Na miminko čekala 11 let, teď pomáhá k dětem jiným

Iveta K. si své první mateřství naplánovala na svých 35 let. Ale na vytoužené miminko nakonec čekala 11 let. Cesta k vytouženému potomkovi byla trnitá a nakonec musela pomoci věda. Čtrnáct pokusů se nezdařilo, ale její touha po dítěti byla tak silná, že se nevzdávala. A ve svých šestačtyřiceti letech nakonec porodila zdravého chlapečka. Splnil se jí tím největší životní sen.

iveta_obr.-1-1100x618.jpg Zdroj: Iveta K

„Jsem ze 3 dětí a připadlo mi přirozené, že i já budu mít jednou velkou rodinu,“ vzpomíná Iveta, která v necelých 25 letech odjela s manželem do Ameriky za prací. Ve Spojených státech nenadále otěhotněla, ale kvůli nejistým podmínkám se s mužem rozhodli, že si dítě nenechají. „Otěhotněla jsem velice rychle, takže jsme si s manželem říkali, že až se rozhodneme mít dítě plánovaně, nebude sebemenší problém,“ vzpomínala Iveta.

Pokusy otěhotnět podle plánu však nebyly úspěšné. „Přičítala jsem to velkému vytížení a nervům v zaměstnání. Pracovala jsem totiž na jednotce intenzivní péče, kde musí být člověk pořád ve střehu a je pod neustálým tlakem, aby neudělal chybu,“ zdůvodňovala si Iveta. Její manžel měl přitom bezvadný spermiogram a ani u Ivety lékaři žádný problém nenašli. „Říkala jsem si, že zkrátka počkáme, až to půjde samo,“ vyprávěla. Po 10 letech v USA se s manželem rozhodli pro návrat do České republiky, kde se znovu pokusili o početí.

Najednou mi bylo čtyřicet

„Bohužel se naše plány nepotkaly s realitou. Manžel si našel přítelkyni a rozvedli jsme se, což mě na čas úplně vyřadilo ze života. A když jsem se vzpamatovala, bylo mi 35 a věděla jsem jistě jen to, že velice toužím po dítěti a kompletní rodině,“ pokračovala Iveta. Našla si nového partnera a začala blíže zkoumat, proč nemůže otěhotnět. Vyšetření ani hormonální stimulace nepomohly a druhý vztah se také rozpadl.

„Najednou mi bylo 40, byla jsem sama a bez dítěte,“ vzpomínala Iveta, která se rozhodla změnit život od základu. Přestěhovala se do jiného města, našla si novou práci a partnera, hned na začátku vztahu se mu přiznala, že touží po dítěti.

„Zašla jsem na kliniku reprodukční medicíny a začala s kolotočem umělého oplodnění,“ vzpomínala žena, která pak každý rok absolvovala 4 až 5 pokusů. „Přibrala jsem si druhou práci, abych si na ně vydělala, protože jsem ve svém věku už neměla nárok na příspěvek pojišťovny,“ popisovala Iveta. Po 14 neúspěšných pokusech se začala smiřovat s tím, že dítě mít zkrátka nebude. „Vnímala jsem to jako totální životní krach. A také docházely finance,“ líčí těžké roky pacientka.

„Nevysvětlitelná sterilita jako Ivetu a jejího partnera trápí 5 až 7 procent párů,“ vysvětlil doktor Štěpán Machač z kliniky Reprofit International, ale vzápětí ujistil, že i tyto páry mají šanci mít dítě. „U těchto párů je největší šance na otěhotnění pomocí IVF (in vitro fertilizace),“ dodal.

Čtěte také:

A pak přišel zázrak

Iveta měla na klinice v kryobance ještě jedno zmrazené vajíčko. „Zůstalo tam, protože jsme se zatím pokoušeli počít dítě z čerstvě odebraných. Říkala jsem si, že už nebudu platit poplatek za jeho uchování, a nechala si to poslední vajíčko vložit. Už jsem nedoufala, jen mi bylo líto nechat ho zničit,“ pokračovala Iveta ve svém příběhu. A přišel zázrak. Vajíčko se ujalo. Po klidném těhotenství se jí narodil zdravý chlapeček. „Nemohla jsem uvěřit, že po 11 letech trápení mám konečně vytoužené dítě, které se má k světu. Jsem nejšťastnější matka na světě,“ usmívala se dnes 50letá Iveta a ujišťovala, že pokud by měla celý kolotoč kolem umělého oplodnění absolvovat znovu, neváhala by prý ani minutu.

„Je to strašně náročné, stálo mě to více než 150 tisíc, ale výsledek stál zkrátka za to. Nedovedu si představit život bez dítěte, bez možnosti je něco naučit, něco ze sebe předat,“ hodnotila výsledek matka.

Nečekané těhotenství po tolika letech neúspěšného snažení prý velmi překvapilo i její rodinu. „Mamince bylo přes 70 a tatínkovi 77 let a už se smířili s tím, že já děti mít nebudu. Mají sice vnoučata od mých sourozenců, ale moje mateřství jim dodalo velkou energii. Bratrovi a jeho ženě se navíc zhruba ve stejnou dobu také narodilo dítě, máme je tedy přiměřeně věkově sladěné,“ usmívala se Iveta.

Chlapeček už má 4,5 roku, chodí do školky a až na běžné dětské nemoci je zcela zdravý. Iveta navíc na klinice, která jí splnila sen, začala pracovat. „Jsem koordinátorka a provázím ženy, které se snaží o dítě. Uplatním nejenom jazyk, ale především své opravdu bohaté zkušenosti,“ ukončila svůj příběh Iveta. Umí povzbudit ty, kteří propadají beznaději, a na sobě ukázat, že se trpělivost vyplatí.

„Nejčastější příčinou neplodnosti, s níž se v současnosti potkáváme, je právě vyšší věk ženy (nad 40 let) a špatný spermiogram partnera (přibližně 40 % mužů má špatný spermiogram),“ upozornil doktor Machač.

„Dnes už vím, že i když nejsou vhodné podmínky, dítě je dar, který se musí přijmout, když přijde. A nikdy nemáme řešit, zda jsme zajištěni nebo ne. Doporučila bych všem pacientkám, aby zkusily zpracovat své pocity beznaděje a zoufalství a věřily v to, co dělají, výsledek je pak nenahraditelný,“ dodala.

30.8.2017 4:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist