Bezpečně na sociální sítě. Naučte děti pravidla jejich užívání. Nikdy není dost brzy

Ať se vám to líbí, nebo ne, sociální sítě patří k životu, a to i k životu našich dětí. Přestože děti mladší 13 let nemají sociální sítě, jako je Facebook či Instagram podle vnitřních pravidel používat, mnoho dětí na prvním stupni nařízení porušuje.

profimedia-0146841338-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco rodiče se domnívají, že si dívky o školních přestávkách svěřují svá dívčí tajemství a kluci vyvádí nějaké rošťárny, děti možná řeší své statusy na Facebooku. Statistiky pro české děti nejsou dostupné, ale podle loňského průzkumu společnosti Ofcom, regulátora komunikačních služeb ve Velké Británii, mělo asi 28 procent desetiletých, 46 procent jedenáctiletých, a dokonce 51 procent dvanáctiletých dětí svůj profil na některé z dostupných sociálních sítích. Založit si zde účet je totiž velmi jednoduché, ve většině případů stačí zfalšovat své datum narození, či použít email rodičů.

Neexistuje jediný správný věk, kdy by si dítě mělo založit svůj účet. I pro mladší děti totiž mohou sociální sítě nabídnout mnoho zábavy, insiprace a možností sebevyjádření. Jenomže zde také číhají různá nebezpečí, rodiče by si měli být vědomi potenciálních hrozeb, jako je kyberšikana či sdílení nevhodného obsahu.

Zvláště mladší děti si neuvědomují důsledky svého online života, proto by právě rodiče měli hlídat, co jejich potomek ve virtuálním prostoru dělá a s kým se stýká. O rizicích by si pak měli se svými dětmi promluvit včas, nejlépe ještě před tím, než si potomek založí svůj účet. Ujistěte se, že chápou rizika a výhody spojené s účtem.

Instagram například nedávno vytvořil průvodce pro rodiče s názvem Naučte se mluvit o Instagramu se svými dětmi. Průvodce je sice zatím jen v angličtině, ale není psán příliš složitým jazykem, takže jej jistě mohou užít i čeští rodiče. V textech, videích a dalších materiálech vysvětluje rodičům, jaké kroky by měli podniknout, pokud jde o soukromí dítěte, jeho interakce a čas, který sociálním sítím věnuje.

Nicméně sledování dítěte není jediným řešením, protože nikdy neuvidíte všechny jeho akce. „Mezi dětmi a rodiči musí být důvěra a dialog, aby se dítě nebálo na rodiče obrátit, kdykoliv se mu něco nelíbí nebo nezdá,“ doporučuje Eddie Ruvinsky, vývojář z Instagramu.

Čtěte také:

Co byste měli dítě naučit, než ho pustíte na sítě

Je důležité si uvědomit, že v dnešním světě jsou děti online od nejútlejšího věku. Tříleťáci se velmi rychle naučí obsluhovat YouTube, jakmile se později naučí psát, začnou pronikat do tajů googlu. Je také dobré si uvědomit, že mnoho informací děti nepřebírají od svých rodičů a jiných dospělých, ale dozvídají se je od svých vrstevníků. Takže to, že budete odkládat jejich seznámení se sociálními sítěmi, neznamená, že ony je nebudou znát.

Začněte třeba tím, že zjistíte, proč se chtějí připojit k sociálním sítím, co si myslí, že tam na ně čeká.  „Dítě by mělo předem mít nějaké očekávání, ale také by mělo být připraveno na skutečnost, že vše nemusí jít tak, jak si představovalo. Co pak bude dělat?“ ptá se expertka na sociální sítě Anna Homayounová, která radí naučit děti zdravé socializaci (mimo síť), samoregulaci a předat mu povědomí o bezpečném chování na internetu obecně.

Nastavte mu soukromí

„Mnoho lidí to ani neví, ale na sociálních sítích, jako je Facebook a Instagram, lze nastavit míru soukromí. Tedy regulovat to, co ostatní vidí ve vámi zveřejněném obsahu. Zapnutí soukromého režimu znamená, že pouze schválení přátelé uvidí, co zveřejníte, mohou to komentovat a lajkovat.

Tuto funkci byste měli dětem vysvětlit jako první, protože to může pomoci zabránit tomu, aby jejich soukromé věci skončily ve špatných rukou,“ tvrdí generální ředitel analytiky společnosti Instagram Dan Zigmond, který po svých dětech požaduje, aby osobně znaly každého přítele, kterého si přidají.

To je ostatně dobré pravidlo, které by mělo dodržovat i vaše dítě.

UNICEF k tomuto tématu natočil pěkné video.

 

Pravidla slušného chování

Mnoho komentářů, které se objeví na sociálních sítích, může vážně poškodit sebehodnocení dítěte. A psaní takových poznámek ho může dostat do potíží. Proto porozprávějte se svým dítětem o tom, jak by se mělo na sociálních sítích prosazovat. Urážlivé a nevhodné komentáře by měly být zcela zapovězené. Asi nejlepší pravidlo zní, nepiš nikomu nic, co bys nerad četl sám…

Kyberšikana je v dnešní době stále častější. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se v předchozích 12 měsících s kyberšikanou setkalo 15 procent dotazovaných dětí . Na toto chování je třeba dítě připravit a poradit mu, co má dělat. Negativní komentáře lze v některých případech odstranit, dotyčného uživatele nahlásit a zablokovat. „Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou by děti měly pochopit, je fakt, že věci, které se stanou online, mohou mít vliv na to, jak se lidé cítí offline. Je opravdu důležité, aby toto měli na paměti, kdykoliv se připojí,“ uvádí Zigmond.

Stanovte čas

Není neobvyklé, že sociálním sítím propadli dospělí, kteří zde trávili několik hodin denně. Děti přitom mají ještě méně sebedisciplíny, takže propadnout takové závislosti je pro ně mnohem jednodušší. V tomto případě je lepší problémům předcházet, než je pak složitě řešit, a proto si dopředu stanovte, jak dlouho může dítě na sociálních sítích, ale i internetu obecně být. Můžete také využít nástroj Dashboard od Instagramu, který umožňuje nastavit dobu používání a omezit příchozí upozornění.

Jděte příkladem

Těžko můžete učit děti vhodnému chování na síti, když sami budete psát nenávistné komentáře. Proto jděte příkladem a na sociálních sítích se chovejte tak, jak byste chtěli, aby se chovaly vaše děti.

3.10.2018 7:47 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist