Můj plán je kojit! Kdy se mám začít připravovat a co budu skutečně potřebovat?

Na to, co bude po porodu, je dobré myslet už před porodem. Mít plán na porod je fajn. Mít plán na to, co přijde po porodu, je ještě důležitější! Příprava na porod vyžaduje čas, vědomosti a praktické dovednosti. Stejně tak i laktace, kojení, péče o prsa jako zdroj mateřského mléka. Přečtěte si, co všechno budete ke kojení potřebovat.

tehotenstvo-matka-lifestyle-1100x618.jpg Zdroj: Medela

Pozornost, kterou si vaše prsy zaslouží

Ve vlastní přípravě na kojení je vhodné se zaměřit na pozorování prsou – jak se zvětšují, jak jsou citlivější, jak potřebují dobrou oporu v podobě pohodlné a funkční podprsenky, bez kostic, z prodyšného materiálu, která je dobře podpírá, dává jim prostor a nikde netlačí. Článek o významu vhodné podprsenky a návodu, jak si vybrat tu správnou, najdete tady.

Připravte své bradavky na kojení již v těhotenství

Samy bradavky si řeknou o pozornost ženy. Stávají se nejcitlivější částí jejího těla. Bradavky se před kojením potřebují dostatečně formovat (tvořit hrbolek nad dvorcem, aby se miminko mohlo dobře přisát). Pokud netvoří onen hrbolek, jsou ploché nebo vpáčené, je třeba využít asi od 32. týdne těhotenství formovače bradavek – ovšem velmi citlivě, neboť dráždění bradavek by mohlo u žen vyvolat dráždění dělohy!

Přecitlivělé bradavky jsou většinou velmi suché, svědivé, dvorec je napjatý. Ty by při kojení představovaly velký problém, protože budou křehké a tím mnohem zranitelnější v prvních dnech kojení. Proto je dobré používat mast k ošetření bradavek Purelan (100% čistý ovčí lanolin, zbavený i vody) právě ještě před porodem. Bradavka bude vláčná a zároveň pevná, pro novorozence dobře uchopitelná, tím také méně zranitelná.

Péče o prsa, kontrola bradavek a jejich ošetřování Purelanem je nejdůležitější součást přípravy na kojení v těhotenství. V péči je potřebné pokračovat po porodu tak dlouho, jak se bude citlivost bradavek vyvíjet. Důležité je vědět, že Purelan z bradavky před kojením není potřebné smývat.

Praktický tip: Chrániče bradavek a chladící polštářky si vezměte už do porodnice

Bude-li bradavka výjimečně i nadále přecitlivělá (některé ženy skutečně tyto problémy zažívají), můžete již v těhotenství využít i chrániče bradavek, kdy se tkáně bradavky nedotýká vůbec nic! Není od věci chránič bradavek pořídit jako součást výbavičky do porodnice. Po porodu si hodně namáhané bradavky odpočinou v podprsence od kontaktu s vložkami, budou ošetřené Purelanem, a zároveň provzdušněné a v suchu.

Velmi často pomohou zmírnit problémy s přecitlivělými až bolestivými bradavkami hydrogelové polštářky, které přinesou úlevu zejména v prvních náročných dnech po porodu, kdy se laktace rozvíjí a kojení se učí maminka i miminko. Polštářky podpoří tvorbu nových buněk, které rychle pokryjí povrch bradavky, podpoří vláčnost bradavky a udrží její pevnost. Bradavky se dobře a rychle zhojí a vy se tak nebudete bát bolesti při každém přikládání dítěte k prsu.

Tip: Polštářky si můžete před použitím nachladit v lednici, úleva od bolesti bude nepopsatelná!

Udržujte svá prsa v suchu a komfortu po celý den

Do základní výbavy každé čerstvé maminky patří také vložky do podprsenky. Mateřské mléko bude poměrně dlouhou dobu samovolně odcházet, a proto využijete k vytvoření tělesného komfortu jednorázové vložky do podprsenky, které v podprsence dobře drží, anebo misky k zachycení mléka (ty zejména v noci, kdy se mléka tvoří hodně, anebo v době kojení, kdy z prsu, u kterého dítě není, reflexně mléko někdy až stříká).

A co odsávačka mléka?

Některá žena už před porodem ví, že bude potřebovat v budoucnu z nějakého konkrétního důvodu odsávačku mateřského mléka, a proto si ji vybere právě podle své potřeby. Existuje několik typů odsávaček, proto byste se měla před pořízením odsávačky seznámit s jejich funkcemi a využitím při řešení eventuálních problémů v době laktace a kojení.

Odsávačka může krátkodobě pomoci při řešení retence mléka, v případě, že je mléka moc nebo může naopak pomoci s podporou tvorby mléka, kdy se ho z nějakého důvodu tvoří málo. Vždy záleží na konkrétní situaci ženy, na tom, kolikrát denně bude třeba odsávat. Pro příležitostné odsávání bude stačit například manuální odsávačka Harmony™, pro častější odsávání je vhodnější elektrická odsávačka Swing Flex™, případně odsávačka Swing Maxi Flex™, se kterou můžete odsávat z obou prsů současně – s využitím pásu pro snadné odsávání budete mít dokonce volné ruce a můžete se přitom věnovat, čemu potřebujete!

Profesionální pomoc i u vás doma

V případě, že je třeba využít profesionální odsávačku mateřského mléka Symphony, můžete ji použít již přímo v porodnici, která je odsávačkami vybavena a eventuálně si ji můžete také vypůjčit v zápůjční stanici domů.

Včasná příprava ženy na laktaci a kojení vede k tolik potřebnému klidu a k radostnému očekávání toho, co všechno období po porodu přinese do života ženy nového!

1.2.2021 1:05 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist