Manžel u porodu – ano nebo ne?

Některé páry berou porod jako svou společnou intimní chvíli, a přítomnost tatínka u porodu se jim zdá jako samozřejmost. Ne každý muž je ale schopný takovou událost ustát. Rozhodně ho nenuťte.

manzel_u_porodu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Časy se mění

V minulosti byl porod brán čistě jen jako ženská záležitost, a přítomnost muže u porodu nebyla příliš žádaná. Nedoporučovali to ani lékaři, a ani samy rodičky netoužily po tom, aby je jejich partner při porodu sledoval a prožíval s nimi každou kontrakci. Dnes je ale jiná doba, a přítomnost tatínka u porodu už je celkem běžná věc.

A přesně kvůli tomu je na budoucí tatínky vyvíjen tak trochu nátlak. Ne každý se porodu totiž touží účastnit, a jakmile se s tím někomu svěří, lidé se na něj začnou dívat skrz prsty. Proč by se nechtěl účastnit narození svého dítěte? Nejspíš neví, co ho čeká, a přítomnost na porodním sále ho trochu děsí a stresuje. Podobně na tom je pochopitelně i sama rodička, ale ta se porodu jaksi nevyhne.

Nucení nemá smysl

Některé ženy po svém muži doslova vyžadují, aby jim byl při porodu oporou. Není pochyb o tom, že rodičky uklidní, když mají vedle sebe na sále známou tvář, a pocit, že se mohou o někoho opřít. Co ale dělat, když partner na porodní sál zkrátka nechce?

Můžete se ho k tomu snažit donutit, ale ve finále to stejně nebude mít kladný účinek. Buď na to nakonec kývne, což by znamenalo, že u porodu bude jen kvůli tomu, že to bylo vaším přáním, nikoli jeho. Od toho by se taky mohlo odvíjet jeho chování na sále. Mohl by být vystrašený, zpanikařit, necítit se dobře, a v takovém stavu by vám oporou příliš nebyl.

Pokud si tedy tatínek výslovně nepřeje být u porodu, nejlepším řešením je jeho rozhodnutí respektovat, protože pro to má možná pádný důvod. Na sál si místo něj můžete vzít maminku, babičku, sestru nebo třeba kamarádku. Ženy porod snáší lépe, a určitě vám budou skvělou oporou.

Čtěte také:

Ovlivní to váš sexuální život?

Mnoho mužů, ale i žen, se bojí, že přítomnost otce u porodu ovlivní jejich sexuální život. Jak to ve skutečnosti je? Každý muž je jiný, ale existuje mnoho případů, ve kterých muž, který byl u porodu, poté trpěl sexuální dysfunkcí. Partnerka už ho zkrátka nevzrušovala tak, jako dříve, po tom, co na porodním sále viděl. Některé orgány možná zahlédl v úplně jiném světle, než je zvyklý, a některé muže to skutečně poznamená.

Hlavní je, aby muž stál na správném místě. Nejlepší pozice je stát partnerce přímo u hlavy a povzbuzovat ji. Rozhodně by se muž neměl hnát do centra dění. Někdy se ale může stát, že muž zkrátka i tak zahlédne něco, co by si zrovna nepřál (únik stolice, moči, hodně krve).

Ne každý muž takto po porodu reaguje, někteří muži s tím jsou naopak úplně v pořádku a jejich sexuální život narušen nijak není. Naopak začnou ženu vnímat jako silnou bytost, a milování pro ně má úplně jiný rozměr. Je jen na každém muži, jak to ve skutečnosti cítí a jak na něj porod zapůsobí. Jedná se o hodně individuální a choulostivé téma.

Pokud vašeho partnera trápí skutečně velká obava, nebojte se navštívit s ním sexuální poradnu. Nestyďte se o vašem strachu mluvit, stát se to může, a je dobré vědět, do čeho skutečně jdete a jestli na to jste připraveni.

Zkuste předporodní kurzy

Úplně jiná situace je, když se muž dobrovolně hlásí k tomu, aby u porodu byl. Natolik touží být u narození svého dítěte, že se snaží všechny obavy hodit za hlavu, i když ne vždy to je možné a i tak ho určitě trápí jistý strach a pocit zodpovědnosti.

Všem párům můžeme vřele doporučit předporodní kurzy. Tatínek se dozví, jak vlastně bude celý porod probíhat (pokud nenastanou komplikace), jak by se na sále měl chovat, co ho čeká, s přítelkyní se naučí, jak společně dýchat, a spoustu dalších užitečných věcí, které vám jen tak nikdo nepoví.

A na závěr – ať už se tatínek rozhodne být u porodu nebo ne, nic to nemění na tom, že vaše společné miminko vám přinese spoustu lásky a radosti, což je to hlavní, na co byste se měli soustředit. Porod je sice náročná disciplína, ale rozhodně se dá zvládnout. Pokud vám partner nebude moct být nápomocný při porodu, určitě vám to plně vynahradí po něm.

Role nastávajícího otce u porodu

  1. Znejte porodní plán partnerky a pomozte jí s komunikací s lékaři.
  2. Připravte se na chvíle při porodu nejlépe na předporodním kurzu.
  3. Pomozte partnerce v prvních fázích porodu. Skvělá je masáž, procházky po pokoji, ale také psychická opora.
  4. Seznamte se s příznaky začínajícího porodu, nebudete tak zmatený.
  5. Zůstaňte klidný a buďte oporou.
  6. Buďte připravený v pravou chvíli vyrazit do porodnice.
  7. Trasu do porodnice znejte dopředu.
  8. Postarejte se o tašku do porodnice.
  9. Komunikujte s lékaři a personálem.
19.6.2023 4:48 | autor: Terezie Gáborová | zdroj: https://mybabymanual.co.uk/childbirth/going-into-labour/the-role-of-fathers-during-labour/, Rozhovory s psychology a tatínky z komunity Babywebu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist