Jak pečovat o mléčné zuby

Názor, že mléčné zuby nepotřebují péči, protože stejně jednou vypadnou, je omyl. „Mléčňáky“ jsou důležité a mají velký význam pro vývoj druhých, stálých zubů. Je tedy potřeba, aby se dítě učilo starat o své zoubky – samozřejmě za pomoci rodičů – co nejdříve.

Odborníci se shodují v tom, že rodiče u dětí často podceňují péči o mléčné zuby. Přitom už první zoubek, který se vyklube z dásničky, vyžaduje pozornost, protože i on se může zkazit.

Zdravé mléčné = zdravé „druhé“

Zubní kaz se nevyhýbá ani mléčným zubům, které mají za úkol „držet místo“ pro druhé, stálé zuby. A proto pokud musí stomatolog zkažený mléčný zub vytrhnout, nemusí pak stálý zub narůst správně. Znamená to, že v budoucnu na dítě zpravidla čeká nošení rovnátek. Navíc tento bolestivý zážitek může znamenat strach ze zubaře až do dospělosti. Když je dočasný chrup značně poškozen, jsou zárodky stálých zubů navíc ohroženy infekcí. Přitom udržet si zdravé zuby není nijak složité – je jen třeba osvojit si určité pravidelné návyky. Děti by se je měly naučit od svých rodičů. A čím dříve, tím lépe.

Jak správně čistit zoubky

Základem péče o mléčné zuby je pravidelné čištění nejméně dvakrát denně po dobu minimálně dvou minut. Pravidelnou zubní hygienu dítě přijme jako něco zcela přirozeného a nebude mu ani v budoucnu činit problém.

Zuby by se měly čistit ráno a večer. Zvláště důležité je čištění před spaním, aby na zoubkách nezůstával přes noc cukr. Alfa omega péče je v tom, že zůstávají-li zoubky čisté, neusazuje se na nich povlak s bakteriemi a zubní kaz nemá tedy šanci se vytvořit.

První vyklubané zoubky se čistí kartáčkem bez pasty, v roce a půl přichází na řadu pasta – pouze v malém množství (asi velikosti hrášku). V tomto období je dobré nechat při koupání dítě hrát si s kartáčkem, čistit si zuby současně, učit se vyplachovat si ústa a vyplivovat vodu. Přibližně od dvou let si dítě chce čistit zuby samo. Je správné mu to umožnit, ale je nutné, aby rodiče na závěr chrup pečlivě „dočistili“ (tento postup bude zapotřebí ještě několik následujících let).

Jak naučit dítě správným pohybům s kartáčkem?

Nejlepší je postavit dítě před zrcadlo, stoupnout si za něj a vést mu ruku. Je třeba dítěti ukázat, že se horní zuby čistí od dásní směrem dolů, dolní zuby opačně, tedy od dásní nahoru. Dále je třeba ho naučit přejíždět kartáčkem sem a tam po plochách zubů a krouživým pohybem po dásních z vnější i vnitřní strany, přičemž se kartáček musí vždy dostat až dozadu do úst.

Udělejte z čištění hru

Když si ve vaně vaše děťátko bude samo čistit zoubky, klekněte si k němu a čistěte si zuby také – nechte ho, aby vás napodobovalo. Klidně přitom dělejte grimasy a vydávejte zvuky – dítě to bude o to víc bavit. Dobrou motivací je i hezký zubní kartáček – třeba s pohádkovým motivem a přísavkou – který si dítě samo vybere, a zubní pasta, jež mu chutná (samozřejmě je třeba dítěti vysvětlit, že pasta je určena jen na čištění, nikoliv k jídlu). Zábavné je také pustit dítěti muziku a nechat ho, ať si čistí zuby do rytmu hudby.

Pozn.: Zubní kartáček by samozřejmě měl odpovídat věku dítěte, pokud si nevíte rady s výběrem toho správného, poraďte se se stomatologem. Na kartáčku by věk – pro který je určený – měl být uveden, ale není to pravidlem.

S pohádkou jde všechno lépe

Máte-li rádi pohádky a kouzelné bytosti, můžete dítěti při čištění zubů vyprávět, jak jednou – až mu vypadne první zub – si pro zoubek přijde zoubková víla. Zoubek si dítě dá pod polštář, protože víla chodí jedině v noci, když děti spí. Když je zoubek zdravý, nechá víla pod polštářem malý dárek. Zoubek si odnese, protože si ze zdravých zoubků staví krásný zámek. Pro děti je to stejná magická záležitost jako ostatní kouzelné bytosti, které je obdarovávají. Pro rodiče to znamená mít v zásobě malý dárek, protože, kdy zoubek přesně vypadne, to se dopředu nikdy neví…

Kdy k zubnímu lékaři

Zubního lékaře by mělo dítě navštívit hned, jak se vyklube první zoubek. Lékař poradí rodičům, co a jak dělat, aby se předešlo zubnímu kazu, a zda je nutné, aby dítě užívalo fluorové tablety. Na preventivní prohlídku by rodiče měli s dítětem chodit každého půl roku. Dítě by si mělo na stomatologa zvyknout dřív, než je třeba něco léčit. Když si rodiče při prohlídce zoubků všimnou nějakého problému, nebo když dítě bolí zub, je třeba, aby zubního lékaře vyhledali okamžitě.

Co nejméně cukru

Rodiče by měli jít dětem příkladem i ve stravovacích návycích. Hlavně se vyhýbat sladkým pokrmům a nápojům, které zvyšují riziko zubního kazu. Rodiče by neměli dávat batolatům sladkosti za odměnu. A když už jim dovolí mlsat, tak raději v době hlavních jídel, než mezi nimi. Nebezpečné jsou i banány, které ulpívají na zubech, stejně tak třeba sušené ovoce, jež obsahuje velké množství cukru, dále džusy, ovocné šťávy a sladké perlivé nápoje. Po jejich konzumaci je vždy dobré vyčistit si zuby. Pokud má dítě v noci žízeň, lze mu podat vodu, neslazený čaj nebo minerálku.

 

29.9.2008 1:15 | autor: Monika Langrová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist