FOTOGALERIE: Jak probíhá rekonstrukce prsu

Mastektomie neboli odejmutí prsou je noční můrou snad každé ženy, ale pro ty, které mají genetickou dispozici mnohonásobně vyšší než ostatní populace, se často změní ve skutečnost. Naštěstí je zde malá útěcha v podobě rekonstrukce prsou. Co obnáší? Jak přesně to vypadá a na co má žena od pojišťovny nárok?

Před mastektomií každá žena prožívá obavy, že spolu s prsy přijde i o svou ženskost. I když není nejbolestivější ani příliš fyzicky omezující, pro drtivou většinu žen snad neexistuje zákrok, se kterým mají spojeny větší obavy a pocity beznaděje. „Než mi při náhodném vyšetření zjistili rakovinu prsu, žila jsem prací a rodinou. Jenže po diagnóze ‚rakovina prsu‘ skončil můj život, jak jsem jej znala. Mnoho dní jsem probrečela. Nemohla jsem se zbavit pocitu, že ztrácím kus sebe, svou ženskost,“ vzpomíná paní Lída z Prahy na dobu před třemi lety, kdy jí byl odoperován levý prs.

Naději na co nejlepší pooperační výsledek přináší zdokonalování moderních technik rekonstrukce prsu. „Metody rekonstrukce prsu prošly svým vývojem. V současné době jsme schopni provést odstranění prsu – mastektomii a jeho rekonstrukci v jedné době jako tzv. okamžitou rekonstrukci prsu,“ říká MUDr. Ivan Justan, plastický chirurg z brněnské SurGalClinic.

Kdy nejlépe provést?

Názory na vhodnou dobu rekonstrukce prsu po mastektomii se liší. Okamžitá rekonstrukce přináší nejlepší výsledky u kůži šetřící mastektomie, při které spolupracují onkologický chirurg s plastickým chirurgem. Její velkou předností je, že probíhá takzvaně na jednu dobu a na ženu tak nedolehne psychologický dopad ze ztráty prsu.

Pokud okamžitá rekonstrukce není možná, ať ze zdravotních důvodů (například v důsledku chemoterapie), nebo kvůli čekací době na implantáty hrazené pojišťovnou, je nutné přistoupit k opožděné rekonstrukci prsu dle průběhu regenerace za 6–24 a více měsíců od mastektomického zákroku.

Druhy mastektomie

Modifikovaná radikální mastektomie:
Dochází k odstranění celého prsu včetně kůže, dvorce a bradavky. Jsou také odstraněny lymfatické uzliny v podpaží. MRM se používá k léčbě pokročilých stadií rakoviny prsu.

Operace zachovávající prsní tkáň:
I po odstranění nádoru je prs zachován natolik, že je možné tkáň využít pro jeho pozdější rekonstrukci.

Operace zachovávající kůži: Dochází k odstranění tkáně prsu, bradavky
a dvorce, ale zachování kůže. Je tak usnadněno následné využití výplně.

Subkutánní mastektomie:
Odstraněna je celá prsní žláza, ale kůže, bradavka i dvorec jsou zachovány pro další rekonstrukci.

Lepší implantáty nebo vlastní tkáň?

Rekonstrukci prsou je možné provést pomocí ženiných vlastních tkání. V takovém případě je vhodným odběrovým místem přední břišní stěna. Ta totiž nejen poskytuje kůži a tuk v množství dostatečném na rekonstrukci běžně velkého prsu, ale také nabízí potřebné cévní zásobení, nutné k provedení operace.

Výhody metody jsou zřejmé, především odpadá nutnost koupě silikonových výplní a pacientka v těle nemá cizí předmět. Na druhou stranu je tento výkon velmi technicky náročný, jeho provedení zabere delší dobu a hrozí u něho riziko ztráty nového prsu v důsledku neprokrvení přesunutého tkáňového laloku, proto je rekonvalescence úměrně prodloužena. Přenos vlastních tkání je prováděn pouze na specializovaných pracovištích.

Rekonstrukce pomocí implantátů je z několika důvodů šetrnější. Odpadá nutnost dárcovského místa pro vlastní tkáň, doba zákroku a především rekonvalescence je kratší než u první popsané metody. Odpadá také riziko odumření přeneseného tkáňového laloku.

Pojišťovna hradí nejlevnější

Každá pacientka, které lékaři pomocí mastektomie odstranili nádorové bujení z prsu, má na výběr, zda zůstane bez prsu, či zda podstoupí jeho rekonstrukci. Pokud bylo ženě odejmuto jen jedno prso, k estetickým důvodům rekonstrukce se přidávají i praktické – ženy s jedním prsem hůře udržují rovnováhu a koordinaci. Proto se rekonstrukce doporučuje.

Na pojišťovnou hrazený implantát někdy musejí pacientky v České republice čekat třeba i rok nebo déle. Navíc se jedná pouze o základní levné implantáty. „Problém spočívá v prsních implantátech, u nichž jsme nuceni používat výrobky schválené pojišťovnou pro rekonstrukci prsu. Převážně se jedná o implantáty nižší kvality. Bohužel současný systém nedovoluje si připlatit za kvalitní implantát,“ popisuje stávající situaci doktor Justan.

Pokud pacientka chce kvalitnější implantáty, které nejsou hrazené pojišťovnou, pak je postavena do role samoplátce a musí si uhradit ze svých zdrojů nejen implantáty, ale i celý zákrok. Česká legislativa nyní bohužel neumožňuje, aby pacientky mohly při volbě kvalitnějšího implantátu doplatit pouze částku přesahující cenu hrazeného levného implantátu.

Čtěte také:

Rekonstrukce krok za krokem

Odstranění nádoru s sebou zpravidla přináší i odejmutí části nebo celého prsu. Pakliže pacientce byla při mastektomii odstraněno přílišné množství kůže, je nutné zbývající kůži „vypěstovat“. Toho je dosaženo pomocí tzv. expandéru, dutého implantátu, který je vložen do prsu pacientce a postupně nafukován, čímž dochází k roztahování prsní kůže. Bez vložení expandéru do prsu by se totiž kůže smrskávala a prs zplošťoval, pozdější vložení implantátu by tak bylo problematické.

Podívejte se na jednotlivé kroky v naší fotogalerii:

28.7.2017 1:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist