Kamarádka má rakovinu v posledním stádiu. Jak se k ní chovat?

Rakovina. Už jen když toto slovo slyšíte, objeví se vám na těle husí kůže. Byť už dnešní medicína dokáže zázraky, na některé věci nestačí. Metastatický karcinom je onemocnění, které v současné době bohužel zatím není léčitelné. Okolí často netuší, jak s nemocným s touto diagnózou jednat, je rozpačité, stydí se komunikovat otevřeně. V tomto období vás ale nemocný potřebuje více než kdy jindy. Víte, co pro něj můžete nyní udělat?

profimedia-0373318108-1100x618.jpg Zdroj: Profimediacz

Nezapomeňte na trávit čas společně

Nedělejte z rakoviny tabu. Ptejte se, komunikujte a hovořte spolu otevřeně. Jako blízká osoba máte vliv na to, jaký postoj vaše kamarádka zaujme k léčbě i k sobě samé. Mnoho žen rezignuje na běžný společenský život, případně o sebe přestanou pečovat. Snažte se ji proto dostat mezi lidi. Překvapte ji lístky do divadla nebo se objednejte na společnou masáž.

Motivujte ji

Boj o čas je to, co vaši kamarádku pravděpodobně bude trápit nejvíce. Nemocné ženy však nesmí ztrácet naději, protože psychická pohoda je pro léčbu velice důležitá. Připomínejte ji, že je stále důvod žít. Zapište se třeba společně na kurzy malování, na které nikdy nebyl čas. Důležitý je také pravidelný pohyb a zdravá strava. Vezměte přítelkyni na procházku, začněte spolu chodit pravidelně plavat nebo třeba na lekce jógy. Endorfiny, které se při sportu vyplaví, dokáží zázraky!

Podporujte ji v tom, že vyhledat odbornou pomoc není ostuda

Deprese postihují zhruba každou třetí pacientku. Není divu, spousta žen má najednou pocit, že nezvládá péči o děti nebo se vzdá role partnerky. Pokud cítíte, že vaše kamarádka se cítí podobně, doporučte ji odbornou pomoc. Společně určitě najdete psychologa nebo psychoterapeuta, se kterým si kamarádka „padne do oka“.

Čtěte také:

Sdílená bolest, poloviční bolest

Existuje celá řada podpůrných skupin, kurzů a pacientských organizací, které jsou v blízkosti Vašeho bydliště. Vaše kamarádka tak přijde do kontaktu s ženami, které postihl podobný osud a bude vědět, že na to není sama. Seznam organizací najdete například na webu Onko Unie, která se zaměřuje na pomoc pacientkám s onkologickými onemocněními, ale také na webu České onkologické společnosti www.linkos.cz, který je velmi dobrým a důvěryhodným rozcestníkem při onkologické diagnóze.


ONKO Unie, o.p.s., se od roku 2011 zaměřuje na pomoc pacientkám s onkogynekologickými onemocněními. Je platformou pro setkávání lékařů podílejících se na léčbě onkologických onemocnění, pacientů se zhoubnými nádory i dárců, jejichž společným cílem je podporovat zlepšení kvality života onkologicky nemocných v České republice.

V roce 2016 zahájila ONKO Unie, o.p.s. osvětovou kampaň „NEJSEM na odpis“ zaměřenou na podporu a zlepšení kvality života žen s metastatickou rakovinou prsu. Onko Unie je součástí nezávislé platformy Hlas pacientek a podílí se na aktivitách v oblasti lékové politiky.

1.8.2018 12:39 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist