Striím se v těhotenství můžete téměř vyhnout. Je ale třeba začít s péčí o pokožku včas!

Strie nejsou způsobené jen přírůstkem na váze. Mohou za ně i hormony. Už od prvních týdnů těhotenství způsobují, že je pokožka méně pružná a rychle ztrácí elasticitu. Pokud tedy chcete se striemi efektivně bojovat, nesmíte jim dát náskok! Začněte s péčí o pokožku už v prvním trimestru.

Se striemi se během těhotenství setkává zhruba 90 procent žen. Objevují se na břiše, prsou, bocích, stehnech… všude tam, kde se pokožka najednou musí více napnout. Na vině ale není rychlý přírůstek na váze. Za strie mohou i hormony. „Už od prvního trimestru omezují hormony činnost kožních buněk, které mají na starosti produkci kolagenu a elastinu. Pokožka se sama neumí s jejich nedostatkem vyrovnat a rychle ztrácí elasticitu,“ vysvětluje lékařka Miluše Kotalíková, proč je kůže náhle tenčí a, pokud jí péčí nepomůžeme, snadno popraská.

Drobné jizvičky nejdříve nemusíme vůbec zaznamenat. Vznikají nenápadně. Nejprve se vlivem hormonů změní struktura pokožky. Jakmile se začne napínat, musí křehká kolagenová a elastinová vlákna prasknout. Tím vznikají první drobné trhlinky, které jsou zpočátku doprovázeny i drobnou zánětlivou reakcí. A nevzhledná strie je na světě. Tedy přesněji, na naší pokožce.

Naštěstí můžeme do tohoto procesu kdykoliv vstoupit a své pokožce pomoci. Čím dříve to uděláme, tím lepší budou výsledky. „Maminky by měly podporovat své kožní buňky, aby nepřestávaly kolagen a elastin produkovat,“ vysvětluje MUDr. Kotalíková. Spolehlivě a šetrně to umí například bylinka Gotu kola, neboli Pupečník asijský. „Dokáže přímo podpořit činnost buněk, jež vytvářejí kolagen a elastin, a tím pomáhá udržovat pružnost kůže,“ popisuje lékařka.

pupecnik.jpg

 

Gotu kola je obsažená v novém Bepanthen Krému proti striím. Prokázané regenerační účinky této byliny podporují i další složky krému. Dexpanthenol regeneruje buňky a podporuje jejich zdravé zrání. Glycerin se stará o hydrataci pokožky. A olivový olej zajišťuje, že se všechny účinné látky skutečně vstřebají do pokožky. Díky Bepanthen Krému proti striím mohou budoucí maminky výrazně snížit riziko vzniku strií.

bepanthen_strie_krem_pack_150ml.jpg

Jeho použití je velice praktické. Dávkovač s pumpičkou zamezuje přístupu vzduchu a zajišťuje, že uzávěr bude stále hygienický. „Bepanthen Krém proti striím doporučujeme vmasírovat na riziková místa alespoň dvakrát denně,“ připomíná MUDr. Kotalíková s tím, že konzistence krému je velice příjemná a vůbec nevadí, když některé maminky natírají své bříško i vícekrát denně.

Gotu kola má v Asii tisíciletou tradici. Podle indických léčitelů umí tato bylina povzbuzovat tělo, aby nahradilo poškozenou tkáň. Pomáhá jim údajně při léčbě popálenin nebo ekzémech. Na Srí Lance ji obyvatelé používají jako prostředek k prodloužení života. Také díky Gotu kola se čínský bylinkář Li Ching-Yuen údajně dožil 256 let (i když tento údaj není doložený a některé prameny uvádějí jeho stáří „pouze“ 197 let).

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist