Prohlídka dítěte ve čtyřech měsících

Ve čtyřech měsících váží dítě obvykle 6 až 6,5kg, délka bývá 60 až 65cm. Individuální rozdíly mohou být velké a jedno kilo navíc ještě rozhodně neznamená obezitu. Ve čtyřech měsících se hodnotí celkové prospívání dítěte a jeho psychomotorický vývoj:

  •  Dítě se začíná přetáčet.
  •  Dítě by již nemělo šilhat. Občasné šilhání při únavě lze ještě tolerovat.
  •  Kolem 4 měsíců lze orientačně posoudit i sluch.
  •  Mělo by být zhojeno očkování proti TBC z porodnice. V případě, že se s očkováním dosud nezačalo, je nejvyšší čas.
  •  Je chyba, když má dítě při pasení hříbátek zaťaté pěstičky nebo se opírá jen o zápěstí místo o celé předloktí.
  •  Má-li matka málo mléka, je možné již po 4. měsíci začít s příkrmy. Ideální je, když příkrm dítě dostává v době, kdy je ještě částečně kojeno. Platí to i pro lepek. Donedávna jsme maminky nabádali, aby  lepek zaváděly až po 6. měsíci. Základní tekutinou zůstává mléko, dítě jím příkrm může zapít.

Nad jakým doplňkovým očkováním mohu uvažovat pro své dětičky (1,5 roku a 4 měsíce)?

Nebo si myslíte, že je to zbytečné a zatěžuje to organizmus?
Portfolio doporučených, doplňkových očkování je široké. A říci, že očkování pouze zatěžuje organizmus, by bylo nesprávné a zavádějící.
Pro čtyřměsíční dítě bych přidal vakcínu proti rotavirům. Podává se v podobě sirupu do úst, a to ve dvou dávkách Rotarix nebo ve třech dávkách Rotateq. Poslední dávka musí být podána nejdéle v šesti měsících věku.
Pro staršího sourozence bych volil na podzim první dávku proti klíšťové encefalitidě (nyní už je dosti pozdě, protože léto je v plném proudu a klíšťata už jsou dávno aktivní).
Když starší dítě nebylo očkované proti pneumokoku, mohlo by ve dvou letech dostat jednu dávku vakcíny, která by stačila na pokrytí předškolního věku, kdy je ještě určité zvýšené riziko závažnějších pneumokokových infekcí. Před vstupem do kolektivu bych pak uvažoval o vakcíně proti meningokoku.
Jste-li z oblasti častých záplav, budou vám nabízet očkování proti žloutence typu A. I tato vakcína je vhodná a stát hradí v takovém případě jednu dávku.

V jakém věku je nejlepší dát malé dítě naočkovat proti klíšťové encefalitidě? Slyšela jsem, že u dětí probíhá tato nemoc „dobře“.
S dobrým průběhem klíšťové encephalitidy u kojence nebo batolete lze polemizovat. Maminky děti často prohlížejí, najdou většinou klíště včas, ještě než stačí dítě nakazit. Očkovat je možné od roku věku a většinou ho doporučujeme po dokončení základního očkování, tedy po 2. roce věku.

Je nutné, aby mělo čtyřměsíční dítě na hlavičce čepičku, když je venku teplo a dusno, nebo když je na rukou ve stínu a nefouká vítr?
Není to nutné. Čepička je nutná na ven u novorozence, protože ten má nedokonalou termoregulaci a kůží hlavy ztrácí značné množství tepla a energie. Ale pro čtyřměsíční dítě to neplatí. Když je teplo nebo dusno, dítěti v čepičce se mohou objevit na čele anebo v obličeji potničky.

 

10.6.2010 11:29 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist