Na Homolce sdružují rodiny s dětmi alergiky

Klub AA (alergici astmatici), sdružuje rodiny, které mají alergické dítě, případně víc dětí, nebo sami rodiče jsou alergici či astmatici. Astma je chronické onemocnění průdušek, které se projevuje dusivým kašlem, dušností nebo jako astmatický záchvat.

V klubu už je víc než sto rodin

Původní myšlenka zakladatele Klubu Doc. MUDr. Víta Petrů, CSc., vedoucího lékaře Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce, byla, že Klub bude fungovat pro dětské pacienty centra. Při běžných kontrolách není vždy čas probrat vše, co rodiče malých pacientů trápí. Chtějí o záludné celoživotní nemoci vědět víc. Později byl Klub rozšířen pro všechny zájemce, dnes mají zaregistrovaných víc než sto rodin.
„Je příjemné, že si navzájem radíme, vidíme, že jsou na tom i další rodiny podobně,“ řekla nám jedna z členek klubu. „Pro děti je to také fajn, kamarádí spolu, jezdí na akce, ozdravné pobyty společně.“ I to je smyslem zařízení.

Moře i vánoční besídky

K pravidelným akcím Klubu patří vydávání čtvrtletníku Alergie, astma, bronchitida, který je rodinám rozesílán, aby měly informace o onemocnění a novinkách v oboru. Třikrát ročně vychází zpravodaj Motýlek, kde se dozvědí členské rodiny o připravovaných akcích, pořádají jednodenní výlety po Praze i mimo hlavní město, pravidelně s dětmi jezdí do aquaparku, k nejoblíbenějším mezi dětmi patří vánoční besídka a léčebný přímořský pobyt. Každoročně na něj jezdí přes sedmdesát dětí. Klub AA díky sponzorům rodinám na tyto akce přispívá. Výše částky se stanoví podle různých kritérií, mezi nimiž nechybí ani lidský faktor, jakým je zohlednění sociální potřebnosti pacientů.

Chcete se stát členy?

Není problém. Roční členský poplatek činí 300 Kč, hlaste se přímo na tel. čísle 257272017 u paní Jaroslavy Šimoníčkové (nikoli přes webové stránky). Bezprostředně po vyplnění přihlášky jste zaregistrováni a můžete se akcí s dětmi účastnit.

V ČR postihuje asi 7 % populace a v dětském věku patří mezi nejčastější choroby. Onemocnět mohou kojenci i batolata. Často se z kojence s ekzémem stává dospělý astmatik. Riziko je až 50 %! Proto když dítěti ustoupí ekzém a začne kašlat, je potřeba rychle navštívit lékaře, něco není v pořádku.

 

27.2.2009 1:36 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist