Jak podnikat v oblasti péče o děti aneb Domácí „školka“

Chcete si přivydělat občasným hlídáním nebo se dokonce stát profesionální chůvou? Nebo naopak zvažujete návrat do práce a přemýšlíte, jak zabezpečit vaše děťátko po dobu vaší nepřítomnosti? V obou případech je nutné nahlédnout trochu podrobněji i do legislativy, protože hlídání dětí není až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, ale zase ne tak složité, aby ho nezajistilo několik návštěv příslušných úřadů. Pokud splníte podmínky k získání ŽL, můžete se začít doma starat i o několik dětí najednou a pomoci sobě i druhým.

Ještě donedávna spoléhalo mnoho maminek řešících palčivou otázku hlídání dětí na připravovaný zákon o tzv. sousedském hlídání. Ten umožňoval rodiči, který celodenně pečuje o dítě do sedmi let, hlídat doma ještě další maximálně tři děti.

Ke schválení zákona však nikdy nedošlo a nedojde. Důvody vysvětluje tisková mluvčí Ministerstva práce Štěpánka Filipová: „Podle Legislativní rady vlády totiž smlouvu mezi rodiči a jinou osobou, která by péči o dítě poskytovala (institut vzájemné rodičovské výpomoci), lze i v současné době uzavřít podle občanského zákoníku. Pokud by se při poskytování péče o dítě jednalo o podnikání, tj. činnost by byla provozována za účelem zisku, bylo by třeba živnostenské oprávnění.“ Připravovaný zákon by tedy v podstatě řešil to, co praxe již umožňuje.

„Malého Petříka mi jednou za týden chodí hlídat paní, která bydlí jen o dvě patra níže a sama má stejně starou holčičku. Známe se, měla skvělé reference i od kamarádek, o syna se stará výborně, ale je pravda, že na živnostenské oprávnění jsem se jí nikdy neptala,“ říká sedmadvacetiletá Radka z Prahy. „Vůbec mne nenapadlo, že živnosťák musí mít i chůva. Ale je fakt, že jde o přivýdělek jako každý jiný.“

O miminka se můžete starat pouze se vzděláním

Ano, Radka má pravdu – ať si hodláte přivydělávat hlídáním dětí jen občas nebo pravidelně, jde o podnikání, na které musíte mít živnostenský list. Chystáte se na dráhu „profi-chůvy“? Vaše první kroky by měly mířit na živnostenský úřad, kde si zažádáte o živnostenský list Péče o dítě do tří let věku v denním režimu.

Podle oficiální řeči se pod tímto živnostenským listem skrývá: „Výchovná péče o svěřené děti do tří let věku v denním nebo v celotýdenním režimu zaměřená na rozvoj rozumových, řečových, pohybových, pracovních, hudebních a výtvarných schopností a kulturně hygienických návyků přiměřených věku dítěte. Zajišťování bezpečnosti a zdraví dětí, jejich pobytu na čerstvém vzduchu, stravování, spánku v odpovídajícím hygienickém prostředí a osobní hygieny dětí včetně poskytování první pomoci.“

Vzhledem k tomu, že jde o živnost vázanou, je třeba mít odbornou způsobilost. Tou se v tomto případě rozumí: zdravotnické nebo ošetřovatelské vzdělání, popř. vzdělání v sociálních službách. Jen s těmito doklady vám tuto živnost založí. V případě, že toto vzdělání nemáte, je možné pro podnikání využít odpovědného zástupce, který vás po odborné stránce bude zastupovat. Jestliže byste během hlídání chtěla dětem zajišťovat také stravu, musela byste mít ŽL na hostinskou činnost, eventuálně mít odpovědného zástupce v tomto odboru.

I když tato činnost předpokládá péči v domácnosti poskytovatele či jiném zařízení, považuje se provozování této živnosti za podnikání v provozovně a ta musí splňovat náležité podmínky, které stanoví vyhláška č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory pro výchovu a vzdělávání dětí. Je ale možné získat výjimku, kterou uděluje krajská hygienická stanice.

S tématem souvisí:
Jak a kdy zapojit prarodiče do výchovy potomka?
Hledá se chůva: Zn. Spěchá!

Státní nebo soukromá školka? A máme na ni?

Hlídání starších dětí je jednodušší

Pokud vám půjde o hlídání dětí starších tří let, popř. hlídání mladších pouze krátkodobě (co znamená v tomto případě krátkodobě, může být hodně sporné a každý úřad si to může vykládat po svém), bude vám stačit volná živnost s názvem: Mimoškolní výchova a vzdělávání nebo Poskytování služeb pro rodinu a domácnost.

„Při zakládání živnosti jsem se také ptala na to, kolik dětí mohu hlídat najednou,“ říká třiadvacetiletá studentka Petra. „Na úřadě mi tvrdili, že počet dětí není nijak taxativně stanoven a záleží spíše na mých schopnostech a kolik toho zvládnu.“ I tuto problematiku však doporučujeme zkonzultovat přímo na konkrétním živnostenském odboru při vyřizování živnostenského oprávnění.

Dětská skupina není školka

Velkou novinkou v poskytování péče o dítě jsou tzv. dětské skupiny. Jde vlastně o novou konkurenci státním a soukromým mateřským školkám. Péče o dítě v dětské skupině spočívá v pravidelné péči o dítě od šesti měsíců do zahájení povinné školní docházky, ale na rozdíl od školských zařízení se v ní nezajišťuje vzdělávání dítěte. Šlo by to navíc jen velmi těžko, protože dětské skupiny počítají s přítomností dětí různého věku.

„Samozřejmě i zde se ale dbá na rozvoj rozumových a sociálních schopností dítěte, hygienu apod.,“ říká tisková mluvčí MPSV Štěpánka Filipová. „Dokonce i naše ministerstvo jednu takovou dětskou skupinu pro své zaměstnance nabízí, a protože je velmi oblíbená, aktuálně zvažujeme otevření druhé.“

Zřizovateli dětských skupin jsou zpravidla firmy či státní instituce, které tímto vycházejí vstříc zaměstnancům, kteří se chtějí vrátit do práce, ale kvůli péči o dítě nemohou. Na rozdíl od soukromých školek mají tzv. dětské skupiny neziskový status, takže zpravidla vyjdou mnohem levněji. Jejich zřízení je také mnohem jednodušší a rychlejší.

Jako rodiče hradíte pouze skutečné provozní náklady. Jejich velkou výhodou je také umístění přímo ve firmě, takže se ušetří čas strávený cestou do a ze školky.

21.2.2014 1:22 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist