V těhotenství „převlékáme“ kůži. Jak ji udržet v kondici?

Jako by byla v pubertě. V těhotenství se může vrátit akné, na obličeji se objevují červené nebo nepěkné hnědé skvrny. Na vině jsou hormonální změny, které se odehrávají v těle budoucí maminky. Nějaký čas po porodu tyto vady na kráse zmizí.

Je možná prevence proti těmto kožním projevům? A jak se snášejí se sluncem? Podobné otázky si klade většina těhotných žen. Pokožka, která je také v jiném stavu, si zasluhuje speciální péči.

Hydratace pomáhá, ale nestačí

Od prvních měsíců těhotenství dbáme na dostatečnou hydrataci pokožky. Ta se stává mnohem citlivější a hůře snáší běžně užívané přípravky. Zvýšená hladina progesteronu zpomaluje činnost mazových žláz a pokožka je sušší. Proto vyřadíme ze svého repertoáru mýdlo a nahradíme ho kosmetickými přípravky pro ultracitlivou suchou pleť, a to na tělo i na obličej.

Prostudujeme také informace na etiketě, protože tyto přípravky by neměly obsahovat parfémy, které můžou dráždit kůži. Nevhodné jsou i konzervanty, jako je paraben, dále fenoxyethanol nebo ftaláty a také některé esenciální oleje, které by se neměly používat v těhotenství.

Při každodenním ošetřování těla správně vybranými hydratačními prostředky by nepříjemné pocity doprovázející suchou pokožku měly brzy zmizet.

Občas při suché pokožce máme i pocit svědění. Pokud pociťují ženy ve třetím trimestru svědění po celém těle, měly by na to upozornit lékaře. Může jít o příznak těhotenské cholestázy, což je porucha tvorby a odtoku žluče. Tato choroba se nevyskytuje běžně, ale může mít nepříjemné důsledky pro plod. Pozor také na svědivé puchýřky, které mohou signalizovat vzácné, ale vážnější kožní onemocnění.

Na akné se musí jinak

Jestliže u některých těhotných žen zvýšená produkce hormonů brzdí činnost mazových žláz, u jiných je to právě naopak. Těžko říct proč. Mazové žlázy se „zblázní“ a asi u čtvrtiny budoucích maminek způsobí, že se jim objeví akné. Většinou je to u těch žen, které jako dívky v dospívání měly s akné problém.

Od první chvíle, kdy se tyto nepříjemné červené pupínky na tváři objeví, by měla nastoupit každodenní péče se speciálními přípravky. Ráno i večer je dobré si vyčistit pleť prostředkem, který osahuje zinek, jenž prospívá pokožce, a pak aplikovat hydratační krém, který nezanáší a neucpává kožní póry (nekomedogenní). Jednou či dvakrát týdně se doporučuje šetrná gomáž, jež slouží k odstranění odumřelých buněk. Zlatou tečkou pak může být speciální pleťová maska, třeba ze zeleného jílu.

Někdy ale ani tato péče nestačí a akné ne a ne zmizet. Rozhodně není dobré sáhnout do lékárničky pro přípravky, které jsme na akné užívaly kdysi. Některé z nich jsou pro těhotné ženy škodlivé a mohou mít negativní dopad na plod. Lepší je poradit se s dermatologem. Většinou doporučí zinek jako potravinový doplněk, případně nějaké antibiotikum pro místní ošetření pleti.

Dobrou zprávou je, že do půl roku po porodu budou tyhle nepříjemné pupínky jen vzpomínkou.

Čtěte také:

Když se pigment zblázní

Nepříjemným doprovodem těhotenství je chloasma, tedy pigmentové skvrny, které se objevují od čtvrtého měsíce těhotenství a mizí zhruba šest měsíců po narození dítěte. S těmito kožními projevy se setká 50 až 70 % těhotných žen.

Projevuje se hnědými skvrnami na obličeji, většinou na čele, někdy i u úst a na bradě. Vyskytují se i na jiných místech na těle, například pod pupkem, u bradavek, v podpaží. Mohou přibýt i mateřská znaménka, případně ztmavnout. Neznamená to nic závažného, přece jen je ale hlídáme, a pokud by se zvětšovala a měla nepravidelné okraje, tak to zkonzultujeme s lékařem.

Zvýšená pigmentace v těhotenství je způsobená zvýšenou produkcí melaninu, tedy hnědého až černého pigmentu. Sluneční záření v kombinaci se zvýšenou produkcí hormonů v těhotenství stimuluje pigment v pokožce a výsledkem jsou právě nepříjemné skvrny. Potýkají se s nimi hlavně tmavovlásky, které se zvýšenou pigmentací mohly mít problémy už při užívání antikoncepčních pilulek. Jedinou radou je důsledně se chránit před sluníčkem.

Padesátkou se mažeme i ve stínu

Ani stín nás před slunečními paprsky dokonale neochrání. Těhotné ženy by měly sáhnout k opalovacím prostředkům s vysokým faktorem, klidně i 50, pokud se chystají k moři, a to i když se budou držet ve stínu.

Opalovací emulze by neměla obsahovat parabeny, fenoxyethanoly, parfémy, alkohol. Také pozor na oktokrylen, chemický ochranný faktor proti slunečnímu záření, který vyvolává alergie. Doporučuje se dát přednost prostředkům na bázi minerálních filtrů před chemickými, které pronikají do kůže.

Tělo si opalovacími emulzemi natíráme každé dvě hodiny a také po každém koupání. Odborníci doporučují na obličej a na tělo nanést takové množství krému, které se dá přirovnat k velikosti golfového míčku.

Ale ani ten nejdokonalejší a nejdražší krém nezaručí úplnou ochranu před slunečním zářením. Proto je dobré se mu vyhýbat mezi 11. a 16. hodinou. Po zbytek dne si oblékneme „maskáče“: klobouk se širokým okrajem (alespoň 7 cm), větší sluneční brýle chránící i okolí očí, tričko raději s příměsí polystyrenu, které chrání účinněji než čistá bavlna. Pokud se i přesto hnědé skvrny objeví, můžeme je zamaskovat make-upem.

Po narození dítěte v 70 % zmizí do 6 až 12 měsíců. Pokud se tak nestane, pomůže vám od nich dermatolog. Při dalším těhotenství je však třeba počítat s tím, že se tato malá nepříjemnost vrátí.

28.6.2019 4:15 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist