Zdravé jídlo pro dítě i pro nás

Pokud se partneři rozhodnou k plánovanému těhotenství, pak mohou včas začít pracovat na svém zdraví. Dojde-li však k náhodnému otěhotnění, pak sice mají určitou časovou ztrátu, ale nikdy není pozdě začít s pozitivními změnami.
Každopádně je nutné zamezit některým zlozvykům a návykům. Je nutné přestat kouřit, pít nepřiměřeně alkohol, užívat drogy a stimulanty, po poradě s odborným lékařem omezit užívání postradatelných léků.

Zajistěte si zdravý aktivní pohyb, ale i regeneraci, duševní relaxaci a pokuste se odbourávat zbytečné stresy.

Jídelníček podle krve

Stěžejní otázkou je stravování. Sama po pětatřicetiletém studiu oblasti dietologie uznávám přizpůsobení stravy konkrétní krevní skupině. Tím je v mnoha směrech přiznána lidská individualita. Strava musí být v každém případě vyvážená, pokud možno čerstvá, plnohodnotná a bez přemíry chemických úprav.

První, na co každá pomyslíme, je dostatečné zásobení vitaminy a minerály. Všechno ale neřeší nákup spousty multivitaminových a minerálových přípravků. I zde se skrývá jisté nebezpečí – například předávkování, nevhodné kombinace, alergie atd…

Vitaminy

Známe třináct hlavních vitaminů nezbytných pro uchování zdraví. Jen dva z nich si může tělo vyrobit samo, ale ne vždy.

Některé vitaminy jsou rozpustné ve vodě, jiné v tucích. To ovlivňuje jejich vstřebávání a způsob doplňování. Příjem musí být vždy pravidelný a limitovaný potřebou organismu – fyzickou námahou, nemocí, věkem, těhotenstvím a laktací.

Ideální je čerstvá plnohodnotná, správně rozdělená strava, například do pěti denních porcí, doplněná dostatečným přívodem tekutin, jejichž základem je voda. Vitaminy a minerály je nejlepší doplňovat v přírodní formě, tedy v plnohodnotné potravě a minerály eventuálně v roztoku, např. minerálka (v přiměřeném množství nehrozí nebezpečí zbytečného ukládání v orgánech ani předávkování).

Opisujme od zvířat

Již několik let jsou na našem trhu dostupné tak zvané „zelené potraviny“, kterými se v přírodě běžně živí zvířata. Studie, zabývající se využitím těchto potravin v lidské populaci, zatím přinášejí samé pozitivní efekty bez jakéhokoli nebezpečí pro lidské zdraví.

Jedná se o sušenou šťávu z mladého ječmene – ta se rozpustí ve vodě – a jednobuněčnou řasu (Chlorela pyrenoidosa) slisovanou do tablet. Obě tyto potraviny jsou ekologicky pěstované a odborně kontrolované. Jsou plnohodnotné, takže je další doplňování stravy uměle připravenými potravinovými doplňky zbytečné, a někdy i zdravotně nevhodné.

V oblasti sportovní medicíny jsem zařadila tyto potraviny do přípravy vrcholových sportovců, v oblasti všeobecné medicíny do prevence, detoxikace a terapie.

Samozřejmě, že se například v detoxikaci organismu dají použít i některé bylinné zdroje – čaje, homotoxikologie, ale nejzákladnější je vždy složení stravy a její jednoduchost.

Detoxikace organismu

Detoxikace organismu je vlastně vyčištění orgánů od uložených odpadových produktů, toxických látek a přebytků.

V poslední době přibývá sterility u mužů i žen Převážná část těchto poruch je skutečně způsobena nevhodným životním stylem, nemocností, opakovanými problémy a stresem. Přitom se tyto obtíže dají velice jednoduše a elegantně jen s trochou motivace a disciplíny odstranit.

V oblasti stravy zelené potraviny doplňuji ještě jednou potravinou – MACA – Lepidiem meyenii (ředkev rostoucí ve vysokých Andách, která má úžasné složení pro správnou funkci organismu). Tímto velmi jednoduchým a přirozeným programem se mi podařilo uzdravit již mnoho lidí – sportovců a párů toužících po dětech.

Každý jsme ale jedinečnou osobností, a proto je tak třeba pracovat s každým člověkem. Musíme k němu přistupovat individuálně z pohledu jeho genotypu, fyzických, psychických a zdravotních předpokladů.

Není vše zdravé pro všechny, co dělá jednomu dobře, může druhému škodit. Tak to v životě je a musíme to respektovat i v medicíně.

Takže i složení stravy je individuální, ale některé zásady platí pro všechny:

1. Čemu se vyhýbat
Smažená a přemaštěná jídla, vepřové maso, uzeniny včetně šunky, bílý cukr, moučná jídla – hlavně bílá hladká pšeničná mouka –, konzervované a barvené potraviny, chemicky upravované potraviny.

2. Pozor na plísně
U zeleniny, ovoce, ořechů a jiných jader, u vloček, ale také u chleba a pečiva.

3. Pravidelná strava
Rozdělme ji do pěti dávek – raději častěji a méně jíst, uhlovodany a tuky jsou vhodnější během dne, bílkoviny pro pozdní odpoledne a večer.

4. Dostatečný pitný režim
Voda bez příchutí, pokud možno s nízkým obsahem minerálů, ovocné a bylinné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Nepijme limonády, barvené vody, coca colu a podobné nápoje. Káva s kofeinem,černý a zelený čaj nejsou nápoje vhodné k hydrataci, ale naopak dehydratují a stimulují, takže v případě jejich konzumace doplňujme adekvátně kvalitní tekutiny.

Ideální příklad úpravy denního jídla před početím: (Platí pro oba partnery)

Ráno po probuzení:

150 ml nápoje z mladého ječmene, snídaně (nejlépe kolem 8 h) s převahou uhlovodanů (cukrů), eventuálně kysané mléčné, ale čerstvé výrobky.

Svačina (kolem 10 h)10 tablet chlorelly,voda a jiné tekutiny, vhodné pečivo s ovocem nebo zeleninou.

Oběd mezi (12.30–13.30 h): polévka (čerstvá, spíše vývary zeleninové nebo masové), bezmasá jídla.

Svačina (kolem 16 h) – 10 tablet chlorelly,voda a jiné tekutiny, vhodné cereálie s ovocem nebo kysaný mléčný výrobek, případně sýr.

Večeře (kolem 18–19 h) bílkovinná: ryby, vhodné libové maso přírodně upravené, doplněné tepelně zpracovanou zeleninou.

V případě potřeby z hlediska zkvalitnění plodnosti obou partnerů 2 lžičky sušiny macy /sušená ředkev/ rozmíchané v libovolné tekutině nebo v mléčném výrobku. Před spaním opět 150 ml nápoje z mladého ječmene.

 

18.3.2009 1:55 | autor: Miroslava Plchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist