Sourozenci v jednom pokoji? Za určitých podmínek ano

Věděli jste, že sdílení pokojíčku může mít pro sourozence řadu výhod? Důležité však je, aby byl prostor plně funkční a ani jedno z dětí „nestrádalo“. Jak pokoj pro sourozence zařídit, se dozvíte v článku.

I přesto, že se počet místností v bytech a domech postupně zvyšuje, více než polovina dětí sdílí dle zjištění americké společnosti Apartment Therapy pokoj se svým sourozencem. Sdílení prostoru má totiž podle expertů řadu výhod, a to obzvláště u podobně starých dětí.

Sourozenci jsou si bližší a učí se toleranci, kompromisu i řešení konfliktů. Jednodušeji si půjčují hračky a vymýšlí společné aktivity. Malé nebo úzkostlivé děti navíc za přítomnosti blízké osoby snáze usínají. Naopak problémy mohou nastat v případě, když do jednoho pokoje vměstnáte děti s výrazným věkovým rozdílem nebo odlišným denním rytmem. I to je však při dodržení několika základních pravidel možné.

Neshody při výmalbě pokoje? Sáhněte po neutrálních odstínech

Zařizujete pokoj pro chlapce a dívku a nevíte, jak skloubit jejich představy? Nesnažte se kombinovat princezny a dinosaury a vsaďte raději na jednoduchost. Pokoj vymalujte neutrálními zemitými odstíny, na kterých se sourozenci shodnou. Každému dítěti však dejte šanci, aby svůj kout proměnilo dle svých představ. Vhodné jsou například samolepky s dětskými motivy nebo barevné lampičky. „Dozdobit si svou část pokoje můžou děti i díky korkovým nástěnkám. Korek bude v roce 2017 velmi trendy, nástěnky navíc dobře poslouží k vystavení fotek i upozornění na úkoly do školy,“ radí Petra Triščíková z tuzemského e-shopu s nábytkem.

Rozdělte pokoj na zóny

Každé dítě potřebuje prostor na spaní, práci i zábavu. Ani při větším počtu dětí v místnosti by se tak nemělo stát, že jedno z nich spí na pohovce nebo nemá kde napsat úkoly. Jednotlivé zóny v pokoji od sebe však musí být vždy odděleny. Centrem relaxační zóny jsou postele s kvalitní matrací, vyhněte se naopak rušivým elementům v podobě křiklavých barev nebo výrazných doplňků. Herní zónu co nejvíce přizpůsobujte věku i zájmům dětí. Barev ani doplňků se zde bát nemusíte. Tuto část pokoje může tvořit dětský koberec, kde si vyhrají malé děti, ale i sedací vak, ve kterém si ti starší můžou číst nebo poslouchat muziku.

Nikdy pak nezapomeňte na dostatek úložných prostor, kam děti hračky schovají a snáze tak udrží v pokoji pořádek. Středobodem studijní zóny je pak kvalitní psací stůl se židlí. Vzhledem k odlišným studijním návykům by mělo mít každé dítě vlastní stůl. Oba stoly ideálně umístěte k oknu, ať mají děti při učení dostatek přirozeného světla.

Prostor ušetří palandy

Jedním z efektivních způsobů, jak ušetřit v dětském pokoji místo a zároveň dopřát oběma dětem kvalitní spánek, jsou palandy. Z hlediska bezpečnosti jsou vhodné pro děti starší šesti let. „Dítě na horním patře palandy by mělo mít možnost si pohodlně sednout, postel by tak nad sebou měla mít ideálně metr volného prostoru. Palandy jsou tak vhodné spíše do místností s vyššími stropy,“ radí Petra Triščíková.

Další variantou je pořídit palandu, kde se postele překrývají pouze částečně, například ve tvaru písmene L. Postele tak nemusí být tak vysoko nad sebou. Existují i vysouvací palandy, případně palandy se spoustou úložného prostoru, které pak šetří místo dvojnásobně.

Čtěte také:

Nezapomeňte na soukromí

Obzvláště když jsou v pokoji různě staré děti nebo více než dva sourozenci je velmi důležité zajistit pro každé dítě kousek soukromého osobního prostoru. „Soukromí v dětském pokoji zajistí například paraván nebo závěs, který opticky oddělí místnost. Stavební úpravy tak nejsou nezbytně nutné. Myslete však na to, aby každé dítě mělo ve své části pokoje dost světla,“ říká Petra Triščíková. U velmi malých dětí můžete soukromí vyřešit také pořízením domácího stanu s jejich oblíbeným motivem nebo dětského domečku.

Tip pro dvojčata

Dvojčata spojuje již od narození velmi silné pouto. Společné sdílení pokojíčku tak pro ně může být obzvláště v dětství velmi prospěšné. Stejný věk je při zařizování pokoje také výhodou. To, že se děti narodily zároveň, ale ještě nutně neznamená, že budou mít stejné zájmy i vkus. Velké kusy nábytku tak můžete nakoupit v totožných variantách, doplňky a další vybavení ale uzpůsobte potřebám každého z dvojčat. V případě, že je jedno z vašich dětí klidnější a druhé chvíli neposedí, pořiďte variabilní doplňky v podobě sedacích pytlů a velkých kostek, které se jednoduše promění v pevnost, ale i místo pro odpočinek.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist