Manuál: Nejčastější chyby při kojení

Už v porodnici dostane maminka první rady ohledně kojení. Ale někdy se stává, že to nestačí, a maminka pak odchází domů s chybnými kojícími návyky. Čeho se máme při kojení rozhodně vyvarovat?

shutterstock_1403962232-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Nejčastější příčinou odstavení dítěte je špatná technika přikládání dítěte k prsu, nepoučenost maminky, její nedostatečná sebedůvěra a obavy z nedostatku mléka a předčasné zavedení umělé výživy. Nesprávné přisátí má často za následek i rozbolavělé a popraskané bradavky.

V případě jakýchkoli potíží s kojením se co nejrychleji obraťte na laktační poradkyni: „Pomohla mi až laktační poradkyně, kterou jsem si zavolala k sobě domů, když už jsem byla opravdu zoufalá a zvažovala jsem, že kojení po dvou týdnech nepředstavitelných muk ukončím,“ přiznává maminka, která od počátku kojení trpěla rozpraskanými bradavkami.

Těchto věcí se při kojení vyvarujte

Ruka podpírající hlavu uvádí do napětí prsní svalstvo s následkem horšího uvolňování mléka dítě leží na zádech, ne na boku, a má nepřirozeně vyvrácenou hlavu:

Špatná poloha dítěte a špatný úchop prsu, bránící plynulému uvolnování mléka:

Přilišný tlak do hlavičky dítěte, je mu to nepříjemné, a navíc nemůže dýchat:

Čtěte také:

Příliš vytažená bradavka – nebezpečí poranění bradavky, dítě se nedostane k mléku:

Špatná poloha matky s následkem bolesti zad, strnulé šíje a postupně hůře se uvolňujícího mléka:

Pokud cítíte, že potřebujete s kojením pomoci, jsou tady laktační poradkyně. Zkušené ženy, které pomohou s nácvikem správného kojení. Umí poradit s léčbou bolavých prsou i jak podpořit tvorbu mateřského mléka.

Fotografie chybných poloh při kojení: Simona Lazzari – laktační poradkyně

22.12.2022 5:15 | autor: Simona Lazzari - laktační poradkyně | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s laktační poradkyní Simonou Lazzari., Fotografie: Simona Lazzari

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist