Rozcházíte se? Nezapomínejte přitom na děti

Rozchod či rozvod je náročný a ještě těžší může být, pokud již partneři mají děti. Jak se rozejít, aby je to co nejméně postihlo?

shutterstock_rozvod-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

I na to myslí bezplatný podpůrný program Rozchodem rodina nekončí, který ve spolupráci s Ligou otevřených mužů nabízí rodičům společnost Aperio. V rámci programu proběhl i kulatý stůl s odborníky. Jedním z nich byl psycholog Mgr. Tomáš Tenkl, který odpovídal na to, jaké potřeby dětí mohou být během rozvodu narušené a k čemu to může vést. Máme pro vás krátké shrnutí.

Děti potřebují jistotu a stabilitu

Potřeba jistoty a stability je pro děti velmi důležitá, v některých případech však může být pro děti rozvod lepším řešením, než když rodiče za každou cenu zůstávají spolu. Řeší-li rodiče rozchod, děti se často ocitají v nejistotě, naruší se rodina, na kterou jsou od narození zvyklé. Měli byste myslet i na to, že děti potřebují mít vlastní prostor, pokojíček, i to je pro ně jistota.

Děti mají potřebu kontaktu s oběma rodiči, pokud se jeden z nich odstěhuje a dítě ho vídá méně často, je normální, že se mu stýská. Může se stát, že dítě začne rodiče odmítat, nechce ho vidět, nechce k němu jezdit. To je obranná reakce, nevykládejte si to mylně tak, že už vás nemá rádo.

Rodiče, vraťte se k sobě

I několik let po rozchodu si děti mohou přát, aby se věci vrátily do původních kolejí a rodiče byli opět spolu. Děti se mohou snažit vytvářet situace, které rodiče spojí dohromady, příkladem jsou problémy ve škole apod.

Pozor na „bílé lži“

Děti se potřebují zorientovat v tom, co se děje. Vyznat se ve složité situaci je pro ně obtížné, ale dejte si pozor na dočasná vysvětlení, či dokonce lži, mohli byste přijít o důvěru. Lepší je dítěti adekvátně jeho věku situaci popravdě vysvětlit a neslibovat něco, co nemůžete splnit.

Děti potřebují zlobit

Děti mají potřebu zlobit, zkoušejí tím hranice, které mají podobu pravidel. Pravidla a hranice dávají dětem pocit bezpečí a zároveň v nich vyvolávají potřebu je testovat. To je takový „začarovaný“ kruh. Když dětem doma v rodině chybí pocit bezpečí, řeší se rozvod a není prostor na zlobení, začnou zlobit jinde, třeba ve škole.

Po rozvodu rodičů bývá problémem dvojí výchova, dítě se nemá o co opřít a může začít rodiči manipulovat ve smyslu „táta/máma mi tohle dovolí, ty ne, radši chci být u něj/ní“. Snažte se dohodnout na jednotné výchově, i když spolu nežijete.

Čtěte dále:

Rozchodem rodina nekončí

I když rodina, na kterou byly děti dosud zvyklé, končí, potřebují naději, potřebují si vytvořit novou identitu rodiny, představu, jak to bude. Dává jim pak smysl snažit se dál ve škole, ve sportu…

Táta a máma už spolu sice nezůstanou, do jejich života přibudou noví lidé – partneři, sourozenci, ale vzniknou tím nové podoby rodiny, ve které děti budou mít své místo.

Jak můžu dětem pomoct?

Hlavní je říkat dětem pravdu. Zásadní je pro ně předvídatelnost a jistota – plánujte péči o dítě dopředu a říkejte mu, jak to bude. Využijte třeba kalendář, kam budete zapisovat, kdy bude dítě u vás a kdy u partnera. Odpovědnost za plánování by však měla zůstat na vás, na rodičích. Změny v plánech by neměly být příliš časté, stabilita a řád jsou pro dítě velmi důležité.

Jak zmínil psycholog Tomáš Tenkl, dětem pomáhá i poznání, že nejsou jediní, jejichž rodiče se rozcházejí, že tuto situaci zažila či zažívá spousta jejich vrstevníků. To samé platí i pro rodiče. Rozcházíte-li se, nejste a nemusíte v tom být sami. Nebojte se obrátit se o odbornou pomoc, získáte tak oporu v tom, jak konflikt řešit a dojít k dohodě.

Prvním krokem může být třeba telefonát na bezplatnou Linku pro mámy a táty Aperio.

25.8.2023 3:36 | autor: Redakce ve spolupráci s Aperio | zdroj: Článek vznikl ve spolupráci s Aperio.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist