Kolik stojí umělé oplodnění?

Dobrý den, prý se nějak nově měnily podmínky pro úhradu umělého oplodnění pojišťovnami? Můžete mi říct, za jakých podmínek, případně kolik se musí doplácet a kolik pokusů vlastně pojišťovna zaplatí? Děkuji Dorotka

Redakce Babywebu odpovídá:

Zatímco dříve pojišťovny hradily pouze tři pokusy v léčbě umělého oplodnění a čtvrtý pouze za zvláštních okolností, od dubna roku 2012 jsou hrazené čtyři, ale pouze s podmínkou, že v prvních dvou pokusech bude ženě zavedeno pouze jedno embryo. Ministerstvo se tak snaží chránit ženy před nežádoucími vícečetnými těhotenstvími.

Umělé oplodnění se hradí ženám od 22 do 39 let. V odůvodněných případech, jako je například neprůchodnost vaječníků, je možné žádat již od 18 let. Ženy nad čtyřicet let si celou proceduru musí hradit samy.

Léčbu metodami IVF navrhuje gynekolog, ale nemusíte žádat svého lékaře a můžete se obrátit přímo na některé z center asistované reprodukce, kde vás vyšetří a IVF doporučí nebo ne.

Stále platí, že pojišťovny hradí jen výkony nezbytně nutné, proto pár musí počítat s tím, že bude muset přispět ze svého. Například léky potřebné ke stimulaci hradí pojišťovny jen zčásti a zbytek se doplácí, výše doplatku se může pohybovat od jednoho až k šesti tisícům v závislosti na použitých hormonech a jejich množství. Podle vyhlášky je hrazena pouze klasická IVF metoda, při které jsou vajíčka kultivována společně se spermiemi ve speciálním médiu a kontrolována, zda dochází k samovolnému oplození. Složitější a dražší techniky jako například ICSI či PICSI už platí pár stejně jako zamrazení a uchování embryí, prodloužená kultivace nebo asistovaný hatching.

Například cena za jedno oplození provedené ICSI metodou s prodlouženou kultivací vajíček a zamražením se pohybuje kolem 20 tisíc.

Každá klinika asistované reprodukce má trochu jiný ceník, se kterým by vás měla seznámit stejně jako s jednotlivými procedurami a jejich výhodami.

Více o tématu: oplodnění

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist