Kdy začít s příkrmy u kojeného dítěte

To, že dítě začne jíst vedle kojení i jinou potravu, je vývojový milník, kterého dítě dosáhne přirozeně. Mnohem více než konkrétní čas či věk dítěte je důležité sledovat jeho signály – signály, které ukazují na to, že je na jídlo připravené.

Znakem připravenosti je zájem dítěte o jídlo, které jíte vy. Natahuje se za vaším jídlem, snaží se dát si ho do úst a podobně. Pokud tyto znaky vykazuje (bez ohledu na jeho věk), tak potom ho nechte ochutnat jídlo, které si z vašeho talíře vybere. Pokud se tyto znaky ještě neprojevují, tak počkejte. Nemá smysl vnucovat dítěti jídlo, když ještě není připraveno, ani mu jídlo odpírat, pokud již připravené je.

Většina dětí se zajímá o jídlo kolem 6. měsíce. Tento čas je však orientační a je pravda, že pro mnohé děti tvoří velkou část příjmu jídla mateřské mléko ještě po mnoho měsíců. Některé začnou více jíst až kolem roku s tím, že kojení samozřejmě pokračuje. Období, kdy se děti začínají zajímat o jídlo, je obdobím experimentování, zkoušení chutí, a když se tento zájem objeví, je dobré ho podpořit.

Dávejte miminku možnost zkoušet jídlo kdykoliv, kdy má zájem

Při příkrmech není podstatné přesné časování, neexistuje nejlepší čas. Nejlepší čas je ten, kdy je děťátko spokojené a když má chuť papat. Mnohem důležitější než přesné množství a druh snědeného jídla je to, aby miminku chutnalo a aby mělo z jídla radost.

V tuto chvíli ale není úkolem rodiče dostat do miminka co největší množství jídla. Pokud sní pár lžiček, je to v pořádku, pokud má chuť sníst více, dejte mu více. Je pravda, že mnohá miminka jedí více a lépe, když jsou něčím zaujatá. Je také dobré, pokud děťátko vezmete s sebou ke stolu, když jíte vy, a umožníte mu, aby dosáhlo na to jídlo, o které má zájem. Umožněte mu, aby vaše jídlo bralo do rukou, samo se jím krmilo, namáčelo si ručičku v jídle a olizovalo ji.

Dítko může jíst běžná zdravá rodinná jídla, o které projeví zájem. Papat se bude učit postupně v průběhu následujících měsíců, není kam spěchat a ani se není třeba znepokojovat množstvím či časováním jídla. Pořadí zavádění jídel není důležité (pokud k tomu nemáte nějaký speciální důvod), mateřské mléko je sladké, a proto klidně můžete mezi prvními příkrmy dávat ovoce.

Lze zavádět příkrmy před 6. měsícem?

Výlučně kojená miminka mají být kojena přibližně do 6. měsíce a mají být přikrmována v té době, kdy o příkrmy sama projeví zájem. Výlučné kojení do přibližně 6. měsíce je velmi důležité, a proto v kojení pokračujte.

Opodstatněným důvodem pro dřívější zavádění příkrmů NEJSOU následující situace:

1. Příliš velké miminko

Kojení „velkého“ miminka není odlišné od kojení „malého“ miminka. I „velké“ miminko je samozřejmě možné kojit výlučně přibližně 6 měsíců a pak dále kojit ve stejné míře spolu s příkrmy až do přirozeného odstavení. Mateřské mléko je dostačující i pro miminka, která přibírala rychleji a více než většina jiných miminek. Toto potvrzují nejen zkušenosti maminek, ale i růstové grafy Světové zdravotnické organizace, které jsou založeny na normálním růstu tisíců dětí na celém světě. I těžší miminka jsou normální miminka, pro která je kojení do doby, dokud sama neprojeví zájem o příkrmy přesně to, co pro svůj růst potřebují.

2. Časté kojení miminka

To, že se chce děťátko kojit často, případně se často budí, není ukazatelem toho, že by mu mateřské mléko nestačilo. Miminka se často chtějí kojit z mnoha jiných důvodů než jen proto, že by potřebovala pít mléko. Důležité je sledovat, zda miminko při kojení dostatečně pije. A pokud by dostatečně nepilo, je možné v období výlučného kojení zvýšit příjem mléka, což je první strategie předtím, než začnete hledat jiné možnosti.

Ideální je požádat o pomoc laktační poradkyni, která vyhodnotí vydatnost pití miminka a navrhne vám kroky, které mohou vést k tomu, že miminko bude pít více mateřského mléka. Pokud je skutečně potřeba zvýšit kalorický příjem a nepodaří se to zvýšením příjmu mateřského mléka, pak je možné po ukončeném 4. měsíci namísto dokrmování umělým mlékem zařadit jakékoliv příkrmy (z kterékoliv skupiny potravin: ovoce, zelenina, obiloviny, maso, pokud ho konzumujete).

3. Časté noční buzení miminka

Není pravděpodobné, že by zavedení kaše a podobných výrobků reklamovaných pro „lepší“ spánek miminka jeho spánek ovlivnilo. Miminko se s největší pravděpodobností totiž nebudí z důvodu hladu. Má k probuzení mnohé jiné důvody a kojení je nejlepší způsob, jak ho opět uspat. Jak miminko poroste, postupně prospí noc samo od sebe, aniž byste pro to museli něco udělat.

Čtěte také:

A co když toho děťátko moc nesní?

Mnohé maminky se snaží zvýšit množství příkrmů tím, že dítěti dávají do příkrmů své odsáté mateřské mléko. Toto je zbytečné, protože děťátko má ze stravy získávat jiné jídlo a mateřské mléko je nejjednodušší získat přímo z prsu.

Některé děti v prvních měsících zavádění příkrmů nesní velké množství jídla, ale toto je v pořádku. Zpočátku se nejprve učí jíst jídlo a je normální, že kojení tvoří drtivou část jejich celkového příjmu potravy. Proto i nadále kojte tak jako doposud. Příkrmy se ke kojení přidávají, nemají tedy za úkol snižovat počet kojení či zájem miminka o kojení. Hlavní otázka je, zda vaše děťátko prospívá.

Co když chce dítě v období přikrmování přechodně znovu jen kojit?

Mateřské mléko je i po skončení výlučného kojení ještě mnoho měsíců hlavní součástí výživy dítěte a ještě v druhém roce života pokrývá téměř všechny jeho výživové požadavky. Proto, pokud se dítě přechodně chce znovu jen kojit a odmítá příkrmy, není třeba se obávat. Tato situace se stává často, například v době, kdy je miminko nemocné. Nemocné děti často chtějí být jen kojeny. Kojení jim totiž pomáhá překonat bolest, dodává jim imunitní látky a různé jiné imunitní faktory a pomáhá jim, aby se snáze a rychleji uzdravily. Mateřské mléko je během nemoci ta nejlepší potrava.

Jak pokračovat v kojení po skončení výlučného kojení?

Při zavádění příkrmů je důležité, aby se neustále zajišťovalo i dobré kojení. Některá miminka se totiž po zavedení příkrmů sama od sebe kojí často a vydatně, ale některá se vzhledem k rychle zavedenému velkému množství příkrmů a sníženému počtu kojení kojí méně, než by potřebovala. Tím se ale může snížit tvorba mléka a následně mohou miminka kojení odmítat.


Zdroj: www.mamila.sk

3.3.2016 12:54 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist