Jak se zbavit otravného zánětu prsu? Poradíme vám!

Zánět prsu neboli mastitida je obávaným strašákem většiny kojících matek. Mnoho žen bylo nuceno v prvních měsících mateřství užívat kvůli zánětu antibiotika, některé z nich se pod tlakem bolesti rozhodly s kojením přestat. Jak zvládnout zánět a nepřestat přitom kojit?

zanet-v-prsou-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jelikož na počátku obtíží je někdy těžké rozeznat, zda se jedná o dodatečné nalití prsů, zadržování mléka nebo počínající zánět, je nutné, aby žena konala rychle.

Asi vás překvapí, že častou příčinou problémů s prsy je vaše psychika. Možná se problémy objevily velice krátce potom, co vašemu muži skončila dovolená a on se musel vrátit zpět do práce. Možná máte problém s bradavkami a pochybujete o své schopnosti děťátko kojit nebo možná kojit vůbec nechcete. Možná je vaše dítě více dráždivé, hodně pláče a vy se bojíte, že vaše mléko není dost výživné nebo že máte mléka málo.

Ať tak, či tak, udělejte si chvilku pro sebe a zjistěte, kde „zatvrdlo“ vaše mateřské štěstí. Věnujte se důkladně rozboru svých pocitů spojených s kojením. Svá zjištění si pečlivě zapište a zapátrejte, do jaké míry se shodují s vaším přesvědčením. Nebojte se požádat o radu porodní asistentku, dulu nebo laktační poradkyni.

Rozdíl mezi zánětem prsu a městnáním mléka

Zánět prsu i městnání mléka jsou velice bolestivé. Při retenci však žena nemá horečku, cítí bolest nejčastěji lokálně, pouze v jednom místě a pouze v jednom z prsů. Bolestivé místo je obvykle provázené zatvrdlinkou, kterou je možné bez obtíží nahmatat, neboť se jedná o velmi bolestivou oblast. Místo je o poznání teplejší a stejně jako u zánětu může být doprovázeno začervenáním. Pokud je toto i váš případ, nejspíš se nejedná o zánět a pravděpodobně situaci zvládnete vyřešit samoléčbou.

Nejčastější příčiny retence

  • Příliš těsné prádlo
  • Nošení dítěte v šátku respektive tlak úvazu na prs
  • Spaní na břiše
  • První delší zejména noční spánek miminka
  • Snaha kojit dítě pouze z jednoho prsu
  • Problémy s bradavkami

Přečtěte si! První pomoc při městnání mléka i zánětu prsu

Příznaky zánětu prsu

Opravdový zánět prsu je horečnaté onemocnění, které lze vyléčit pouze pobytem v posteli, zvýšeným pitným režimem a dodržováním desatera pro léčbu mastitidy.

Dalším typickým příznakem mastitidy je zčervenání postiženého místa, často jsou viditelné červené pruhy táhnoucí se od podpaží nebo spodní části prsu ke dvorci. Dobře si prohlédněte povahu a rozsah zarudnutí, které vám bude následující dny signalizovat, zda je vaše domácí léčba úspěšná.

Při zánětu je snaha o odstříkání mléka či masáž prsu doprovázena až nesnesitelnou bolestí. Tuto bolest je však potřeba překonat a nahromaděné mléko odstříkat.

Že se procedura podařila, poznáte podle toho, že odstříkané mléko je žluté a husté, i podle toho, že se vám znatelně uleví. Někdy je tuto proceduru potřeba opakovat do úlevy po každém kojení, někdy stačí jednou za den po dobu trvání obtíží.

V případě že miminko nechce z postiženého prsu pít nebo jeho obsah „nevytáhne“, můžete v nouzi, než si pořídíte odsávačku, přizvat na pomoc tatínka.

Častým jevem je také přesun zánětu z jednoho prsu do druhého. V takovém případě se s největší pravděpodobností zánět šíří krví a bez antibiotik se v této fázi nejspíš již neobejdete. Pokud horečka neustupuje ani po 48 hodinách intenzivní domácí léčby, nastal čas na návštěvu vašeho gynekologa.

Čtěte také:

Medikamentózní léčba zánětu

K léčbě zánětu se nejčastěji používají antibiotika na bázi penicilinu. Při vysokých teplotách je možné použít antipyretika na bázi paracetamolu raději než přípravky s účinnou látkou ibuprofen.

Zajímavou zkušenost s léčbou má maminka pětiměsíčního Davídka Denisa: „Když se narodila moje starší dcera, rozhodla jsem se po čtvrté prodělané mastitidě kojení ukončit. Byla jsem naprosto vyčerpaná. Přestože vím, že to bylo správné rozhodnutí, syna jsem chtěla kojit stůj co stůj. První antibiotika na zánět prsu jsem dostala od svého porodníka, když byly Davídkovi tři týdny. Pro druhé jsem si šla ke svému gynekologovi po dvou měsících od porodu. Mezi tím se mi alternativní domácí léčbou podařilo rozehnat další tři záněty. Nyní jsem bojovala již pět dní a byla zoufalá. Jaké bylo moje překvapení, když mi můj gynekolog řekl, že už viděl horší prsa (to zabolelo) a předepsal mi syntetický oxytocin v kapičkách, které se běžně používají na léčbu migrény. Nejprve jsem se vyděsila, protože lékárnice mne varovala, že přípravek nesmějí používat kojící matky. Neváhala jsem a vše si znovu ověřila jak u gynekologa, tak u svého porodníka. Chtěla jsem se sice zbavit zánětu, ale zároveň jsem nechtěla vystavit svého syna jakémukoli nebezpečí. Oba lékaři mne však ujistili, že přípravek běžně předepisují a že v malém dávkování, které mám předepsané, nemůže miminku nijak uškodit. Po dvou dnech bylo po zánětu a od té doby jsem již žádné potíže neměla.“

Účinná látka dihydroergotoxini mesilas aplikovaná cca 10–15 min před kojením způsobí, že se mlékovody stáhnou a doslova vytlačí zadržované mléko z prsu ven. Postupně tak uleví problémové oblasti bez vyčerpávající a časově náročné domácí samoléčby.

Ať už se vám podařilo překonat potíže se zadržováním mléka nebo zánětem prsu jakýmkoli z výše popsaných způsobů, nadále je vhodné prsa udržovat v teple a soustředit se více než kdy jindy na hygienu rukou. V případě, že máte vpáčené nebo ploché bradavky můžete předejít případným problémům s městnáním mléka zapůjčením elektrické odsávačky do té doby, než se s děťátkem sladíte a dokonale si osvojíte vyhovující techniku kojení.

21.5.2020 6:00 | autor: Adéla Stolaříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist