Jak žít s dítětem ekologicky

S dítětem roste potřeba nakupovat. Pro našeho malého človíčka pořizujeme spoustu nových věcí. Je jen na nás, jakou cestu pořizování dětských potřeb si zvolíme. Nemusí se jednat pouze o látkové pleny, fair-trade či bazarové oblečení, bio pokrmy a tak dále. Život v režimu přírodě přátelskému stylu můžeme ještě rozšířit. Pojďme se podívat na to jak.

profimedia-0014474311-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Koloběh zvaný praní

V dnešní době si můžeme vybrat z velkého množství přírodních pracích prášků. Tyto prášky neobsahují žádné zbytečné chemikálie a jsou vhodné i pro dětskou pokožku. Zvykli jsme si na pohodlí sušičky a pak se často divíme, že skvrny od mrkvičky nemizí. Dobře si vzpomínám, jak jsem jako dítě běhávala sklízet prádlo před deštěm.

Sluneční paprsky mají velkou moc, tak proč jejich bělicí účinky nevyužít. Prádlo bude nakonec i mnohem více vonět. S dítětem stoupá i spotřeba vody, protože pereme daleko častěji. Pokud se vám pračka zrovna rozbila, určitě se při výběru nové zajímejte o chytré programy, které spotřebu vody dokáží optimalizovat.

Jak na plenky

Životnost dětských plen výrazně ovlivňuje kromě způsobu zacházení také použitý materiál. Doporučuje se konopí, bambus nebo organická bavlna.

Osobně mám vyzkoušený zlepšovák – vložím mezi látkovou plenku a dětský zadeček ještě bambusovou tenkou vrstvu. Můžete ji pořídit buďto jako jednorázovou, která se po použití jakožto přírodní materiál snadno rozloží, nebo pratelnou. S touto vrstvou se zbytek látkové plenky lépe udržuje a hlavně se ani v teplých dnech miminku zadeček nezapaří.

Jednorázovky jinak

Kdo se nechce prát s látkovými plenkami, nemusí zoufat. Na trhu existují plenky biologicky odbouratelné, vyrobené z rostlinných plastů (bioplastů). Takové plenky pak lze i za dodržení podmínek hygienizace kompostovat!

Při výběru však buďte na pozoru, obchodníci často označují jako „zelené“ i plenky vyrobené z ropných derivátů. Plenky hodící se k udržitelnému životnímu stylu by ropné gely obsahovat rozhodně neměly.

Finta v oblasti kojicích vložek

O výhodách kojení bylo napsáno spoustu článků, ale o opakovatelně použitelných kojících vložkách do podprsenky už se tak často nemluví. Hlavně ze začátku je spotřeba jednorázových vložek opravdu obrovská. Ale i později maminky využívají vložky minimálně v noci.

Zkoušela jsem několik typů pratelných kojicích vložek a nejvíce mě zaujaly ze 100% bavlny s krajkovým vzorem na vnější straně. Ptáte se proč zrovna s krajkou? Protože mnohem lépe drží a nekloužou pryč.

Čtěte také:

Péče o pokožku miminka

Určitě minimálně v prvním roce života můžete ušetřit. Nekupujte dětská mýdla, šampony a podobně. Dítěti prospívá koupel v čisté vodě a následná péče rostlinným olejem: olivovým, kokosovým, měsíčkovým…

Pro fanynky no-poo metody mytí vlasů mám ještě doporučení – když s touto metodou začnete u dítěte od přítomnosti prvních vlásků, jejich kvalita bude lepší a hlavně nebudou navyklé na zbytečnou chemii, kterou pak vlasy dospělých často „vyžadují“.

Úklid domácnosti ekologicky

Voda, ocet, jedlá soda, citron, organické mýdlo, kukuřičný škrob, sůl, káva. Z těchto ingrediencí si můžete vytvořit univerzální čistič, prací prášek, osvěžovač vzduchu i dezinfekční prostředky.

Víte, že 75 procent nádorových onemocnění způsobuje životní styl v kombinaci s prostředím, ve kterém žijeme? Další studie Agentury pro ochranu životního prostředí uvádějí v lidském těle přítomnost 400 až 800 škodlivých druhů chemických látek. Je jen na nás, zda své děti těchto látek ušetříme.

19.8.2020 5:45 | autor: Gabriela Povýšilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist