Těhulka LIVE! Veronika (32): Ukojit. Uhoupat. Uzpívat

Já vím. O kojení už jsem psala. A o uspávání taky. Jenže v mém šestinedělí jsou to prostě témata číslo jedna. Anitka bude mít ve středu šest týdnů a mám silné podezření, že jí začal další růstový spurt. Je téměř neukojitelná. A neuspatelná.

Po období relativního klidu dokonce s náznaky nějakého spacího/bdícího režimu TO zase přišlo. Čilá Anitka sápající se po bradavce a spící přes den maximálně slabou hodinku v kuse. Začali jsme intenzivněji studovat různé chytré knihy. Přečetli jsme Karpa, Kocha, Aldortovou i Kiedroňovou. Přečetli jsme různé odborné články na internetu. Přečetli jsme diskuze maminek. A zkoušíme toho našeho bdíče uspat.

Dokonce jsme vyzkoušeli pět kroků podle Karpa. A to přestože se pořád psychicky nemůžu ztotožnit s krokem prvním – ZAVINOVÁNÍM. Když tu naši aktivní úžasnou holčičku proměníme pomocí zavinovačky v nehybnou štriclu chleba, může mi to srdce utrhnout. Možná Anitka cítí, že se s tím její maminka nedokáže vyrovnat. Jsme na sebe napojené, a tak se dcera nechá zavinout jen občas. A nutit ji nebudeme. Stejně se obalená tolika kusy látky v letním počasí spíš zpotí, než zklidní.

Další kroky už celá rodina zvládá lépe – POLOHU NA BOKU nebo bříšku si malá pro usínání docela oblíbila (spát ji ale necháme jen na zádech jako prevence SIDS), BÍLÝ ŠUM (vysavač, fén nebo podobný monotónní zvuk) zabere jen občas (kvůli vytvoření bílého šumu nemusíte odvařit domácí spotřebiče, nekonečné smyčky nejrůznějších šumů lze jednoduše najít na internetu). My raději zpíváme různé popěvky a legrační slabiky či slova.

HOUPÁNÍ Anitka zbožňuje. Když u nás byla v pátek na návštěvě moje máma se sestrou, vzpomínaly jsme na kočárky našeho dětství. Pořádné houpací a drncací vozítka s velkou korbou a mohutnými pružinami. Stačilo párkrát zahoupat a miminko spalo. Zato dnešní moderní kočáry slouží vážně jen k transportu a v žádnou houpačku se proměnit nedokážou. S Tomem se proto střídáme ve skákání na velkém míči s dítětem v náručí. Bolavé svaly na zádech tomu odpovídají. A konečně SÁNÍ – to miluje. Ale jedině prsa. Dudlíky i jiné pomůcky vytrvale odmítá.

anit-1101x619.jpg

Na základě experimentů a několikadenního pozorování jsme vytvořili vlastní „tři kroky podle Veru a Toma“: Ukojit. Uhoupat. Uzpívat. Přesně v tomto pořadí, protože samotné kojení (které ještě nedávno fungovalo jako tišící a uspávací prostředek) už často nestačí. A tak zatím praktikujeme tento nový uspávací rituál a uvidíme, co přinesou další týdny.

Zatímco uspávání se trochu podobá spíš cvičení svalů i hlasivek, ranní probouzení úplně milujeme. Anitka je to nejúžasnější miminko na světě. Po ranním kojení si ji necháme u sebe v posteli. Usmívá se. Dělá obličeje. Brouká a víská. Legračně se protahuje. Od minulého týdne udělala obrovský pokrok ve vnímání okolí. Bystře sleduje naše obličeje i nabídnuté hračky. Otáčí se za hlasem. Dokonce nás s Tomem napodobuje – třeba když na ni vyplázneme jazyk, otevře pusinku a ukazuje špičku toho svého. Tom často málem nestihne přijít včas do práce. Zkrátka se jí nemůžeme nabažit! Každý den je teď trochu jiný. Anitka nás překvapuje novým hlasovým projevem nebo nějakým chytrým pohybem. A roste jako z vody. Čas letí hrozně rychle. Takže si vychutnáváme každou sekundu s naší báječnou dcerou. Tolik štěstí – tak koncentrovaného a tak dlouho trvajícího – jsem ještě nezažila.

Tak zatial. Vaše V.


Chcete dostávat každý týden obrázek zobrazující přesně váš týden těhotenství s podrobným popisem, jak se vaše miminko vyvíjí? A k tomu spousty praktických informací souvisejících s aktuálním týdnem vašeho těhotenství? Je to jednoduché. Zaregistrujte se zde a je to. Každý týden vám ve schránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru vašemu týdnu gravidity!

Naše těhulka LIVE! Veronika užívá Femibion. Přečtěte si více o kyselině listové.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist