Moderní látkové pleny vyvracejí mýty o náročnosti

Mýty o látkových plenách, které bylo třeba náročně skládat, složitě vyvařovat a žehlit, patří opravdu do minulého století. Přesto dnes od mnohých maminek slýcháváme: „Chci se svému dítěti věnovat co nejvíc a neztrácet čas, proto používám papírové plenky.“

Jednorázovky ovšem dnes oproti látkovým plenám už neznamenají výraznou úsporu času (o penězích nemluvě), stejně tak jako látkové pleny už nejsou synonymem pro velké množství „špinavé“ a náročné práce. Pojďme se se zakladatelkou značky GaGa’s pleny Ing. Petrou Sýkorovou, kterou jste také měli možnost vidět v pořadu Sama doma, podívat pod pokličku modernímu látkování a zaměřme se na nejčastější omyly a polopravdy, které do dnešních dní o látkování přetrvávají.

Látkové pleny se musí vyvařovat, žehlit, složitě skládat, prostě je s nimi spousta práce.

MÝTUS

„V dnešní době se již jedná opravdu o názor přetrvávající z časů našich maminek nebo babiček. Tehdy byla péče o pleny opravdu náročná a nebylo možné si vybrat, zda budou své děti přebalovat do jednorázovek nebo látkovek. Dnešní materiály, způsob zpracování i moderní střihy umožňují zredukovat veškerou práci na vyprání v pračce a sušení na šňůře či v sušičce. Vyvářka, žehlení či složité skládání u moderních látkových plen jednoznačně odpadá, stejně tak jako vyhledávání jednorázovek v akci a objíždění supermarketů, kterému se člověk časem, ve snaze ušetřit, stejně nevyhne.“

Přebalování do látkových plen je složité, druhů a systémů je spousta, v tom se nedá vyznat.

OMYL

„Pojem AIO – „all in one“ – vše v jednom napovídá, že existuje i plena, která v sobě obsahuje již vše potřebné. Zároveň je její použití stejně jednoduché jako u pleny jednorázové. Kdo látkování propadne, ten má pak možnost vybírat z několika dalších variant, ale rozhodně nejde o závratné číslo. Obecně vedle nejjednodušší plenky AIO jsou často používanou variantou svrchní kalhotky, do kterých se dává klasická čtvercová plena, vkládací savé jádro nebo plena kalhotková. Každý si tak může zvolit systém, který mu nejlépe vyhovuje.“

Dnešní látkové pleny se možná oblékají tak jednoduše jako jednorázové, ale určitě tolik nepojmou.

NEPRAVDA

„To je opět výhoda moderních materiálů a jejich úprav. Látkové pleny jsou dnes již velmi savé. Chytré AIO pleny jsou opatřené kapsou, jejíž vnitřní Stay Dry vrstva odvede moč od pokožky dítěte a zabrání jejímu pronikání zpět. Dítě tak zůstává v suchu, přestože je savé jádro mokré. Vnější nepromokavá vrstva opatřena PUL zátěrem pak chrání oblečení od promočení. Prodyšnost při zachování savosti a nepromokavosti je u kvalitních materiálů (na rozdíl od neprodyšných jednorázovek) samozřejmostí.“

Výbava z látkových plen stojí velké peníze, další se utratí za prášek, vodu a energie. Nevyjde levněji utratit za jednorázovky jen pár stovek měsíčně?

OMYL

„V celkovém součtu zcela jistě nevyjde! I když započítáme zmíněnou péči o pleny zahrnující prací prášek, vodu, energii na praní po dobu dvou let (průměrné látkovací období dítěte), můžeme s látkovou výbavou ušetřit i   15 000 Kč. Kvalitní látkovací výbava se dá pořídit i za 7 000 Kč. Šest jednorázových plen po pětikoruně stojí třicet korun na den, téměř jedenáct tisíc na rok, a necelých 22 000 Kč za dva roky. A to ještě nejsou započítané pohonné hmoty, které se spotřebují při cestách za výhodnými plenami v akci. Počty jsou tedy jednoduché, nehledě na to, že s každým dalším dítětem, které výbavu zdědí, úspora výrazně stoupá.“

Proč se dnes ještě stále používají jednorázovky, když to vypadá, že látkové pleny mají jen samé výhody?

DOBRÁ OTÁZKA

„Na vině bude možná hned několik faktorů – propagace a marketing jednorázových plen poukazuje především na jednoduchost a velkou časovou úsporu. V žádné reklamě už ale neuslyšíte, že každé dítě za své přebalovací období po sobě zanechá tunu těžko rozložitelného odpadu, ani to, kolik surovin a energie stojí výroba jednorázových plen a jaké jsou dopady této výroby na životní prostředí. Opruzeniny, přehřívání pohlavních ústrojí i záněty již nejsou žádné tabu, ale problém, na který je potřeba nahlížet ze širší perspektivy jsou například materiály, ze kterých jsou pleny vyráběné. Pojmenování „papírové pleny“ je zavádějící, protože pleny jsou vyrobeny převážně z ropy nikoliv z papíru, což si díky nesprávnému pojmenování málokterý rodič uvědomuje. Další důvod může být spatřován právě ve stále přetrvávajícím mylném přesvědčení, že látkové pleny jsou náročné na údržbu a složité na použití, což je mýtus, který rodičům vyvrátí opět jen rodičové – spokojení uživatelé moderních látkových plen. Přesně, jak to definoval jeden z tatínků, který nám napsal“

Nikdy bych nevěřil, jak je používání látkových plen snadné a téměř bez rozdílu ve srovnání s jednorázovými plenami. Chce to jenom na začátku vytěsnit z hlavy představu o klasické pleně a jejím vyvařováni z dob dávno minulých a všechno jde samo…“ (Zvláště pak když máte v ruce GaGa plenu. Jako látkující tatínek můžu jenom doporučit.)

Přečtěte si příběhy maminek a tatínků používajících látkové pleny.

Pokud potřebujete poradit s výbavou či máte další otázky ohledně látkových plen, neváhejte se na nás obrátit. Více na www.gagapleny.cz.

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist