Zázračný koktejl? Mateřské mléko! Nechybí ani probiotika a prebiotika

Mateřské mléko je to nejlepší, co můžete svému miminku dát. Obsahuje řadu cenných vitamínů, minerálů a živin. Neopominutelnou složkou jsou probiotika a prebiotika, která tvoří důležitou součást střevní mikroflóry miminka. Kojení je prostě nenahraditelné.

Když se miminko narodí, jeho trávící trakt je prakticky sterilní, prost jakýchkoliv bakterií, ale během několika dní po porodu se už postupně zaplňuje miliardami bakteriemi. Svůj podíl na tom má i kojení. Tyto bakterie postupně vytvoří tzv. střevní mikroflóru, která je zásadní pro imunitu a zdraví dítěte. Právě střevní mikroflóře prospívají probiotika a prebiotika. Zní to podobně, ale každé je důležité pro jinou věc.

Probiotika – obranná síla organismu

Jsou to přátelské živé bakterie, které se usazují ve střevních stěnách, kde brání organismus novorozence proti škodlivým bakteriím pronikajícím do vnitřního systému dítěte. Pro boj se škodlivými bakteriemi ale potřebují spoustu energie. Tu jim dodávají prebiotika.

Prebiotika – energie pro probiotika

Prebiotika jsou specifické sacharidy, které bakterie (probiotika) potřebují pro svůj rozvoj. Bez prebiotik, které dodávají probiotikům sílu bojovat proti škodlivým bakteriím, by probiotika nemohla dlouhodobě existovat. Proto je ve výživě dítěte důležitá přítomnost obou složek současně.

Jak je vidět, jde o sehranou dvojku, která v bříšku miminka přispívá k vyvážené střevní mikrofloře. To znamená, že zlepšují miminku zažívání a také ovlivňují imunitu dítěte.

Někdy se však stane, že kojení není možné a maminka má obavy, že dítě nedostává vše, co by mělo. To však není neřešitelný problém. Probiotika i prebiotika obsahují třeba pokračovací mléka. Vhodně zvolené kojenecké mléko totiž může dítěti ulevit od prdíků a současně posílit jeho imunitu. Správnou funkci imunitního systému podporují vitamíny A, C, D. Proto pečlivě čtěte jejich složení a vyberte to nejlepší pro vaše miminko.

9.9.2019 12:04 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist