Jak zapojit děti do vánočních příprav?

Vánoce už pomalu, ale jistě klepou na dveře a vy začínáte bláznit. Je na čase začít s vánočním úklidem, výzdobou, pečením cukroví a dalšími vánočními činnostmi. Jak do toho všeho však efektivně zapojit i vaše děti?

shutterstock_519972937-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Snad každá maminka to zná. Odbíhá od pečení cukroví k úklidu obýváku, pořád má na mysli, že musí umýt okna, a do toho neustále šperkuje svou vánoční výzdobu. Vánoční čas je nejspíš pro mnohé z nás období pohody a klidu, nicméně maminky o tom ví své.

Vánoční kolotoč pro ně znamená spoustu práce, kterou musí stihnout do Štědrého dne. Kdyby na to všechno měly čas a klid, nebyl by to až takový problém, nicméně největší pozornost pochopitelně vyžadují děti. Neustále by si jenom hráli a nechápou, proč na ně maminka najednou nemá tolik času jako předtím.

Děti ve věku od tří do šesti let zkrátka celý ten vánoční shon ještě tolik nechápou. Jak je tedy do vánočních příprav zapojit tak, abyste stíhala předvánoční přípravy a zároveň s nimi trávila čas?

ÚKLID FORMOU HER

Je celkem běžné, že děti během úklidu napáchají ještě větší nepořádek, než byl předtím. I když se vám to ale možná zdá nereálné, ale ne vždy tomu musí tak být. Stačí jen děti vhodně zabavit.

Zkuste dětem nadělit takový malý předvánoční dárek, ve formě dětského uklízecího náčiní. Je na vás, jestli zvolíte dětské koště, žehličku, nebo třeba mop. Dítě bude mít pocit, že je s vámi na jedné lodi, a nebude tím pádem vyžadovat vaši neustálou pozornost.

Pokud máte dětí více, můžete jim založit fiktivní uklízecí firmu. Děti se tím zabaví a navíc prohloubí svoje sourozenecké vztahy, což je bonus navíc.

ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO CUKROVÍ

Vaše ratolesti můžete zapojit i do dalších vánočních činností. Jednou z nich je například pečení vánočního cukroví. Ideální by však bylo vyhnout se jakémukoliv kontaktu dětí s těstem, jinak by vám mohli napáchat pořádný nepořádek.

Ale například zdobení vánočních perníčků, to by se jim mohlo líbit. Práce s barvami děti obecně velmi baví a poutá jejich pozornost. V obchodě zkrátka sáhněte po nějakých dekoračních barvičkách na cukroví, před Vánoci jsou jich všude spousty.

Samozřejmě se dá očekávat, že perníčky nejspíš nebudou tak dokonale nazdobené, jak jste si představovala. Ale na druhou stranu to bude vlastnoruční tvorba vašich ratolestí, což je přeci mnohem cennější. Můžete se jejich výtvory chlubit kamarádkám, tetám nebo mamince. A ke všemu se vám jejich pomoc přeci jen ušetří trochu práce.

O STROMEČKU MÁTE JINÉ PŘEDSTAVY

Jakmile dojde na zdobení vánočního stromečku, děti jsou většinou jako utržené ze řetězu. Všechny ty barevné řetězy, koule a světýlka je naprosto ohromí. Na stromeček by to nejraději naházeli úplně všechno, ale vaše představy jsou přeci jen trochu jiné.

Zdobení vánočního stromečku je pro většinu rodin zkrátka tradice, kterou vykonávají všichni spolu. Nicméně pokud se do této činnosti zapojuje i malé dítko, většinou napáchá více škody než užitku a ke všemu si ještě může nepěkně ublížit.

Ne vždy se totiž ještě tak malým dětem podaří umístit barevnou kouli tam, kam by si představovaly. Proto jich spoustu rozbijí a následně se o rozbité kousky mohou pořezat. Maminka tak v jednom kuse běhá pro lopatku a pro smetáček, aby veškeré střepy odklidila.

Jak na to vyzrát? Zkuste dětem pořídit vlastní ozdoby, které se nedají tak lehce rozbít. Jsou například plyšové nebo gumové, ale existuje ještě spousta dalších. Díky tomu si děti budou moct dělat s ozdobami, co jen chtějí, a nebude jim hrozit žádné riziko pořezání.

Skutečné vánoční ozdoby od nich raději dejte trochu dál, aby si jich nevšimly. Pokud budete chtít, můžete dětem, koupit i vlastní umělý vánoční stromek, který si budou moct ozdobit úplně samy ve svém dětském pokojíku.

26.11.2019 5:33 | autor: Terezie Gáborová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist