Proč se s miminkem chodí na kontroly kyčlí?

Preventivní vyšetření správného postavení kyčlí je jedním z povinných vyšetření, která musíte se svým miminkem podstoupit. Provádí se především proto, aby se včas zachytila vada zvaná vrozená dysplazie kyčelního kloubu. Celkem se vyskytuje asi u pěti procent populace, ročně se s ní u nás tedy rodí asi 5 000 dětí.

Dysplazie kyčelního kloubu je vývojová porucha, při které dochází k chybnému vývoji jamky a hlavice v kyčelním kloubu. Mezi hlavní příčiny dysplazie patří dědičnost, ale podílí se na ní i další faktory, jako třeba poloha plodu v děloze – častěji se vyskytuje u dětí narozených koncem pánevním.

Setkáváme se s ní u prvorozených dětí, u větších plodů (nad 4 000 g) a u těhotenství s menším obsahem plodové vody (oligohydramnion). Vliv předčasného porodu nebo porodu císařským řezem se neprokázal. Dysplazií jsou častěji postiženy holčičky než kluci.

Včasná diagnóza

K léčbě je zapotřebí především včasná diagnóza. Proto je v České republice zaveden systém takzvaného trojího síta kontrol.

První vyšetření proběhne většinou již v porodnici, obvykle v prvních čtyřech dnech života. Toto vyšetření je vždy klinické, někdy doplněné i o vyšetření ultrazvukem. Ortoped kontroluje správné postavení kyčlí – symetričnost kožních řas na stehýnkách a pod zadečkem, délku končetin, odpor a stabilitu kloubu v klidu i v pohybu.

Do šesti týdnů od narození následuje druhá kontrola, kde se vyšetřují kyčle pomocí ultrazvuku.

Ve třech měsících se většinou vyšetřuje naposled, opět ultrazvukem. Podle ultrazvukového nálezu se dysplazie dělí do skupin I–IV. Při nejasných nálezech nebo při luxaci kyčelní se provádí přehledný rentgen kyčelních kloubů.

Jak se dysplazie léčí?

Terapie začíná vždy po diagnostice dysplazie. Čím dříve se přistoupí k léčbě, tím lepší jsou výsledky. Zprvu je terapie vždy konzervativní, nechirurgická. Ortoped se snaží o správnou centraci hlavice kyčelního kloubu do jamky.

U lehkých forem se používá abdukční Frejkova peřinka, která se snadno aplikuje, připevňuje se pomocí suchého zipu na plenu a dítě ji obvykle dobře snáší.

U pokročilých nálezů a u částečného nebo úplného vymknutí kloubu se používají Pavlíkovy třmínky nebo u novorozenců Wagnerovy punčošky. Lékař na ambulanci třmeny nasadí a adaptuje tak, aby plnily svůj účel. Frejkova peřinka i Pavlíkovy třmeny se nosí po celý den a snímají pouze na koupání. Průměrná doba léčby trvá tři až čtyři měsíce. Třmeny jsou účinné zhruba do devátého měsíce věku dítěte.

Pavlíkovy třmínky Wagnerovy punčošky Frejkova peřinka

Pokud došlo k vykloubení (luxaci) či částečnému vykloubení (subluxaci) kyčelního kloubu, je někdy nezbytné přistoupit k hospitalizaci na dětské ortopedii. K operativnímu zákroku se však přistupuje jen výjimečně, prvotní snahou je pomocí tahu a zavěšení miminka za nohy zajistit správné postavení stehenní hlavice proti kyčelní jamce. Tato léčba trvá několik týdnů.

Co jsou to jadérka a dokdy by se měla objevit?

Při ultrazvukové kontrole se též sleduje vývoj osifikačních jader v hlavici kosti stehenní. Osifikace je přeměna chrupavky v kost, a tato jádra jsou tedy základem pro vznik kosti. Objevují se v rozmezí 1. – 10. měsíce věku dítěte, nejčastěji okolo 3. měsíce. Když se vývoj těchto jadérek výrazně opožďuje, nebo pokud jadérka úplně chybí, podstoupí dítě podrobnější ortopedické vyšetření.

Čtěte také:

Široké balení

Nejednoznačný názor mezi odborníky panuje na takzvané široké balení, které se dříve často doporučovalo (a ještě někdy doporučuje) u všech novorozenců.

„U nás ortoped doporučuje široké balení všem,“ potvrzuje Lenka, maminka tříměsíčního Vojtíška, „ale ptala jsem se i fyzioterapeutky, se kterou cvičíme Vojtovu metodu, a ta je zásadně proti tomu, aby se u zdravých dětí používalo široké balení. Kyčle se podle ní formují hlavně pohybem a navíc široké balení oslabuje břišní svaly a miminko se hůř zbavuje prdíků. Rozhodla jsem se dát na její radu a Vojtík na kontrole u ortopeda dopadl na výbornou.“

Abdukční neboli široké balení se používá zhruba do třetího měsíce věku, a to buď tak, že se na jednorázovou plenu přidá ještě složená plena látková, nebo lze použít některé z širších typů moderních látkových plen, které zajišťují široké roznožení nožiček (některé maminky tuto polohu popisují jako „na žabičku“).

Význam má pravděpodobně jen jako léčebná metoda (u lehkých forem, kdy ještě není třeba přistupovat k jiným abdukčním pomůckám či třmínkům), nikoliv jako prevence. Jednou z alternativ k širokému balení je nošení ve vhodném ergonomickém nosítku (nikoliv v klokance!) anebo v šátku, ovšem v tomto případě se nedoporučuje poloha v kolíbce, ale svislé úvazy, kde lze dosáhnout abdukční polohy kyčlí, například dvojitý kříž nebo kříž s kapsou uvnitř.

Pokud se neléčí

Následky neléčené dysplazie kyčelního kloubu mohou být závažné. U malých dětí se projevují kulháním, bolestí a omezením pohybu v kyčelním kloubu. V dospělosti se tyto obtíže zhoršují a objevuje se předčasná artróza, která končí operací s umělou náhradou kyčelního kloubu. Díky trojímu sítu ortopedických kontrol kojenců dochází k časné diagnostice a léčbě s velmi dobrou prognózou uzdravení bez trvalých následků.

12.3.2015 12:42 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist