Jak na stroupky v dětských vláscích? Odstranit je lze lehce a šetrně

Miminko nám připadá takové čisťounké, voňavé a najednou objevíme, že má na hlavičce a na čelíčku nevábně vypadající stroupky. Není potřeba panikařit. O co jde?

stroupky-ve-vlasech-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Stroupků u novorozence se nebojte

Ve skutečnosti je to normální kožní projev, který se vyskytuje u kojenců od druhého až třetího týdne věku a většinou do konce třetího měsíce zmizí. Jde o nikterak vážné kožní onemocnění zvané seboroická dermatitida.

Nažloutlé šupinky či krusty, které je provázejí, jsou produktem nadměrného vyměšování mazových žláz. Objevují se ve vlasech, někdy i na čele a v obočí. Nejde o bolestivou záležitost, možná to může miminko jen trochu svědit. Až se funkce mazových žláz dostane do normálu, tak se tvořit přestanou.

Stoupky odstraňujeme velice opatrně

Některé maminky se bojí stroupky odstraňovat a děsí je měkké části lebky, obávají se, aby je nějak nepoškodily. Jiné naopak mají pocit, že za každou cenu musí pryč, aby se třeba postižená místa nějak nezanítila, nestala se zdrojem infekcí, prostě aby to miminku nějak neuškodilo.

Je fakt, že zasažená místa bývají náchylnější ke kvasinkové infekci. Pokud se obáváte, můžete stroupky z vlásků odstranit. Avšak mléčné krusty se rozhodně nemají odstraňovat nějak násilně, ale s pomocí běžně dostupných prostředků. Jak je snadno a šetrně dostat dolů?

Jak stroupky odstranit?

Použijte vazelínu

Na změkčení krust se hodí salicylová vazelína. Potřeme jí hlavičku dítěte několik hodin před koupelí, pak se měkkým kartáčem na vlasy pokusíme krusty odstranit. Zakončíme umytím hlavy šetrným šamponem.

Pomocníkem je i rostlinný olej

Vatou napuštěnou mandlovým nebo olivovým olejem jemně daná místa potíráme. Krusty tím uvolníme, pokud nedrží příliš pevně. Když se to nepovede napoprvé, je šance při dalším opakování procedury. Provádíme obden. Zároveň tím promasírujeme hlavičku, pokožka se prokrví, což je vítanou prevencí proti tvorbě mléčných krust.

Zkuste mateřské mléko

Kojící maminky mohou nanést na postižená místa pár kapek mateřského mléka. Krusty se snáze odloupnou, až budeme hlavičku jemně kartáčovat.

Sázka na bylinky

Rmen římský známý též jako heřmánek římský je bylina, z níž se vyrábí hydrolát (produkt parovodní destilace) vhodný k péči o jemnou pleť včetně té kojenecké. Naneseme ho rozprašovačem na postižená místa, když zaschne, tak aplikujeme měsíčkovou mast. Necháme působit do druhého dne a pak hlavičku umyjeme. Krusty by měly zmizet.

Speciální kosmetika z lékárny

Kromě těchto domácích metod existují samozřejmě i speciální přípravky, které doporučí lékař nebo v lékárně.

Čtěte dále:

Prevence se vyplatí

Zapomínat by se nemělo ani na prevenci mléčných krust. Rozhodně jejich tvorbu nezastavíme tím, že je budeme strhávat nebo násilně seškrabovat. Efekt by mohl být úplně opačný, vyvolalo by to zvýšenou produkci mazu a stav by se zhoršoval.

Dbáme na to, abychom myli miminku hlavu obden šetrným šamponem a pak dobře opláchli a pečlivě osušili. Kartáčujeme vlásky jemným kartáčem, abychom nepoškodili pokožku hlavy. Měl by mít ale silnější štětiny, aby se hlavička promasírovala, pokožka dostatečně prokrvila. Dobrou zprávou je, že tato potíž je jen dočasná a že z ní miminko vyroste.

29.1.2024 6:00 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: Článek byl konzultován s pediatry.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist