Tandemové kojení aneb Kojení novorozence a jeho staršího sourozence

Už víme, že mateřské mléko obsahuje mnoho prospěšných látek, které se nikde jinde nenacházejí, a nic je nenahradí. A také víme to, že kojení znamená mnohem víc než jen mateřské mléko. Jistotu, uklidnění, pocit bezpečí. Tak proč ho svým dětem nedopřát co nejdéle?

kojeni_u_vody-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pokud jde o tandemové kojení, je to velmi individuální a vždy záleží na matce a dítěti. Jsou děti, které se kojí celé těhotenství a po porodu pokračují v kojení společně s mladším sourozencem, ale jsou i děti, které během těhotenství s kojením přestanou a znovu se k němu vrátí na konci těhotenství nebo po narození sourozence či několik týdnů nebo měsíců po porodu.

Výhody tandemového kojení pro dítě i matku

Starší dítě, které se v prvních dnech kojí spolu s mladším dítětem, má jedinečnou šanci podruhé ve svém životě získat obrovské množství imunitních látek a faktorů, které se v mateřském mléce nacházejí a které už pravděpodobně nikdy jindy v životě nebude mít možnost získat. Kojení také pozitivně působí na jeho psychiku. Poskytuje mu uklidnění, jistotu, že je stále milováno, že má ještě stále své místo u matky a také mu umožňuje navazovat vztah se svým mladším sourozencem. Často vidíme, že mladší a starší sourozenec se při kojení drží za ručičky.

Pro matku kromě množství jiných věcí tandemové kojení přináší možnost starší dítě mnohem snadněji uspat a zjednodušit péči o obě děti.

Kojení v těhotenství se není třeba obávat

Soubor milionů matek, které kojily své dítě až do konce dalšího těhotenství, je dostatečně velký na to, aby kojení během těhotenství bylo považováno za bezpečné. La Leche League pracovala za desetiletí s takovým množstvím těhotných kojících matek, že pokud by kojení mělo na těhotenství vliv, bylo by se to projevilo. Ani nejnovější studie nepotvrdily to, že by ženy, které během těhotenství kojí, měly více potratů než ty, které nekojí.

Strach z nedostatečné tvorby mléka je zbytečný

Pokud se kojení začne správně a budou se obě děti kojit společně, je to v určitém smyslu podobné, jako kdyby se kojila dvojčata. Je možné, aby se matce tvořil dostatek mléka, a je dobré, aby matka odpozorovala, zda mladší dítě skutečně na prsu získává dost mléka. Toto matku dokáže naučit rozpoznat laktační poradkyně.

Vzdát se tandemového kojení není nutné ani při nemoci

Pokud se dvě děti (například starší a mladší, případně dvojčata a podobně) kojí spolu, tak z hlediska chorob není důvod za běžných okolností dělat nějaká speciální opatření a lze kojit nadále tak jako doposud. Je to stejné, jako když je například nemocná kojící matka. Již před vypuknutím nemoci se začínají v mateřském mléce tvořit protilátky, a tak pokračování v kojení i nemocného i zdravého dítěte dává smysl. Zdravé dítě buď díky protilátkám neonemocní, nebo bude mít nemoc lehčí průběh a starší dítě se rychleji uzdraví.

Čtěte také:

Základní princip, který v drtivé většině platí, zní, že člověk je při onemocnění infekční již několik dní předtím, než vůbec ví, že je nemocný. Proto, když už zjistí, že je nemocný, tak je relativně pozdě dělat nějaká opatření.

V případě kojící matky je nejlepším opatřením pokračovat v kojení, protože když už matka zjistí, že je nemocná ona nebo některé z dětí, tak se již v jejím mléce nacházejí protilátky. Ty miminku pomáhají, aby neonemocnělo nebo aby nemoc proběhla bez nějakých zjevných příznaků nebo aby měla mírnější průběh. Setkat se s nemocemi v době, kdy kojení poskytuje takovou výhodu a pomoc, je tím nejlepším způsobem, jak může miminko získávat imunitu.

Čas porodu – čas odloučení. I zde existuje řešení

Některé děti, které přesto, že jsou kojené, mohou být opatrovány i někým jiným a nemají s odloučením na pár dní problém. Pokud ano, může matka jako variantu zvolit ambulantní porod, nebo za předpokladu, že je novorozenec v pořádku, porodnici opustit dříve než za 72 hodin, které doporučuje Česká pediatrická společnost.


Volně přeloženo a upraveno z www.mamila.sk
Článek byl konzultován s pediatrem MUDr. Martinem Gregorou, autorem populárně naučných knih pro rodiče.
www.grada.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist