Bezlepkový začátek

Už není výjimkou rodina, kde je dítě závislé na bezlepkové dietě. Možná patříte k maminkám, které se nedávno dozvěděly, že vaše dítě trpí chorobou, která vyžaduje celoživotní dodržování přísné bezlepkové diety.

1200x900-11-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

První příznaky

Trpí vaše dítě častými průjmy, bolestmi břicha, nechutenstvím, je plačtivé či mrzuté, hubne a opožďuje se v růstu? Viníkem může být celiakie. U kojenců se nejčastěji objeví v době, kdy přecházejí z mateřského mléka na pevnou stravu, u starších dětí (do věku do 10-12 let) se může projevit po prodělané nemoci či jiné zátěži. Má-li vaše dítě uvedené potíže, dejte ho vyšetřit.

Co je to lepek

Lepek (gluten) je směs bílkovin v obilných zrnech. Nesnášenlivost vzniká na jednu její část – na bílkovinu, která se u pšenice nazývá gliadin, u ječmene hordein, u ovsa avenin a u žita sekalin. V odborných kruzích se říká, že lidé trpí celiakií nebo Duhringovou dermatitidou, která je vzácnější.

Co lepek způsobuje

Postiženým lidem lepek způsobuje změny na sliznici tenkého střeva, které zhoršují trávení a vstřebávání živin. Nemoc se projevuje žaludeční nevolností, nadýmáním, průjmem, bolestí kloubů, únavou, bolestmi hlavy, aftami, kožními vyrážkami, chudokrevností, úbytkem váhy, svalovými křečemi a podobně.

Pokud není lepek ze stravy trvale vyloučen, může dojít k vyčerpání imunitního systému a dalším zdravotním komplikacím.

Léčba celiakie

Nesnášenlivost lepku je při tomto onemocnění trvalá a nelze ji v současné době vyléčit. Základní terapií je celoživotní úplné vyloučení lepku ze stravy. Na bezlepkovou dietu reaguje tělo příznivě a rychle a při důsledném dodržování veškeré zdravotní potíže zmizí.

Čtěte také:

Co je zakázané

Bezlepková dieta jídelníček dítěte výrazně omezí. Základem této diety je naprosté vyloučení pšenice, žita, ječmene, ovsa a výrobků z nich, tedy chleba, mouky, těstovin, kaší, koláčů, sušenek atd. Je nutné vyhýbat se i potravinám, které obsahují lepek ve skryté formě.

U takových potravin je nutné sledovat složení. K těmto diskutabilním potravinám patří konzervované a rafinované potraviny zahuštěné moukou, instantní polévky a omáčky, párky, klobásy, paštiky a další mastné výrobky, sójová a jiná rostlinná masa, pudinky, cukrovinky, zmrzliny, hořčice, kečup …

Lepek může být i v kypřicím prášku, ale existují kypřicí prášky obsahující škrob. Také pudinkové prášky (zvláště ty levné) mohou obsahovat pšeničný škrob.

Nebezpečné jsou i výrobky se „skrytým“ lepkem, jako je hydrolyzovaný rostlinný protein a všechny deriváty pšenice, ječmenu, žita a ovsa včetně sladu, upraveného potravinářského škrobu, některých sójových omáček, obilného octa, pojivových látek, plniv a ochucovadel.

Co čím nahradit

Jako náhrada za zakázané potraviny se v bezlepkové kuchyni používají brambory, rýže, kukuřice, pohanka, luštěniny včetně sóji, amarant, jáhly a výrobky z těchto surovin. Na trhu je poměrně široký výběr potravin vyrobených speciálně pro bezlepkovou dietu, a to od moučných směsí po hotové výrobky.

Patří sem zejména nejrůznější druhy pečiva, těstoviny a cukrovinky. Tyto potraviny nesou nápis „bezlepkové“ či „bez lepku“, některé jsou pro snazší orientaci označeny přeškrtnutým klasem. Součástí bezlepkové diety jsou sýry a mléčné výrobky, vejce, libové maso – drůbež, ryby, brambory, kukuřice, ořechy, semínka a melasa.

Rady pro maminky

  •  Zvykněte si připravovat bezlepkovou stravu pro celou rodinu. Vyhnete se tak náročné přípravě dvojích jídel a dítě nebude mít pocit výlučnosti a „nemoci“.
  •  Nehovořte vždy a všude o dietě a příznacích onemocnění před dítětem a požádejte o totéž i ostatní členy rodiny. Dítě nelitujte, ale objasněte mu, že existují potraviny, které mu mohou škodit.
  •  Vysvětlete příbuzným i známým, s nimiž se stýkáte, o jaké onemocnění se jedná a že pro zdraví vašeho dítěte je nezbytná přísná dieta. Pokud to pochopí, nebudou dítěti podávat nedietní potraviny.
  •  Neodmítejte pozvání na návštěvy. Pomozte dítěti z nabízených dobrot vybrat ty, které může konzumovat. O co samozřejměji se budete chovat, o to méně výjimečně si dítě bude připadat.
  •  Stejně tak není třeba omezovat návštěvy ostatních dětí, i pro ně lze připravit bezlepkové pohoštění.
  •  Zkontaktujte se s maminkami, jejichž děti mají stejný problém. Je příjemné poznat někoho, kdo je na tom stejně jako vy, a popovídat si s ním.
  •  Téměř všechno, včetně knedlíků, hustých polévek, omáček či moučníků lze uvařit i z bezlepkové mouky.
  •  Snažte se získávat informace a nové recepty. Bezlepková dieta vás může nasměrovat na zdravější způsob stravování.
  •  Při nákupu potravin kontrolujte všechny používané suroviny a čtěte etikety.
  •  Některé zdravotní pojišťovny poskytují na nemocné děti a mladistvé finanční příspěvek.
19.3.2025 5:35 | autor: Jarmila Mandžuková | zdroj: Odborným garantem článkuje Jarmila Mandžuková.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist