Rodila jsem do vody

„Vůbec nic mě nebolí. Bylo to jak nic, hned po porodu jsem běhala jak čamrda,“ usmívá se na uvítanou čerstvá maminka Linda. Vzápětí si však postěžuje: „Po porodu se mi vnutil doktor. Takovej „vyšívač“. Nic mi nebylo, ale chtěl udělat aspoň steh, pak se rozhodl pro dva…“

Milé čtenářky, jaký byl váš porod? Chcete nám také napsat svůj příběh? Těšíme se na něj, na každý zveřejněný příspěvek čeká milý dárek.

Za Lindou jsem se šla podívat čtvrtý den po porodu do porodnice CAP v Praze na Bulovce. Malý Adam je na světě pouhých 88 hodin. Narodil se týden po termínu a 19 minut po půlnoci. Kluk jako buk se standardními rozměry 3070 g a 51 cm je moc hodný, během návštěvy se přebaluje, mazlí, kojí….

Maminka Linda vypráví: „Celý porod trval asi deset hodin. U porodu byla dula, porodní asistentka, ke konci lékař, manžel ale ne.

A jak ses na porod připravovala?
Při prvním těhotenství jsem poctivě navštěvovala předporodní kurz i s manželem. Bylo to skvělé, kurz vedla Věra Nováková, která kromě informací kladla důraz na to, že porod je z 90 % otázka psychiky. To mám v hlavě jak vytesáno.

Ovlivnila mě i knížka od Ingrid Stadelmannové, břišní tance a muzikoterapie Vlastimila Marka. Tentokrát jsem už nikam nechodila. Alena je dula i moje nejlepší kamarádka zároveň, všechno jsme probíraly spolu. Alena byla se mnou i u porodu. Známe se třináct let a naprosto jí důvěřuji.

Měla jsi o porodu nějakou konkrétní představu?
Jsem zastánkyní přirozeného porodu, je to lepší pro dítě i pro maminku. Jinak bych se o něco ochudila. Proto jsem chtěla zase rodit v CAPu na Bulovce. Jinak jsem ale žádnou přesnou představu neměla, netušila jsem ani, v jaké poloze porodím. Nechtěla jsem si nic moc plánovat rozumově, chtěla jsem se nechat překvapit.

Měla jsi s sebou blízkou kamarádku, znala jsi i personál?
S úžasnou porodní asistentkou, která pak byla nakonec u porodu, jsem se seznámila telefonicky asi jeden a půl měsíce před porodem. Prostě jsem se objednala u doporučované „Olinky“. Pak jsem u ní byla třikrát na vyšetření, v poradně a na monitorování.

A co porodní plán? Měl cenu?
Měla jsem ho a personál ho dodržel. Například to, že nemají miminko koupat. S tím jsem byla moc spokojená.

A jak vypadal samotný porod?
První poslíčky přišly 24 hodin před porodem. Otevřená na dva centimetry jsem byla už týden před porodem. První doba porodní pak celkem trvala asi devět hodin. Do porodnice jsem přijela ve 22:20 a Adam se narodil 19 minut po půlnoci. Šla jsem nejdřív do klasické porodnické „hekárny“, naštěstí jsem tam byla jediná, zrovna nikdo jiný nerodil.

Pak jsem se přemístila do CAPu a vlezla rovnou do vany. Původně jsem v ní nechtěla rodit, ale od chvíle, co jsem do ní vklouzla, už by mě z ní nikdo nedostal.

A pak?
Porodila jsem bez lékaře, zcela přirozeně. Mohla jsem jíst i pít, ale ani jsem nechtěla, jen jsem pila kolu. Mohla jsem se pohybovat zcela volně. Vanu jsem si dala už doma, pak i při porodu. Voda mi ohromně pomáhala. A ještě mi hrála příjemná relaxační hudba.

Alena mi při porodu dělala na palci od nohy reflexní masáž hypofýzy. To urychlovalo porod. Porod byl tím, že byl popoháněný masáží, rychlý a poměrně bolestivý. Stále to však byla lepší varianta, než kdyby byl zdlouhavý a „méně“ bolestivý. „Všechno se semlelo „natotata“. Celou noc jsem nespala, byla jsem úplně čilá, radostná. Adam se narodil do vody.

Po porodu mi ho dali víceméně bezprostředně, neumytého, podle mého přání. Pupečník jsme nechali volně dotepat.

A jak ti bylo těsně po porodu?
Celou první hodinu po porodu jsem strávila s děťátkem. Ale nebyli jsme spolu nahatý, protože jak byl mokrý z vody, museli ho osušit, aby mu nebyla zima. Kontakt s pokožkou jsme ale měli neustále.

Pediatr dítě zvážil, změřil a zkontroloval asi čtvrt hodiny po porodu, ale nikam ho neodnesl. Byli jsme celou dobu blízko a trvalo to chvilku. Během prvních 24 hodin po porodu jsem miminko u sebe neměla jen asi 2 minuty.

Poraněná jsem byla minimálně, ale udělali mi vevnitř nakonec dva stehy. To pro mě byl ten nejhorší zážitek. Připadalo mi, že se mi s tím lékař vysloveně vnutil.

23.6.2009 11:12 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist