Prospívá vaše dítě dobře? aneb Přehled preventivních prohlídek (2)

Druhá část kompletního přehledu preventivních prohlídek.

Roční prohlídka

Zhodnocení růstu, stavu výživy, vývoj řeči a chůze. Pozor! Roční dítě samo nechodí. Tím že mu budete pomáhat a brát ho za ručku, zkrátíte dobu lezení a tím i procvičení důležitých pohybových vzorců, které již dítě nikdy nezopakuje. V roce věku většinou říká několik slov a rozumí jednoduchým otázkám. Ale vývoj řeči je individuální a menší slovní zásoba neznamená, že je dítě opožděné.
Stojí s oporou, samostatně se přitahuje do stoje, šplhá po nábytku. Chodí do stran a drží se přitom nábytku, pomáhá při oblékání.

Preventivní prohlídka v 1.5 roce slouží k posouzení dalšího zrání dítěte. V této době se uzavírá tzv. velká fontanela, vkleslinka ve střední čáře na hlavičce dítěte.

Prohlídky od batolecího věku do dospělosti

Preventivní prohlídky od 3 do 17 let se zaměřují na celkové vyšetření dítěte, včetně laboratorních vyšetření (vyšetření krve, moče), posouzení růstu, stavu výživy a nemocnosti. Sledování dítěte završuje prohlídka před dokončeným 19 rokem věku.

Prohlídka ve 3 letech se mimo jiné zaměřuje na vyšetření smyslů a smyslových orgánů (zrak, sluch), posouzení vývoje řeči a schopnosti dítěte najít své místo v kolektivu. Lékař také zjišťuje, zda je dítě levák nebo pravák. Tříleté dítě již bývá obratné a šikovné. Umí například skákat do dálky. Vypráví příběhy a často prolíná pravdu s výmyslem, opakuje krátké básničky, pojmenuje činnosti a kreslí postavy bez těla, s hlavou a nohama. Nepotřebuje už velkou pomoc při oblékání a svlékání.

Při pětileté prohlídce se pak lékař zaměřuje na posouzení školní zralosti dítěte a s rodiči, a většinou také s psychologem řeší otázku případného odkladu školní docházky.

Dítě by v tomto věku již mělo udržovat tělesnou čistotu. Pokud se počůrává, je nejvyšší čas odeslat ho k vyšetření nefrologem. Dítě má umět pojmenovat barvy. Je li v rodině vysoké riziko srdečních onemocnění, provádí lékař již v tomto věku krevní testy s cílem zjistit hladiny cholesterolu a tuků v krvi dítěte.

Prohlídky v 7, 9, 11 a 13 letech mají za cíl průběžně sledovat růst a vývoj dítěte a to jak duševní tak tělesný.

Rodiče by neměli spoléhat na to, že všechny potíže nemoci a vady odhalí lékař včas při preventivních prohlídkách. Není to možné už i z toho důvodu, že od batolícího věku se prohlídky opakují po 2 letech, což je v životě dítěte dlouhá doba.

Proto je třeba klást důraz na uvědomění rodičů a vést je k tomu aby sledovali vývoj svého dítěte krok po kroku, spolupodíleli se na péči o jeho zdraví, včas informovali lékaře o podezření na nemoc nebo na změnu v jeho vývoji. Součástí takového přístupu je i zaznamenávání výšky a váhy dítěte do percentilových grafů v očkovacím průkazu.

 

1.7.2010 11:04 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist