Vlasy, nehty a pleť v těhotenství

Hormonální změny v těhotenství se mnohdy odrazí ve zhoršené kvalitě vlasů a nehtů, ale nejvíc se podepíší na kůži nastávající maminky. Nemusíte se bát. Většina změn je jen dočasná.

10-shutterstock_759382195-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vlasy

Během těhotenství se mohou ženám více mastit vlasy a urychluje se jejich růst. Žena by měla používat kvalitní šampon. Vlasy je možné mýt každý den. Po porodu naopak vlasy nadměrně vypadávají. Stav se obvykle upraví do jednoho roku po porodu.

Studie neprokázaly, že by se měly ženy v těhotenství a po porodu vyhýbat kadeřnickým službám, jako je například barvení a odbarvování vlasů.

Nehty

Nehty rostou v těhotenství rychleji, ale více se třepí a lámou. Jde o přechodný stav, který se sám upraví. Důležité je nehty promašťovat krémem a stříhat nakrátko.

Čtěte dále

Kůže

Za zcela normální kožní změny v těhotenství se považují hyperpigmentace, které se vyskytují až u 90 % těhotných žen. Objevují se již na začátku těhotenství jako zřetelnější zbarvení prsních dvorců, genitálu a podpaží. Linea fusca (nigra) je tmavá linie mezi pupkem a stydkou sponou.

Melasma neboli těhotenská maska jsou oboustranné hnědé skvrny na tvářích. Většina pigmentací v šestinedělí zmizí. Asi u pětiny žen změny přetrvávají a vyžadují léčbu kožním lékařem.

Důležitá je prevence, která spočívá v důsledné ochraně před UV zářením. Žena by se neměla nadměrně slunit, chodit do solárií a měla by používat krémy s vysokým UZ faktorem.

Strie neboli pajizévky jsou červené nebo fialové jizvy na kůži v oblasti břicha, hýždí, stehen a prsů. Na jejich vzniku se podílí hormonální změny a genetické faktory. Vyskytují se u většiny těhotných ve druhém a třetím trimestru. Při léčbě strií se využívá laser, ale výsledky jsou nejisté.

Na trhu existuje řada krémů a olejů, které jsou určeny přímo k prevenci tvorby strií. Ženy by je měly začít používat od začátku těhotenství a kombinovat je s přípravky, které budou co nejvíce kůži hydratovat.

15.8.2023 5:11 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s MUDr. Radkou Gregorovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist