Je vašim dětem příroda cizí? Díky festivalu Příběhy Země si ji zamilují.

Víte, že se mezi ohrožené druhy nově zařadila žirafa? A co se stane, když vyhynou včely? Odpovědi na takové a další otázky nabídne Mezinárodní filmový festival Příběhy Země. Na děti tu čekají dabované dokumenty i tvořivé dílničky. Festival startuje 6. října v Praze, následně se přesune do dalších 40 měst v ČR.

36909881146_8cf73ba903_k-1100x618.jpg Zdroj: Festival Příběhy Země

Také vaše děti tráví většinu volného času u počítačových obrazovek, tabletů, chytrých telefonů a „hraní si venku“ je pro ně nezáživné? Podle průzkumu webu TreeHugger.com, do kterého se zapojilo 12 tisíc rodičů z deseti zemí, stráví děti na čerstvém vzduchu v průměru jednu hodinu. To je o neuvěřitelnou hodinu méně, než kolik tráví na vycházce vězni v USA! Aby se to změnilo, měli bychom naše ratolesti vést ke vztahu k přírodě a přesvědčit je, že jim má rozhodně co nabídnout.

Právě o to se snaží i festival Příběhy Země, kde se i ti nejmenší zábavnou formou dozvědí spoustu zajímavých informací – o tučňácích, delfínech, žirafách, ale i o tom, jak ony samy mohou být přírodě nápomocné.

Záživné dokumenty pro všechny

Aby dětem dokázali, že dokumenty nemusí být nudné, vytvořili autoři festivalu speciální dabované snímky, které se budou promítat v sobotu 7. října od 10:00 do 14:00 v Malém sálu Městské knihovny v Praze. „Chtěli jsme tak předat naše poselství i těm nejmenším, je podle nás důležité, aby si budoucí generace uvědomovala, jak lidstvo ovlivňuje přírodu,“ vysvětluje František Štefan, zakladatel a ředitel festivalu.

Na rodiče s dětmi zde čeká série krátkometrážních populárně-naučných dokumentů, například snímek Co se děje podle nás, ve kterém se prolíná pět reálných příběhů živočichů – mláděte bobra, užovky obojkové, divokého prasete, čápa Kamila a vlaštovky Vlaďky, to vše namluvené známými českými umělci.  Další snímkem, na který se mohou dětští návštěvníci těšit, je film s názvem Australské kamenné zahrady, díky němuž budou moci nahlédnout do národního parku ve východní Austrálii – do místa překypujícího mimořádnými přírodními krásami, divokou zvěří a starobylým uměním domorodců. A to je jen malá ochutnávka. V rámci festivalu se chystá i samostatný program pro základní a střední školy v podobě interaktivních přednášek, soutěží a promítání dalších dokumentů.

Jednotné vstupné - 50 Kč za 2hodinový filmový blok - 150 Kč za přednášku - Děti do 18 let vstup v doprovodu rodičů zdarma - Studenti 15–18 let bez doprovodu rodičů vstup za 50 Kč - Senioři od 65 let vstup zdarma

Čtěte také:

Hlídání zajištěno

V Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze bude v neděli od 8. října od 16–18 h k dispozici dílna pro děti s hlídáním zdarma. „Tímto krokem se snažíme rodičům vyjít vstříc, aby se mohli věnovat dokumentárním filmům naplno,“ vysvětluje Josef Kokta, marketingový poradce festivalu. Děti si v kreativních dílničkách mohou vyrobit náramek nebo ozdobu z barevných korálků od české sklářské firmy Preciosa. K ruce jim budou zkušení lektoři. „National Geographic si pro děti připravil obrázky, puzzle a vědomostní kvízy, za jejichž splnění získají věcné ceny,“ dodává s úsměvem Josef Kokta.

Kromě bohatého dětského programu si pořadatelé připravili i zajímavé přednášky a snímky pro rodiče. Mezi významné hosty letošního ročníku se zařadí Američan Thad Lacinak, který návštěvníkům přiblíží trénink exotických zvířat. Jihoafričanka Gabby Harris s přednáškou o záchraně tučňáků afrických nebo světově uznávaný odborník – František Šusta, který dokáže změnit zvířecí chování. O budoucnosti českého školství zase rodičům popovídá Bob Kartous z infomačního centra vzdělávání EDUin.


O festivalu

Filmový festival Příběhy Země (loni pod názvem Ekotopfilm) se bude konat 6.–12. října v Praze a následně i v dalších 40 městech České republiky. Loni si ho nenechalo ujít na 72 tisíc návštěvníků, kdy kampaní „Dochází nám herci“ upozorňoval na vymírání ohrožených druhů. S letošním podzimem přijde podruhé, pod novým názvem Příběhy Země. „Je to lepší vyjádření myšlenky festivalu. Tou je spojení filmu, zábavy a poznání,“ vysvětluje František Štefan. „Filmy, které festival přináší, jsou zejména o nás lidech, kteří máme jedinečnou moc udělat svět lepším, nebo jej zničit. Jsou to příběhy o dobru a zlu, o minulosti i budoucnosti. Jsou to příběhy zahalené tajemstvím, protože se vlastně úplně nedovíme, jak dopadnou. Jejich konec však můžeme ovlivnit, protože my všichni v nich hrajeme důležitou roli,“ dodává.

Více informací o festivalu a filmech najdete na www.pribehyzeme.cz.

4.10.2017 11:06
Více o tématu: dětipřírodaruce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist