Fotonávod: Jak správně kojit

Velký počet žen má problémy s kojením. Je to zaviněno nepřipraveností, často nedostatečnou informovaností či bohužel malou anebo neúplnou podporou v porodnici samotné. Jak tedy správně kojit? Nabízíme vám na fotografiích znázorněné správné přisátí dítěte a vhodné polohy, seznámíte se i s nejčastějšími chybami při kojení.

Správné přisátí je základem úspěšného kojení. Správně přisáté dítě pije hodně, má dostatek živin a dobře přibírá, dítě s nesprávnou technikou přisátí má často hlad, působí matce bolest a tím, že nedostatečně odsává, nestimuluje správně laktaci.

Správně přisáté dítě poznáme tak, že ústa miminka jsou široce otevřená, rty vysunuté ven, velká část dvorce je v jeho ústech a miminku se při sání pohybují svaly vedoucí k oušku a spánku, dítě nesrká a nemlaská – to by bylo známkou vnikání vzduchu a to není žádoucí. Myslíme na to, aby dítě mělo během kojení pohodlí stejně jako jeho matka.

Poloha „tanečníka“

Dítě v mírně nakloněné poloze, bříškem k matce, jeho spodní ruka objímá matčin hrudník. Matka má pohodlně podložené obě paže, uvolněnou šíji a záda, zvýšeným kolenem snadno přidržuje dítě v ideální vzdálenosti u prsa.
jak_spravne_kojit_fotonavod_1.jpg 

Jedna ruka podpírá prs, druhá jemně hlavičku dítěte. Vhodné pro novorozence i kojence.
jak_spravne_kojit_fotonavod_2.jpg 

Správný způsob přisátí: zeširoka otevřená ústa, rty vytočené ven, brada přitisknutá k prsu, volný nos, jazyk pod bradavkou (někdy je vidět, jak jazyk kopíruje ret), bradavka včetně celého dvorce hluboce zasahuje do ústní dutiny. Dítě pravidelně saje bez nasávání vzduchu. Hlavičku dítěte podepíráme na spojnici oušek nebo níže.

Dítě má po celou dobu kojení pohodlí, je volně opřené o polštář či kojící podkovu, jeho hlavička je ve střední linii trupu, v prodloužení páteře (není v záklonu ani v předklonu).
jak_spravne_kojit_fotonavod_4.jpg

Poloha „Madony“:

Dítě na předloktí matky za předpokladu dodržení všech nezbytných detailů správného způsobu přisátí a pohodlí dítěte a matky. Vhodné pro kojence.
jak_spravne_kojit_fotonavod_5.jpg

Poloha „boční“:

Dítě leží na podložce v úrovni prsu, nožičkama směřuje do podpaží matky za předpokladu dodržení všech nezbytných detailů správného způsobu přisátí a pohodlí dítěte a matky. Má-li matka větší prsy, je lépe, když je podpírá volnou rukou. Vhodné pro kojence i novorozence.
jak_spravne_kojit_fotonavod_6.jpg 

Detail „boční“ polohy.
jak_spravne_kojit_fotonavod_7.jpg

Poloha vleže:

Matka má vypodloženou hlavu, aby nenapínala šíjové svalstvo, volnou rukou přidržuje dítě natočené bříškem ke svému tělu, druhou rukou podpírá prs.
jak_spravne_kojit_fotonavod_8.jpg 

Dítě má po celou dobu kojení pohodlí, jeho hlavička je ve střední linii trupu, v prodloužení páteře (ne v záklonu ani v předklonu). Vhodné pro noční kojení v každém věku.
jak_spravne_kojit_fotonavod_9.jpg

31.12.2015 12:14 | autor: Simona Lazzari

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist