Přijďte se podívat na Miminka do dlaně

Počátkem května odstartovala své putování po České republice výstava „Miminka do dlaně“. Výstava fotografií předčasně narozených miminek vypráví také příběhy, které prožily a napsaly samy maminky.

„Projektem Miminka do dlaně se snažíme přiblížit veřejnosti netradiční formou situaci, kdy se v rodině předčasně narodí dítě. Výstava má napomoci lidem si uvědomit, čím nedonošené děti a jejich rodiče prochází, a jak jim může jejich okolí a společnost pomoci,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Nedoklubko Lenka Novotná.

Výstava je určena i pro nastávající rodiče, kteří se obávají předčasného porodu. Mohou na ní získat informace a představu, co je s předčasně narozeným dítětem čeká a co to přinese do života rodiny. „Problematiku nedonošených dětí chceme zviditelnit i proto, že se jedná o bezkonkurenčně největší dětskou pacientskou skupinu v Evropě i u nás. Zatímco incidence onkologicky nemocných dětí je podle evropské statistiky 1:25 000, nedonošených je 250 až 500 na 25.000 dětí,“ upozornila Lenka Novotná.

V Česku se každoročně narodí kolem sedmi procent dětí předčasně, tj. je před 37. ukončeným týdnem těhotenství. V celkovém počtu to činí asi 8000 dětí. Dětí s hmotnosti pod 1500 gramů se narodí asi 1,2 procenta, tedy zhruba 1400. Celoevropsky se však tato čísla stále zvyšují, takže i u nás máme šanci že se časem dostaneme na evropský průměr 10% předčasně narozených dětí.

„Tato miminka, která se vejdou do dlaně, stráví dlouhou dobu v nemocnici. Bývá to obvykle tři měsíce i déle. Jejich maminky odcházejí domů s prázdnou náručí a oba rodiče projdou během hospitalizace dítěte složitým obdobím spojeným se stresem a obavami, ale i nadějí v dobrý konec,“ dodala L.Novotná.
Putovní výstava se přesune z Olomouce do Prahy. Poté ji uvidí také lidé v Brně, Žďáru nad Sázavou, v Havlíčkově Brodě, ve Vsetíně a v Karlových Varech.

Fotograf Zdeněk Málek zaznamenal čtyři příběhy předčasně narozených dětí, Jakoubka, Floriánka, Adámka a Amálky. Jejich osudy jsou rámovány fotografiemi v inkubátoru a příběhy psanými rodiči. Fotografie byly pořízeny v roce 2008 a 2009.
Fotograf Doc. Mgr. Jindřich Štreit zachytil všední den na Gynekologicko-porodnické klinice VFN a 1. LF UK v Praze v Apolinářské ulici, při tzv. „klokánkování“, přikládání nahého miminka rodičům na hrudník, kůží na kůži. Fotografie vznikly v roce 2009. Z roku 2000 pocházejí fotografie, které doprovázejí knihu Otázky od MUDr. Lumíra Kantora. Citacím z knihy je věnována jedna část výstavy.

Doc. Mgr. Jindřich Štreit
Od roku 1964 se zúčastnil přes 300 výstav na čtyřech kontinentech světa a byl účastníkem mnoha mezinárodních dílen a sympozií. Od 70. let minulého století se intenzivně věnuje také realizaci výstav jiných umělců, po roce 1989 rovněž v mezinárodním měřítku. Vyhlášenou formou neoficiální kultury se staly v osmdesátých letech jeho vernisáže českých a slovenských umělců na Sovinci, ve kterých se svou ženou pokračovali až do roku 1997. Věhlasné se staly v osmdesátých letech. Od roku 1990 část své práce soustavně věnuje podpoře humanitární a charitativní činnosti. Za svoje fotografie získal řadu domácích i mezinárodních ocenění.

Nezisková organizace Nedoklubko
založená v roce 2002, nabízí podporu rodičům předčasně narozených dětí. Snaží se jim zajistit přístup ke kvalitním informacím pomocí webu, vydává brožury a organizuje setkávání s odborníky a setkávání rodičů navzájem.
Rovněž se snaží pracovat na poli osvěty mezi odborníky formou přednášek a workshopu zaměřených na problematiku nedonošenosti, především psychických následků předčasného porodu na rodiče. Dlouhodobým cílem na tomto poli je dosáhnout přítomnosti psychologa na neonatologické jednotce intenzivní péče, který bude poskytovat rodičům krizovou intervenci po předčasném porodu.

Třetím polem působnosti sdružení je osvěta mezi veřejností, vzhledem k tomu že kolem této problematiky je rozšířeno stále ještě velké množství mýtů.

Termíny výstavy Miminka do dlaně
• Olomouc 11. 5. – 23. 5. Radnice, Horní náměstí č.p.583, při příležitosti Týdne respektu k porodu
• Praha 25. 5. – 6. 6. Novorozenecké oddělení s JIRP Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK, ul.Apolinářská, slavnostní předání ocenění 26.5. v kapli sv. Kříže.
• Brno 23. 6. – 31. 7. Fakultní nemocni Brno, porodnice na Obilním trhu 12
• Brno 1. 8. – 25. 8. FN Brno, Dětská nemocnice, Černopolní 9
• Žďár n. Sázavou 27. 8. – 20. 9. Regionální muzeum, Tvrz 8
• Havlíčkův Brod 21. 9. – 16. 10. Dětské oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod
• Vsetín 17. 10. – 30. 10. Kino Vatra, Dům kultury Vsetín, Svárov 1055
• Karlovy Vary 2. 11. – 23. 12. Galerie Supermarket WC, Nám. republiky 1

22.5.2009 10:29 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist