Bez plenky téměř od narození?

VÁŠ DOTAZ Kamarádka mi vyprávěla, že se dočetla o metodě, díky které se už nejmenší miminka učí chodit na speciální malý nočníček. V listopadu se mi narodí první dítě, tak bych o tom věděla ráda něco víc. Uvítala bych i zkušenosti maminek, které to vyzkoušely. Můžete o této metodě bez plenek napsat něco víc?

Babyweb odpovídá:

Tato metoda je nazývána přirozenou hygienou nemluvňat a komunikace o vyměšování, u nás se jí nejčastěji říká bezplenková komunikační metoda (BKM). Vychází z předpokladu, že matka má schopnost na základě určitých signálů vypozorovat, kdy chce miminko vykonat potřebu (stejně jako reaguje na další jeho základní potřeby, třeba hladu či žízně).

K takovým signálům patří například to, když dítě náhle ztichne, případně zrychlí své pohyby, otřepe se, hlasitě tlačí, udělá pauzu v kojení… Rodiče praktikující BKM podrží v takové chvíli pod miminkem plenu nebo malý speciální nočníček, respektive dítě nad umyvadlem či záchodem.

Jako každá „alternativní novinka“, tak i tato metoda nachází u nás své zastánce i pochybovače. Obecně se za velkou výhodu praktikování BKM považuje to, že pokožka miminka netrpí kontaktem s močí a stolici, je tedy více v suchu a odpadá problém s opruzeninami, který často maminky trápí. Mezi rodiči a dítětem vzniká těsné pouto (jako třeba při kojení). A v neposlední řadě se uvádí jako pozitivum to, že jde o ekologický a nejlevnější způsob péče o miminko, jenž nezatěžuje tolik životní prostředí. Klade ale samozřejmě velké nároky na čas a pozornost matky a otce, případně dalších členů rodiny.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist