ulevit jí od bolesti a vnitřně jsem měl i výčitky, že za toto její utrpení můžu já,“ popisuje svou zkušenost Petr. „Ke druhému porodu jsem šel již mnohem lépe připraven. Navštěvoval jsem se ženou předporodní kurzy a při samotném porodu jí masíroval záda, počítal čas mezi kontrakcemi, a když se šlo do finále, tak jsem společně s ní i dýchal, což muselo vypadat velmi komicky.“

Jak vám může partner při porodu pomoci?

Porodní plán sepište společně

Máte speciální přání k porodu? Chcete rodit přirozeně bez použití tišících prostředků? Pak je dobré mít sepsaný porodní plán, který při příchodu do porodnice předáte personálu. „Doporučuji mít s sebou i kopii porodního plánu, kterou má u sebe právě tatínek. Porodní plán však používejte pouze jako průvodce, buďte připraveni jej pozměnit, jestliže nastanou podmínky vyžadující lékařský zásah,“ říká dula Lucie Stavárková.

Procházejte se

V první době porodní, kdy se otevírá děloha, se s partnerem procházejte po porodním sále popř. i mimo něj. Může vám nabídnout své rámě, aby vám byl oporou při chůzi.

Doplňování tekutin

Pokud to bude třeba, ať vám partner utírá pot z čela, popřípadě vás chladí mokrou žínkou. Nezapomeňte na pravidelné doplňování tekutin – vodu je vhodné si přinést s sebou z domova.

Dýchejte společně

Tatínek dítěte vám může pomoci i se správným dýcháním. Měl by také dohlédnout na to, abyste se v přestávkách mezi děložními stahy celá uvolnila.

Masáže a pevná opora

Partner vám může ulevit od bolesti v bederní části páteře jemnou masáží zad (i když právě není profesionálním masérem, určitě to zvládne) nebo se o něj můžete opřít či zavěsit – porodní asistentka vám úlevové polohy určitě ráda ukáže.

Čtěte také:

Ptejte se a podržte informace

Jakmile začnete rodit, měl by to být právě váš partner, kdo si zapamatuje a případně předá důležité informace. Může hrát roli jakéhosi prostředníka mezi vámi a zdravotnickým personálem. „Odejde-li matce plodová voda, zeptejte se jí na množství, barvu a případný zápach. Jsou to důležité informace, které budou personál v porodnici určitě zajímat,“ doporučuje budoucím tatínkům dula.

Měřte a zaznamenávejte kontrakce

Jedním z důležitých úkolů partnera je měřit frekvenci stahů, aby se tím nemusela zabývat nastávající maminka a aby tak nesoustřeďovala svou pozornost na bolest. „Frekvence a kvalita stahů jsou důležitým ukazatelem, který informuje o tom, zda to, co matka prožívá, mohou být jen poslíčci, nebo zda se jedná skutečně o porodní stahy. Je tedy dobré vědět, jak stahy měřit a vést si o tom záznam. Potom, až zavoláte porodní asistentku nebo se rozjedete do porodnice, budete moci podat přesnou informaci, jak to bylo od začátku,“ říká Lucie Stavárková.

A jak hodnotí přítomnost otce u porodu samotní lékaři? Velká většina z nich se shoduje na jediném – pokud se partner účastní porodu dobrovolně a dobře se na něj připravil, může být své ženě skutečně velkým přínosem. V opačném případě však může přidělat více starostí než užitku. Ve velké většině však lékaři mají s tatínky dobrou zkušenost a jejich přítomnost vítají.

Pro všechny maminky máme jednoduchou radu – svého partnera nenuťte, ale zároveň mu nebraňte v tom, když chce být s vámi v těžké chvilce a vidět zrození vašeho dítěte.

Kolik otců přichází s partnerkou k porodu?*

v západní Evropě 90 %
v České republice 50–70 %

*Zdroj: Moderní porodnictví, Grada.

4.2.2016 12:21 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist