5 užitečných tipů pro tatínky, jak zvládnout porod

Příprava na porod je pro nastávající maminky přirozená. Porod je ale velký stres i pro budoucí tatínky. Chcete-li mít vedle sebe během porodu klidnou oporu, dejte mu přečíst následující body.

profimedia-0041278100-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Je připravená taška do porodnice?

Nejspíš už několik týdnů zakopáváte v předsíni o tašky připravené do porodnice. Vaše žena jako prvorodička nenechává nic náhodě. Co kdyby to náhodou přišlo dřív. Co si má sbalit žena do porodnice pro sebe a své miminko píší v každé příručce o těhotenství, ale i muž by měl mít připravenou tašku, pokud se chystá svou partnerku k porodu doprovodit.

Porod se totiž může protáhnout klidně na dva dny a možná nebude příležitost si pro něco ještě odskočit domů. K pohodě na porodním sále také nepřispěje vyhladovělý žaludek nebo mdloby z nedostatku tekutin.

Co si tedy s sebou zabalit? Nějaké jídlo (lepší trvanlivé, ať ho nemusíte při čekání na den D stále v tašce obměňovat), dostatek tekutin (samozřejmě nealkoholických, pořádný mejdan si užijete až pak), pohodlné oblečení (možná v něm strávíte nejednu bezesnou noc), přezůvky (pokud nesnášíte igelitové návleky), dostatek drobných, které se vám budou hodit do automatu (samozřejmě ne hracího, ale toho na kafe či jiné pochutiny). I když vám instantní kafe a balená bageta nikdy nechutnaly, uvidíte, že v nouzi jim na chuť určitě přijdete. Mějte také po ruce dostatečně nabitý mobil či foťák s velkou pamětí na zachycení těch nejúžasnějších okamžiků vašeho života.

Porodní plán?

Nemáme na mysli ten plán, podle kterého si ženy přejí rodit, ale plán, podle kterého budete fungovat, až to přijde. Víte, do které porodnice vůbec pojedete? Znáte nejrychlejší trasu? Nezapomínejte, že pokud by vás překvapil překotný porod, může jít opravdu o minuty. A porodníkem svého potomka se, předpokládáme, stát nechcete.

Naplánujte si tedy nejvhodnější cestu, ale i objízdnou trasu. A to pro případ, že by jedna byla zablokovaná, třeba v ranní špičce. Zajeďte si v klidu na místo činu podívat, zjistěte, kde je příjem do porodnice, a také, jak je to s parkováním. Věřte, že v den porodu vám tyhle maličkosti ušetří spoustu nervů.

Buďte v obraze!

Nikdo od vás neočekává, že budete porodním odborníkem. Je známo, že doktoři nemají ani přechytralé tatínky, co poučují personál, v oblibě. Ale pár základních informací se vám určitě hodit bude. I když je každý porod úplně jiný, tři fáze porodní vás, tak jako tak, čekají. Co se v každé době porodní odehrává si velice lehko vygooglíte nebo najdete na Babywebu.

A možná si po přečtení o to víc uvědomíte, čím vším si vaše žena musí projít a co vše bude muset zvládnout, aby vám přivedla na svět vytouženého potomka.

Podívejte se na video z porodu. Budete připravený na to, co vaši ženu během porodu čeká.

 Nehrajte si na hrdinu

I když vy sám nerodíte, a tedy netrpíte šílenou bolestí, buďte připraven, že pohled na vaši sténající ženu vás může pořádně rozhodit. Navíc pokud se vám dělá nevolno z nemocniční dezinfekce či krve, můžete to s vámi pěkně zamávat. Raději si v takových případech nehrajte na hrdinu. A řekněte si o pomoc dřív, než vás budou křísit na zemi. Není to žádná ostuda. Ne všichni chlapi to dají a někteří to třeba rovnou vzdají.

I přesto, že se dnes přítomnost otce u porodu považuje skoro za povinnost, je to každého volba a nikdo nikoho nemůže nutit. Takže i když jste své ženě slíbil, že ji budete po celou dobu držet za ruku, řekněte ji o svých obavách a domluvte se, že v případě nouze raději počkáte na chodbě. Jako omdlívající troska, která zaměstná více personálu než samotná rodička, nikomu nepomůžete, spíše naopak.

Čtěte také:

Vyhovte jejím přáním!

Bolestivé kontrakce dají vaší ženě jistě zabrat a možná byste se s ní klidně na chvíli vystřídal, abyste jí ulevil. Ale protože to není možné, snažte jí splnit vše, co si přeje. Takže pokud bude chtít masáž, masírujte jí záda chodidla, šíji a další místa, i když budete mít pocit, že vám ruce upadnou. Držte jí ruku, i když vám ji skoro rozmačká. Vyprávějte jí cokoli vtipného, jen abyste jí trochu rozptýlil. A pokud na vás bude během kontrakcí zlá a bude vám nadávat tak jako nikdy, odpusťte jí to. Má na to právo. Vy byste v její situaci nejspíš vraždil.

I když máte pocit, že jste tam zbytečný, opak je pravdou. Vaše neustálá přítomnost, uklidňující slova i fyzická podpora jsou pro ni velmi cenné. A věřte, že až bude po všem a zaplaví ji mateřské hormony, bude vám ohromně vděčná a také pyšná, že jste to všechno perfektně zvládl. A za ty ošklivé nadávky se vám jistě také ráda omluví.

8.1.2019 3:07 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist