10 tipů, jak s dětmi procvičovat angličtinu

Výuka angličtiny u předškolních dětí dnes patří k běžnému standardu. Je to pochopitelné, jazyk si nejlépe osvojíme v raném věku. Ale pravidla učení pro malé a ještě menší děti musí být jiná než školní dril, který později zažijí ve školních lavicích. Studium musí zaujmout, bavit, protože opačný způsob zajistí spíše nezájem a odpor k poznávání nového. I když tato pravidla by měla platit i pro školní výuku, ale to už je jiné téma…

Pilovat nově nabyté znalosti můžete i doma. Nejlépe takovým způsobem, aby dítko vůbec nepoznalo, že se s ním učíte a novou činnost pokládalo za hru. Byl by hřích nevyužít přirozenou dětskou zvídavost a zájem o vše nové a zajímavé. Přinášíme vám deset tipů, jak zájem o cizí řeči v dětech podpořit a mimochodem oprášit i své jazykové schopnosti.

Schovka v angličtině

Hry a pestrá cvičení jsou ideálním skloubením zábavy a zlepšení angličtiny. „U menších dětí by měly být hry základem výuky. Můžete se s nimi schovávat, dávat si hádanky, hrát si na zvířátka, cokoli vás napadne,“ potvrzuje Marek Kadlec. „Soustřeďte se na mimiku, gesta, výrazy i atmosféru projevu, aby si dítě všechno zasazovalo do kontextu,“ dodává.

Kreslete

Spolu s angličtinou si můžete užívat i kreslení a kreativní hrátky. Můžete nakreslit nebo vymodelovat anglickou zoo, mísu ovoce, dopravní prostředky, vaši rodinu atd. Mějte jen na paměti, že je potřeba používat jednoduchá slova, aby na ně vaše dítko stačilo.

Pohybové aktivity zpestří dlouhou chvíli

Pohyb, smích a lumpárny… můžete je ale zapojit i do světa cizí řeči. Běhejte, skákejte, předvádějte zvířátka, smějte se – to všechno v angličtině. Děti se tak naučí, že angličtina je zábava a budou se těšit na každou chvilku s anglickým jazykem.

Nevíte si rady? Pexeso to jistí

Oblíbené pexeso ani nemusíte měnit, stačí jen vyslovovat věci na obrázcích v angličtině. Existují samozřejmě i originální anglické verze, ale pokud je nemáte, stačí si vytisknout několik jednoduchých dvojic obrázků a pexeso je hotové raz dva.

Psaní je dobrodružství

Pro procvičování psaní platí stejná pravidla jako pro vše ostatní – musí to být zábava nikoli nuda. Trénujte s dětmi dobrodružnou formou – pište si třeba tajné vzkazy, příběhy nebo přání učitelkám nebo kamarádům. Můžete zkusit i oblíbenou dětskou hru „šibenice“ – fantazii se meze nekladou.

Přečtěte si pohádku

Oblíbené pohádkové knížky jsou už dostupné i v anglických verzích. Můžete si s dětmi zalézt pod peřinu a předčítat kouzelné příběhy v angličtině. Uvidíte, že se z oblíbených postaviček díky cizí řeči rázem stanou noví hrdinové. „Nejdůležitější bezesporu je, aby děti příběhům nebo obrázkům v knížkách porozuměly a aby je to bavilo. Interaktivní cvičení a čtení je proto ideální,“ dodává Marek Kadlec.

Básničky a říkanky

Klasikou v procvičování (nejen) cizí řeči jsou básničky a říkadla. Je jich spousta a mají jednu obrovskou výhodu – dobře se pamatují! „Pokud dětem dobře vysvětlíte význam a obsah básniček, snadno si jej zapamatují a ještě se naučí nová slovíčka v souvislostech,“ radí Marek Kadlec, ředitel britské společnosti Wattsenglish.

Videa a pohádky děti milují

Dopřejte jim pro změnu anglickou verzi. Díky příběhům si děti cizí řeč osvojují úplně přirozeně a angličtinu automaticky dostávají „do ucha“. „U nás vede seriál Wallace and Gromit a Čaroděj ze země Oz,“ usmívá se Darina Višňová, maminka šestileté Aničky. Možnosti jsou pestré a vybrat si můžete cokoliv.

Písničky se hodí i do auta

Dalším oblíbeným trikem pro procvičování angličtiny jsou písničky. Můžete je poslouchat všude, v autě, na cestách, u kamarádky… Pokud vaše ratolesti už přestanou bavit dětské zpívánky, klidně přelaďte na moderní hudbu, angličtina je v pop music častější než čeština.

Nebojte se ani učebnic

Zábavná a interaktivní cvičení najdete i v různých anglických materiálech a učebnicích. Na některých webových stránkách jazykových škol mají také různé kluby pro děti a ukázková videa a hry, pokud tedy zapátráte, rozhodně najdete spoustu možností.


Zdroj: TK Wattsenglish

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist