Jak zapojit děti do vánočních příprav?

Nastal čas adventu a v každé domácnosti začínají přípavy. Někde už se uklízí, jinde teprve plánuje co udělat. Maminky si často pokládají otázku: Jak to jen stihnu s malými dětmi?

shutterstock_519972937-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Vánoce by měly být o klidu a příjemných setkáních. Alespoň tak bychom si to přály. Realita je ale často jiná. Většině maminek na počátku prosince naskočí v hlavě dlouhý seznam, co je potřeba udělat.

Uklidit byt či dům, umýt okna a vše krásně nazdobit. Na vánočním stole nesmí chybět cukroví. Jasně, že lotos budete péct jen tři druhy. Tak jako každý rok, že? A najakém čísle skončíte tentokrát?

Kdybychom měly celý prosinec volno, zvládly bychom všechno s úsměvem hollywoodské star. Jenže chodíme do práce, máme malé děti, které vyžadují pozornost, a nezastaví se ani každodenní kolotoč běžných povinností.

Děti najednou zlobí víc než dřív. Je to proto, že ve věku od tří do šesti let zkrátka celý ten vánoční shon ještě tolik nechápou. Jak je tedy do vánočních příprav zapojit tak, abyste stíhala předvánoční přípravy a zároveň s nimi trávila čas?

ÚKLID FORMOU HER

Je celkem běžné, že děti během úklidu napáchají ještě větší nepořádek, než byl předtím. I když se vám to ale možná zdá nereálné, ale ne vždy tomu musí tak být. Stačí jen děti vhodně zabavit.

Zkuste dětem nadělit takový malý předvánoční dárek, ve formě dětského uklízecího náčiní. Je na vás, jestli zvolíte dětské koště, žehličku, nebo třeba mop. Dítě bude mít pocit, že je s vámi na jedné lodi, a nebude tím pádem vyžadovat vaši neustálou pozornost.

Pokud máte dětí více, můžete jim založit fiktivní uklízecí firmu. Děti se tím zabaví a navíc prohloubí svoje sourozenecké vztahy, což je bonus navíc.

Skvělý pomocník je i kuličkové počítadlo. Každý si za uklizenou hračku přesune jednu kuličku. Ta radost, když dítko vyhraje nad maminkou a maminka, která umně prohrála, vidí uklizený pokoj. Win win princip v praxi.

Čtěte dále:

ZDOBENÍ VÁNOČNÍHO CUKROVÍ

Vaše ratolesti můžete zapojit i do dalších vánočních činností. Jednou z nich je například pečení vánočního cukroví. Pokud zvládnete trochu nepořádku, nechte je pracovat s těstem. Možná cukroví nebude úplně perfektní, ale děti se zabaví. Rozvíjí se i jemná motorika.

Ale například zdobení vánočních perníčků, to by se jim mohlo líbit. Práce s barvami děti obecně velmi baví a poutá jejich pozornost. V obchodě zkrátka sáhněte po nějakých dekoračních barvičkách na cukroví, před Vánoci jsou jich všude spousty.

Samozřejmě se dá očekávat, že perníčky nejspíš nebudou tak dokonale nazdobené, jak jste si představovala. Ale na druhou stranu to bude vlastnoruční tvorba vašich ratolestí, což je přeci mnohem cennější. Můžete se jejich výtvory chlubit kamarádkám, tetám nebo mamince. A ke všemu se vám jejich pomoc přeci jen ušetří trochu práce.

O STROMEČKU MÁTE JINÉ PŘEDSTAVY

Jakmile dojde na zdobení vánočního stromečku, děti jsou většinou jako utržené ze řetězu. Všechny ty barevné řetězy, koule a světýlka je naprosto ohromí. Na stromeček by to nejraději naházeli úplně všechno, ale vaše představy jsou přeci jen trochu jiné.

Zdobení vánočního stromečku je pro většinu rodin zkrátka tradice, kterou vykonávají všichni spolu. Nicméně pokud se do této činnosti zapojuje i malé dítko, většinou napáchá více škody než užitku a ke všemu si ještě může nepěkně ublížit.

Ne vždy se totiž ještě tak malým dětem podaří umístit barevnou kouli tam, kam by si představovaly. Proto jich spoustu rozbijí a následně se o rozbité kousky mohou pořezat. Maminka tak v jednom kuse běhá pro lopatku a pro smetáček, aby veškeré střepy odklidila.

Jak na to vyzrát? Zkuste dětem pořídit vlastní ozdoby, které se nedají tak lehce rozbít. Jsou například plyšové nebo gumové, ale existuje ještě spousta dalších. Díky tomu si děti budou moct dělat s ozdobami, co jen chtějí, a nebude jim hrozit žádné riziko pořezání.

Skutečné vánoční ozdoby od nich raději dejte trochu dál, aby si jich nevšimly. Pokud budete chtít, můžete dětem, koupit i vlastní umělý vánoční stromek, který si budou moct ozdobit úplně samy ve svém dětském pokojíku.

Zdroj: Na základě tipů od zkušených maminek zpracovala redakce Babywebu.

29.11.2022 5:00 | autor: Terezie Gáborová | zdroj: Na základě tipů od zkušených maminek zpracovala redakce Babywebu.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist