Nejčastější mýty kolem vad kyčlí

Zdravé kyčle u dětí nejsou samozřejmostí. Česko v minulosti patřilo a stále patří k zemím s vysokým výskytem kyčelní dysplazie. Snad i díky tomu je dodnes mezi maminkami tolik nejasností a přežitků.

profimedia-0332558324-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

  1. Chci vědět, kolik měří

Většina maminek chce po porodu vědět, kolik jejich miminko měří. To je ale chyba!

„Pakliže nemá dítě v pořádku kyčle a lékař ho natáhne za nožičky, aby změřil, jak je dlouhé, může natažením dojít k poškození samotného kloubu a pro dítě je to samozřejmě bolestivé. Kromě toho délka dítěte nic nevypovídá o jeho zdravotním stavu, důležitá je jeho hmotnost,“ říká MUDr. Martin Ošťádal z Ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce.

  1. Raději dáme plenku navíc

Dělaly to tak naše babičky, naše maminky, budeme to tak dělat taky!

„Pokud má dítě kyčle v pořádku, není třeba žádné preventivní opatření v podobě plenek navíc či tak zvaného širokého balení, protože je to zbytečné. A naopak, pokud kyčle jsou špatné, tak jim plenka navíc nepomůže a je třeba, aby dítě bylo vyšetřeno a správně léčeno. Léčba by měla začít, co nejdříve,“ říká ortoped.

  1. Papírové plenky jsou pro kyčle nevhodné

Tento mýtus vznikl v době, kdy jednorázové plenky začínaly a nebylo s nimi dost zkušeností, a stále přežívá.

„Pokud je dítě zdravé a netrpí vrozenou vývojovou vadou kyčelního kloubu, tak jsou papírové plenky zcela v pořádku a není důvod je nepoužívat. Dokonce je to naopak papírové plenky drží nožičky ve správném postavení,“ říká odborník.

Čtěte také:

  1. Šátkování kyčlím škodí

Ale kdepak, neškodí!

Nošení dítěte v šátku, kdy je na těle matky upevněno tak, že sedí obkročmo, je zcela vyhovující poloha a kyčlím to nijak neškodí. Dítě má v této poloze kyčelní kloub ve správné pozici. Z pohledu zdraví kyčlí, tak nejde o nic špatného,“ popisuje MUDr. Martin Ošťádal.

  1. Starý dobrý povijan…

Právě ten dobrý nebyl, přestože ho požívaly generace maminek.

„Do povijanu (zavinovačka) se děti šněrovaly tak, že měly natažené nožky a pevně se v této poloze stáhly. A právě to je chyba. Pokud dítě trpí vrozenou vývojovou vadou kyčelního kloubu, je tato poloha a pevné fixování dítěte v ní zcela nevhodná,“ vysvětluje lékař.

  1. Jedno vyšetření kyčlí stačí

Bohužel nestačí, to je velký omyl maminek.

„Vyšetření kyčlí probíhá třífázově. To proto, že se kyčelní kloub postupně vyvíjí. Z toho důvodu je třeba dítě sledovat opakovaně. Třístupňovým sítem je možné zachytit vývojové vady u všech dětí,“ vysvětluje MUDr. Ošťádal.

15.1.2019 8:35 | autor: Redakce babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist