Neuškodí nošení v šátku vývoji miminka?

VÁŠ DOTAZ Je nošení miminka v šátku z fyziologického hlediska v pořádku? Nemůže to mít nějaký nežádoucí vliv například na vývoj jeho páteře nebo kyčlí? Ptala jsem se na několika místech, ale názory se neshodují, jsem z toho proto zmatená.

Babyweb odpovídá:

Odborníci se shodují, že šátek může být skvělým pomocníkem u dětí s vyšším svalovým napětím, které se často propínají do luku – poloha miminko v klubíčku je optimální. U dětí hypotonických (s nižším svalovým tonusem) je lépe přistupovat k nošení v šátku opatrně, protože mohou takto ještě více zpohodlnět.

Obecně je pro miminka šátkování příjemné (z psychologického hlediska o tom není sporu), určitě však není vhodné nosit je v bdělém stavu v šátku v dlouhých časových úsecích bez přerušení. Mohlo by tak docházet ke stagnaci jejich vývoje, který lze podporovat jen polohou na pevné zemi, a to hlavně v poloze na bříšku. Ani o kyčle netřeba se bát: nožičky miminka jsou v šátku anatomicky přesně v pozici, která je pro zdravý vývoj kyčlí optimální.

Výhodou šátkování je v neposlední řadě to, že díky pohybům dospělého, který dítě nese, jsou u miminka stimulovány veškeré receptory kůže i orgány pohybu a rovnováhy. Dítě tedy není pouze pasivně nošeno, neboť každá změna těžiště vyvolává odpovídající reflexní činnost nervů a svalů.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist