Skvrny? Víme, jak na ně, a prozradíme vám to!

Prvním a nejdůležitějším krokem v procesu boje se skvrnami je rychlost. Jakmile skvrna vznikne, je nutné ji hned namočit studenou vodou, v ideálním případě je dobré na ni na pět minut nanést gelový prací prostředek. Gel se do tkaniny dobře vstřebá, působí přímo na skvrnu a nedojde tak k jejímu zaschnutí. Nicméně pozor! Po nanesení gelu o sebe části látky nikdy netřete ve snaze skvrnu předeprat, jen byste dostali špínu hlouběji do tkaniny a její odstranění by se tím ztížilo.

Dobrá, říkáte si, to příště zkusím, ale jak mám zatočit s konkrétní skvrnou? Co třeba borůvky, inkoust, krém na boty? Přečtěte si pár praktických rad…

Zaručené domácí recepty radí namočit ihned skvrnu od borůvek do studené vody a nalít na ni 3% roztok peroxidu vodíku. Ještě účinnější je nechat odležet zamazaný kousek oblečení v kyselém mléce, případně skvrnku postříkat šťávou z citronu, navlhčit ji a posypat kyselinou citrónovou v prášku. Na inkoust podle starých zaručených rad pomáhá směs citrónové šťávy, vody a soli. Nebo můžete zkusit zašpiněné místo pokapat citrónovou šťávou a čpavkem. Někdy je prý účinný líh. V boji s krémem na boty hospodyně radí: relativně spolehlivý je prý terpentýn nebo směs mýdlového lihu a vodního roztoku čpavku.

Ale ruku na srdce, chcete pokusu s nejistým výsledkem podrobit svoje nejoblíbenější kousky? Není lepší neriskovat a vsadit na jistotu? A navíc, kde shánět všechny potřebné ingredience?

Abyste byli v boji se skvrnou úspěšní, musíte určit její původ. Nečistoty jsou totiž buď rozpustné, nebo nerozpustné ve vodě. Podle toho je pak třeba zvolit postup a výběr pracího prostředku, kterým skvrnu odstraníte. Podle původu se ještě skvrny dělí na bělitelné a nebělitelné.

Na rozdílné typy skvrn působí rozdílné složky pracího prostředku. Ten kromě standardních složek (tenzidů) obsahuje ještě tzv. speciální složky (např. bělící látky, enzymy, aktivátory, atd.), které dodávají pracímu prostředku „vlastnosti navíc“. Jejich poměr a přítomnost je dána kvalitou a cenou daného pracího prostředku. Čím je prací prostředek dražší, tím obsahuje více kvalitních složek, které jsou schopné odstraňovat skvrny již při nižších teplotách. Zapomeňte na to, že levné a neznačkové prací prostředky budou obsahovat dostatečné množství účinných látek. Levné prášky ve svém složení mají místo drahých složek levné stavební látky a plnidla. Výsledek praní tedy zpravidla nepředčí praní v čisté vodě, což bylo mnohokrát dokázáno v testech.

Osvědčenými pomocníky v boji proti skvrnám a silně zašpiněnému prádlu jsou například prášky a gely značky Persil, které jsou k dostání i ve variantě Sensitive pro citlivou pokožku.

7.10.2011 6:35 | autor: Komerční prezentace
Více o tématu: přítomnostrecepty

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist