Kyselina listová v prvním trimestru

VÁŠ DOTAZ Hezký den, jsem v prvním trimestru a doktorka mi doporučila brát kyselinu listovou s metafolinem. Mohu se zeptat, proč nestačí zvýšit přísun zeleniny bohaté na kyselinu listovou a co je to metafolin?
foto: Profimedia

Odpovídá MUDr. Michal Koucký Ph.D., Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK v Praze:

V běžné stravě člověk zkonzumuje přibližně 250 mikrogramů kyseliny listové, ale těhotná žena jí potřebuje 2-3x více. Tepelnou úpravou zeleniny i samotným skladováním dochází k obrovské ztrátě tohoto vitaminu – často 70-90%, proto je nutné ji dodávat těhotenskými vitamíny.

Navíc každá druhá žena není schopná kvůli genetické poruše enzymu (MTHFR) přeměnit kyselinu listovou na prospěšné foláty. Až foláty mají pro tělo biologický význam. Látka metafolin (5-methyltetrahydrofolát) dokáže genetickou poruchu MTHFR mutací obejít a miminko dostává aktivní foláty pro svůj zdravý vývoj bez ohledu, zda trpíte genetickou poruchou.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené