Chcete rodit doma?

Ptáme se vás, budoucích i zasloužených maminek.

Anna Čejková Škopková, 32 let, dvě děti (syn 4 roky, dcera 15 měsíců)

Ne, protože je to zbytečné riziko pro dítě. Kdyby se něco dělo, chtěla bych mít možnost rychlého ošetření od odborníků. Pro můj klid je důležité vědomí, že mohu využít právě pohotovosti lékařů a potřebných přístrojů.

Lucie Součková, 32 let, zatím bezdětná

Já rozhodně ne. Riziko, které je s tím spojeno, mi nevyváží ten relativní pocit domácího pohodlí. V této situaci je pro mě naopak prostředí porodnice mnohem důvěryhodnější a v jistém smyslu i příjemnější.  Nemám problémy s bílými plášti, naopak mě přítomnost odborníků uklidňuje. Moje racionalita jde dokonce tak daleko, že až to bude aktuální, budu volit porodnici, kde bude i nemocnice. Určitě se rozhodnu pro státní zařízení, kde vím, že se lékaři většinou neustále vzdělávají a mají rozhodně větší praxi díky vyššímu počtu porodů, než v soukromém ústavu. A že ženy nemají v porodnici příliš na výběr, co se týká některých rutinních procedur? Vždyť si mohou, pokud nežijí někde příliš vzdáleně civilizace, vybrat i samotnou porodnici!

Tereza Havrdová Kováříková, dvě děti (dcery 9 a jeden rok)

Ano, druhé dítě jsem porodila doma. Přivedla mě k tomu moje starší dcera. Na otázku, bylo jí v té době již osm let, proč nemůže být u porodu - zkoušeli jsme to nejprve v několika porodnicích - jsem neměla vlastně žádnou odpověď.  Moje dcera mě dobře zná, zná mě veselou, smutnou, i bolavou, nemám před ní co skrývat.  Tak jsme začali uvažovat o porodu doma a shánět potřebnou literaturu. A také porodní asistentku, což nebylo vůbec jednoduché. Nakonec jsme sehnali skvělou ženu, se kterou jsme se pak loučili v slzách.  To, že jsem se rozhodla rodit doma, souvisí i s mou nedůvěrou v cizí lidi, jsem zvyklá se spoléhat především sama na sebe a své nejbližší.  Během porodu fungovala dcera v pohodě, malovala si, občas se na mě přišla podívat. Jakmile se miminko narodilo, byla druhá, kdo je držel v rukou. Bylo to dojemné. Prohlásila pak, že porod je zázrak, a že ji překvapilo, jak je to krásné. Všechny nás to ohromně stmelilo.

Gabriela Knoblochová, 28 let, 25 tt, neboli „naše těhulka“

O porodu doma vůbec neuvažuji. Bála bych se, že v případě komplikací by mě nestačili převézt do porodnice. Jsem ze zdravotnické rodiny, manžel je taky lékař, tak vím, že mnohdy rozhodují vteřiny.  Mám ráda kolem sebe v důležitých chvílích odborníky a potřebné technologie. Porod pouze s asistentkou může být fajn, ale jen do té chvíle, dokud vás něco nepřekvapí. A to může být pozdě. Ne, za to mi to nestojí.

Milé čtenářky, jaký je váš názor na porod doma? Pište nám na redakční meil: redakce@babyweb.cz, vstupte do naší diskuse zde. Ty nejzajímavější názory zveřejníme a odměníme milým dárkem.
 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Evík
Evík

Já osobně bych doma nerodila už z důvodů strachu o miminko.Já sice nemám ráda injekce ale pro bezpečí miminka udělám vše co je potřebné a to se týká hlavně lékařské péče.Mám za sebou již dva porody a třetí mne čeká.Každou dceru sem porodila v jiné porodnici a i když by se nějaké vroubky na obě porodnice našli tak se to rozhodně netýká lékařského ošetření.Nyní sem si k porodu syna vybrala soukromou porodnici která mi byla doporučena od mnoha kamarádek.Je vyhlášená jako nejlepší v kraji tak nevidím jediný důvod proč rodit doma.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mám za sebou dva porody a o porodu doma jsem velmi přemýšlela. Nyní jsem nabyla názoru, že pohodový porod lze zažít i v porodnici když se setkáme s příjemnými lidmi a vstřícným přístupem. Takový porod jsem zažila se svým druhým dítětem, a k mému překvapení se to odehrálo v porodnici, kde jsem nikdy rodit nechtěla (podle ohlasů maminek) a chystali jsme se jinam, jenomže jsme to tam nestihli. A máme s manželem nádherný zážitek. Porodnice jsou dnes zařízené tak, aby co nejvíc připomínaly domácí prostředí a přitom jsou neustále v záloze moderní přístroje a odborníci pro případ nouze. Na všem je možné se domluvit a pokud něco nejde, může to jít přece v jiné porodnici. Pokud má některá maminka své vlastní plány a představy, má celé těhotenství na to aby si našla porodnici ve které jí dovolí to realizovat. Samozřejmě, všude se můžeme setkat s nepříjemnými lidmi a i lékaři můžou udělat chybu, ale aby tohle byl důvod k rozhodnutí rodit doma? Za to riziko to myslím nestojí. Mě nestačí vědět, že většina porodů dopadne dobře. Já chci mít jistotu, že jsem udělala vše pro to, aby jsem já i mé dítě byli v bezpečí. Kdyby náhodou nastala situace, ve které by šlo o život, nepomůže mi vědomí, že tohle se stáva zcela vyjímečně. V tu chvíli by šlo o moje dítě a jediný kdo mi může pomoci, je lékař a příslušné vybavení, a to je po ruce v nemocnici, ne doma. Někde jsem četla, že k náhlým nečekaným situacím dochází jedině v porodnicích, ale mě stačí ty statistiky z dob, kdy jiná možnost než rodit doma nebyla. Co by za to tehdejší maminky daly, aby mohly rodit v porodnici! A co by za takovou možnost daly třeba matky v Africe... Samozřejmě, není nic lepšího než porod v příjemném prostředí, s pohodovými lidmi, s někým blízkým, a udělat si tak z narození děťátka krásný zážitek. I já jsem hledala porodnici, kde mi tohle umožní (ale myslím si že tohle dnes nabízí snad každá porodnice - až na ty pohodové lidi :-D). Ale kdybych si měla vybrat mezi krásným zážitkem a bezpečí, radši zvolím to bezpečí. To je můj názor.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mám za sebou osm porodů,a můžu říct že každý průběh porodu je jiný a jinak probíhá takže bych porod doma nedoporučovala ,jelikož nikdy nikdo neví jak moc se průběh změní z pohodového porodu na porod komplikovaný a lepší je rodit pod lékařským dohledem

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené