Když kojení bolí

Kojení může být naprosto neopakovatelná intimní a něžná záležitost nesdělitelná nikomu mimo maminku a její děťátko. Stejně tak se však může změnit v noční můru – zvlášť pokud ženu začnou trápit popraskané bradavky. Jak tomuto problému předcházet, popřípadě jak rozpraskané bradavky léčit, vám poradíme v našem článku.

bolestive_kojeni-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Zkušenost s bolestivými nebo rozpraskanými bradavkami má téměř každá maminka, která své miminko alespoň chvíli kojila. Právě tato potíž bývá jednou z nejčastějších příčin, proč maminka přestane své děťátko kojit hned v prvních týdnech po narození. A to je škoda. Důvodem rozpraskaných bradavek totiž často bývá pouze špatné přiložení nebo nesprávná technika kojení.

Poprvé mi bradavky popraskaly hned druhý den v porodnici. V kombinaci s nalitými prsy to byl opravdu horor. Těšila jsem se, jak si budeme kojení užívat já i moje dcerka a místo toho jsem se bála každého jejího probuzení, protože kojení mne opravdu hodně bolelo,“ říká maminka šestiměsíční Agátky. „Pomohla mi až laktační poradkyně, kterou jsem si zavolala k sobě domů, když už jsem byla opravdu zoufalá a zvažovala jsem, že kojení po dvou týdnech nepředstavitelných muk ukončím.“

Nakonec stačilo, aby holčičku přikládala k prsu v jiné poloze a kontrolovala, že má v pusince celou bradavku včetně dvorce. „Od té doby byl klid. Pak mi sice bradavky popraskaly ještě okolo dvou měsíců, kdy měla dcera růstový spurt, ale to jsem již věděla, jak na to.“

Základem je správná technika kojení

Mnoho maminek si také myslí, že příčinou popraskaných bradavek bývá dlouhé sání miminek. Podle odborníků však délka sání vliv na vznik bolestivých nebo rozpraskaných bradavek nemá. Snad jedině tehdy, pokud si vaše děťátko zvykne usínat při kojení s vámi v posteli a v noci vás „používá“ místo dudlíku. Tomu se snažte předcházet – jak kvůli vám, tak i kvůli miminku.

Jak jsme již zmínili na začátku, nejdůležitější z hlediska prevence je správná technika kojení. Od samotného začátku se snažte při kojení střídat různé polohy, aby tlak na bradavku byl vždy v jiném místě. Důležité je také kontrolovat, zda se miminko správně přisaje – tedy uchopí celou bradavku.

„Svým maminkám také radím, aby si po kojení prsa neomývaly (rozhodně ne mýdlem, které ještě více vysušuje), ale naopak je nechaly na vzduchu oschnout, nejlépe s kapkou mateřského mléka,“ říká laktační poradkyně Lucie Stavárková. „Někdy také brání správnému přiložení příliš nalité prsy. Pokud tedy cítíte, že jste již připravená na další kojení a miminko spinká, zkuste trochu mléka odstříkat, ale pouze do pocitu uvolnění, abyste zbytečně nepodporovala zvýšenou tvorbu mateřského mléka.“

Čtěte také:

Na vložky do podprsenky pozor

Jakmile chcete kojení ukončit a miminko se bradavky samo nepustí, násilím jej neodtrhávejte, ale vsuňte mu do vnitřního okraje koutku úst malíček a teprve poté ho od prsu odtáhněte,“ radí laktační poradkyně. Vhodné je také nabídnout miminku nejdříve nebolavý prs a teprve až ve chvíli, kdy se mléko začne z bolavého prsu samo uvolňovat, prsa vyměnit, miminko nebude muset tak silně sát. „Vložky do podprsenky sice pomáhají udržovat prs v suchu, ale ty méně kvalitní mohou pouštět vlas a jemnou pokožku bradavky tak ještě více dráždit,“ upozorňuje Lucie Stavárková.

Další 4 tipy pro rozbolavělé bradavky:

  • Vyzkoušejte šalvějové zábaly, které přiložíte na prsy po kojení – stačí 10 až 15 minut.
  • S mastičkami zacházejte opatrně, ne všechny pomáhají a nemusí „chutnat“ vašemu miminku. Spíše si zkuste bolavou bradavku pomazat vlastním mateřským mlékem, které má samo o sobě léčivé účinky.
  • Před kojením prsa lehce rozmasírujte a nahřejte. Mléko se bude lépe uvolňovat a miminko nebude muset tak silně sát.
  • Pro rychlé hojení popraskaných bradavek se také doporučuje hydrogel, buď ve formě náplasti, nebo gelu. Jde o vlhké hojení, které nejenže je rychlejší, ale také při něm nevzniká strup.

Stříbro zničí bakterie

Pokud vám na rozpraskané bradavky nic nepomáhá, můžete vyzkoušet také novinku, kterou jsou tzv. stříbrné kloboučky. Jde o kloboučky ze stříbra, které se přikládají mezi kojením na podrážděnou bradavku. „Je-li bradavka poškozená, popraskaná nebo jen začervenalá, znamená to, že na jejím povrchu se množí nežádoucí bakterie, které znesnadňují hojení. Kationt stříbra je tak malý, že pronikne až do DNA bakterie a přeruší její životní funkce. Jakmile jsou díky stříbru zničeny, kůže se tak může mnohem rychleji hojit. Zlepšení lze vidět již po prvních hodinách používání,“ říká paní Adéla, která se potom, co jí samotné kloboučky „zachránily“ kojení, rozhodla je dovážet i do Čech.

Velkou výhodou těchto stříbrných kloboučků je fakt, že mají téměř neomezenou životnost. I když je jejich pořízení finančně náročnější (stojí přes 1000 Kč), můžete je schovat pro dceru nebo půjčit později kamarádce.


Článek vznikl ve spolupráci s laktační poradkyní www.dulakporodu.cz

8.4.2020 6:00 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist