Miminko nemusí znamenat průvan v peněžence

Spousta rodičů řeší, kolik dětí si mohou dovolit. Fenomén, o kterém se dříve údajně tolik nepřemýšlelo. Čím to je? Že by bylo všechno dražší nebo lidé zpohodlněli, či se nechtějí omezovat? Pojďme se podívat na vyzkoušené typy, jak pomoct vlastní kapse i omezit produkci odpadků.

profimedia-0295744949.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Látkovky „postopadesáté“

O použití látkových plen si můžete na Babywebu přečíst hned několik článků, proto se o nich nebudu více rozepisovat. Snad jen nezapomeňte na to, že využíváním látkových plen šetříte své úspory i přírodu! Vůbec zde nemluvíme o zanedbatelných částkách nebo pár kilogramech odpadu. Uvádí se, že dítě za své plenkové období vyprodukuje tunu nerecyklovatelného odpadu! A uvádí se, že při používání látkových plen rodina ušetří asi 20 tisíc korun. Za to už se dá pořídit pěkná rodinná dovolená!

Pokud nemáte psa nebo kočku, znamená drahých košů na plenky také vyhozené peníze. A ještě jedna oblíbená rada na téma plen: Čím dříve naučíte dítě na nočník, tím více ušetříte.

Tak trochu jiné jednorázové ubrousky

Spotřeba jednorázových vlhčených ubrousků je hlavně v prvních měsících života miminka enormní. I když se dají koupit větší balení, není tento výdaj zanedbatelný. Navíc jsou ubrousky velice často navoněné, což může dráždit nejen malý zadeček, ale i přírodu. Jak tomu předejít? První možností je používání látkových ubrousků. Ale ruku na srdce, kdo by se s nimi stále pral? Proto Vás možná zaujme varianta druhá: obyčejný perlan navlhčený obyčejnou vodou. Jako bonus si můžete nastříhat velikost, která vám bude vyhovovat. Mohu doporučit z vlastní zkušenosti a na pokožku děťátka je to snad nejlepší řešení.

Výbavička z druhé ruky

Mezi přáteli je běžné, že si věci půjčují. Proč taky vše kupovat, když spoustu potřeb používáme jen omezenou dobu? Mezi nezbytnosti, které obvykle kolují, patří například postýlka, vanička, přebalovací pult… Přebalovací pult si ani nemusíme půjčovat, stačí vhodná komoda a šikovný tatínek! „Přebalovák“ vyrobený z komody se pak opět komodou může stát. Pokud plánujete přebalovací pult koupit nový a následně poslat dál, vybírejte kvalitní dřevěný, ten vydrží i několik generací a neobsahuje pro životní prostředí škodlivá lepidla.

Oblečení na pár dní je trochu přehnané tvrzení, ale není zas tak daleko od pravdy. Miminka rostou jako z vody, velikosti se mění klidně po pár týdnech. Bodýčka, overálky, mikinky, kaťata a další lze za levno pořídit na bazárcích a v prodejních skupinkách na sociálních sítích. A těšte, že po narození dostanete ještě oblečky od návštěv. Nebojte se také rozhodit sítě mezi známé – určitě se toho nasbírá dost.

A jestli jsem výše mluvila o šikovném tatínkovi, tak také díky šikovné mamince rodina ušetří. Maminka nemusí být přímo švadlena, stačí čas a odhodlání a ručně ušité oblečky jsou na světě.

Čtěte také:

Byznys jménem dětská kosmetika

Před nákupem dětské kosmetiky se poraďte s někým, kdo už doma dítě má. Je zbytečné nakupovat velké zásoby, když navíc nevíte, zda zvolená značka bude právě vašemu dítěti vyhovovat. Zde rozhodně platí „čím méně, tím lépe“.

Jídlo, hračky, barvičky

Velkou položkou v rodinném rozpočtu jsou i náklady za umělou výživu či příkrmy. Proto, pokud to jde, kojte. Jakmile začne dítě jíst i pevnou stravu, můžete ušetřit vařením doma. Nakonec zjistíte, že to ani nezabírá tolik času a máte pod kontrolou, co přesně váš miláček jí.

Závěrem článku bych chtěla ještě upozornit na hračky. Tam je to podobné jako s oblečky či kosmetikou. Kvalitní hračky může svého majitele změnit několikrát. Věřte, že i když jich nebudete pořizovat moc, budete nakonec zavaleni. Oblečení si ne každý příbuzný troufne vybrat, ale hračku, to je jiná. A rada nakonec? Volte neutrální barvy, ocení je další rodiče chlapečků i holčiček.

17.5.2018 9:50 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist