Moje těhotná žena mě chce opustit

DOTAZ TÝDNE Je možné, aby mi má žena v šestém měsíci těhotenství po pěti letech snažení o dítě říkala takové věci, jako že chce odejít a být s miminkem sama? Díky za pomoc při záchraně mého manželství. Karel

tehotna_partner_smutek_postel_loznice_hadka_profimedia-0070351692-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Odpovídají odborníci Babyweb.cz:

Milý pane Karle, možné to samozřejmě je, protože těhotenství a příprava na mateřství je období obrovské životní změny a některé ženy ji neberou jen jako změnu stavu z „bezdětná“ na „matka“, ale vezmou to více zeširoka a i v jiných rovinách. Z praxe je známo, že se těhotné ženy častěji stěhují, dávají „nezodpovědně“ výpovědi v práci (plánují změnu profese), mění přátele a tak dále. A někdy ukončí i vztah.

Zde velmi záleží na tom, zda jde o pár manželský či ne a nakolik je provázanost vztahu daná i jinými parametry než jen emočními. Je-li vztah založen „jen“ na romantické lásce, pak se může stát, že žena „se zamiluje“ do svého nenarozeného dítěte a muže v tu chvíli opomíjí. Ten to pak někdy začne ženě vyčítat a roztočí tak bludný kruh její averze, protože jediný důvod jejich soužití, tedy jejich milenecká láska, v tuto chvíli pro ženu odpadá.

Možná má paradoxně větší šanci na zvládnutí emočních nestabilit vztah založený na vzájemné spolupráci až závislosti, jak tomu bylo v klasických patriarchálních modelech minulých dob – oba se vzájemně velmi potřebovali z více důvodů než jen romantických a bez partnera se kvalita života prudce zhoršovala.

Svému manželství prospějete, když budete tolerovat ženinu nesnadnou emoční proměnu a budete jí dávat jasné signály, že setrvání v manželství je pro ni výhodné – má vaši pomoc a podporu, ekonomickou spoluúčast a ochranu. Bilance musí být ve váš prospěch. Argument, že je to „v zájmu dítěte“ bych v tuto chvíli nedoporučovala používat.

MUDr. Helena Máslová
Centrum psychosomatické péče

Přečtěte si také:


 

Vážený pane, váš dotaz je příliš stručný, to co píšete je samo sebou možné, nicméně bych potřeboval hlubší vhled do situace.

Pokud je vaše paní odhodlaná odejít, doporučil bych rozhodně manželskou poradnu, nicméně je teď možné, že jde pouze o situační nesnáz, kterou lze vyřešit trpělivostí. Každá žena v průběhu těhotenství prochází velmi složitým obdobím. V zásadě však mé doporučení zní – popovídejte si s vaší paní, proč chce odejít, a potom se ozvěte znovu, případně vyhledejte manželského terapeuta.

Mgr. Martin Prokeš


 

Vzhledem k závažnosti dotazu jsme požádali dva o odpověď dva odborníky – pozn. redakce.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist