Strie se neskryjí

Strie a povolená pokožka k poporodnímu období patří, ale zároveň je možné jejich vzniku předcházet. Poradíme vám jak.

3-shutterstock_206208721-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Po prvním miminku jsem neměla nikde na těle ani jizvičku, teď po druhém těhotenství mám popraskanou kůži hlavně na stehnech a bocích. A to jsem se mazala krémy o sto šest,“ svěřila se dvaatřicetiletá Bety.

Podobné problémy nejsou typické pouze pro těhotenství, ale v zásadě pro jakékoliv životní období, kdy člověk rychle přibere (popř. zhubne) na váze a tím pádem je pokožka nucena se rychle rozpínat nebo smršťovat. Velmi často vznikají strie v pubertě, a to u dívek i chlapců, u kulturistů (kteří mají obecně velké váhové výkyvy) nebo v přechodu.

Platí, že čím je člověk starší, tím větší má šanci, že se strie objeví. Z jednoho prostého důvodu – pokožka s věkem ztrácí množství elastických vláken a chybí jí tak pružnost se natahovat a rozpínat.

Barva strií se mění

„Strie neboli pajizévky‘ jsou podlouhlé pruhy atrofické a zvrásněné kůže. Obvykle měří několik centimetrů a bývají od jednoho do deseti milimetrů široké. Při vzniku mají červenofialovou barvu a postupem času blednou,“ vysvětluje dermatoložka z Asklepionu MUDr. Kateřina Klauzová.

„Přesný mechanizmus vzniku strií zůstává neobjasněn. Jsou výsledkem ztenčení a ztráty elasticity spodní vrstvy kůže a rozrušení svazků kolagenových a elastinových vláken. Důležitou roli hraje mechanické namáhání a estrogen.

Nejčastěji vznikají strie v těhotenství a pubertě, dále při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, při užívání kortikosteroidů, anabolik a při rychlém zvyšování váhy.“

Každý odborník vám potvrdí, že mnohem snazší je striím předcházet (i když ani prevence není vždy 100%), než je následně odstraňovat. Vzhledem k tomu, že strie vznikají v podkoží, zatím neexistuje metoda, která by vás jich zbavila úplně.

Jak preventivně působit proti striím?

  • Dostatečně pít.
  • Pravidelně cvičit (zlepšíte tím prokrvení pokožky).
  • Především v těhotenství a prvních měsících po porodu pokožku dostatečně promazávat. Tím se myslí promazávání pokožky minimálně 2x denně kvalitními krémy proti striím. Důležité je také upozornit na to, že (nejen) bříško je nutné mazat, ještě než se začne zvětšovat, tedy od prvních měsíců těhotenství.
  • Občas si dopřát masáž, která opět zlepší kvalitní prokrvení pokožky.
  • Přibírat (i shazovat) kila postupně, ne skokově.

Na sluníčko zapomeňte

Ani ve chvíli, kdy již strie máte, není třeba házet flintu do žita. Jak již bylo zmíněno, strie časem vyblednou a budou tak méně patrné, některé mohou téměř vymizet. Tomu můžete snadno pomoci. Odborníci z oblasti kosmetologie radí především nevystavovat strie slunci a chovat se k nim k jako jakýmkoliv jiným jizvám.

Tedy je pravidelně promazávat a masírovat. Opět najdete přímo speciální krémy a gely určené na strie, popř. můžete sáhnout po osvědčené měsíčkové masti s příměsí vepřového sádla.

Čtěte také:

Svěřte se do rukou odborníka

Pokud chcete, můžete vyzkoušet i spolehlivější, ale zároveň také finančně náročnější metody, jako je například zesvětlení strií biolampou nebo tzv. mikrodermobrazi. Jde o kosmetický zákrok za použití oxidu hlinitého, kdy se povrch kůže jemně zbrousí.

„Já jsem měla po třetím těhotenství strií skutečně mnoho, a protože jsem se tím opravdu trápila, dal mi manžel jako dárek za porod syna vyhlazení strií laserem. Strie byly už po první aplikaci mnohem světlejší a časem se ještě trochu zatáhly, takže na některých místech nejsou vůbec vidět,“ říká pětatřicetiletá maminka Irena.

„Pokud převládá u strií červená nebo fialová barva, ošetřují se pulzními barvivovými lasery. Jsou-li již strie starší a mají bledou barvu, lze je ztenčit či zpevnit pomocí frakcionovaných laserů, radiofrekvence či ultrazvuku.

Dobrého efektu lze docílit i při použití mikroneedelingu, některých typů chemického peelingu nebo zpevnění kůže pomocí mezonití,“ popisuje vhodné metody paní doktorka Klauzová.

Abdominoplastika udělá průvan v peněžence

Trápí-li vás kromě strií také povislá kůže na bříšku a nepomáhá ani cvičení, ani masáže ani stahovací prádlo, je možné jako poslední metodu zvolit plastickou operaci – v případě této partie tzv. abdominoplastiku.

Jde o relativně velký zákrok, který stojí mezi 25 000–40 000 korunami, takže nejde o zrovna levnou záležitost. V některých případech je však možné, že tuto operaci uhradí zdravotní pojišťovna.

Výsledek je trvalý, a pokud máte povolené kůže opravdu velký přebytek, stojí tato radikální cesta za zvážení. Počítejte však kromě finanční náročnosti i s dvouměsíční rekonvalescencí.

13.9.2023 5:36 | autor: Z dostupných zdrojů zpracovala redakce Babywebu | zdroj: Odporné stanovisko poskytla dermatoložka z Asklepionu MUDr. Kateřina Klauzová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist