5 jednoznačných příznaků těhotenství

Myslíte si, že jste v jiném stavu? Stačí dobře naslouchat vlastnímu tělu, to totiž dlouho předtím, než si uděláte těhotenský test, vykazuje jasné příznaky těhotenství. Tady je 5 nejzaručenějších.

5_priznaku_tehotenstvi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Těhotenství je pro ženu obrovská hormonální změna. Říká se, že ženy samy tak nějak poznají, že je něco jinak, a své možné těhotenství tak trochu vycítí. Samozřejmě ale nelze spoléhat jen na tento pocit intuice, a tak jsme si pro vás připravili 5 jednoznačných příznaků těhotenství, které nelze přehlédnout.

1. Opožděná menstruace

Jeden z hlavních signálů, který nasvědčuje, že je ve vašem těle něco jinak, je docela určitě zpožděná menstruace. Pokud jste měla menstruační cyklus vždy přesný a najednou má vaše menstruace zpoždění, mohl by to být jasný signál těhotenství.

Nicméně neznamená to, že pokud se vaše měsíčky zpozdí o dva dny, že jste automaticky těhotná, na to je potřeba brát zřetel. Pokud zpoždění trvá dva až čtyři dny, tak to není nic neobvyklého. Může jít například jen o nadbytek stresu ve vašem životě, nebo třeba o velkou životní změnu (stěhování, svatba). I tyto faktory mohou mít na menstruaci vliv.

Pokud si nejste jistá, v této fázi už si můžete udělat těhotenský test, ať máte jistotu. Pokud se však opožděná menstruace bude opakovat, doporučujeme navštívit vašeho gynekologa, aby udělal ultrazvuk a přišel na příčinu. Může jít například o cystu na vaječnících, která často mívá na opožděnou menstruaci vliv.

2. Silné bolesti v podbřišku

Silné bolesti v podbřišku jsou příznakem přicházející menstruace u většiny žen. Ale pokud jsou bolesti silnější než kdy předtím, je nutno vyhledat lékaře.

Děloha se totiž může připravovat na masivní růst, který ji v následujících devíti měsících čeká. Tím pádem mohou bolesti značit těhotenství. Přidat se mohou také bolesti pánve a zad a často se objevuje také nevolnost a zvracení.

Opravdu velmi silné bolesti však mohou mít i celou řadu jiných příčin, jednou z nich může být třeba i mimoděložní těhotenství. Pokud bolesti neustávají, určitě vyhledejte lékaře, ten buď potvrdí těhotenství, nebo začne řešit příčinu bolestí.

3. Nechuť k jídlu

Stačí jen pomyšlení na jídlo, a už se vám zvedá žaludek? I taková nechuť k jídlu je celkem spolehlivým příznakem toho, že ve vás roste miminko. Některé budoucí maminky na tuto nechuť skutečně trpí, a spolu s nevolnostmi a zvracením rozhodně nejde o příjemné trio.

Některé maminky to ale mohou mí trochu jinak. Mají totiž chuť na velmi zvláštní kombinace jídel, které by si třeba nikdy předtím nedaly. Nikdy jste neměla v lásce kyselé okurky, ale teď se po nich můžete utlouct? Nebo nedokážete vydržet bez sladkého, a když ho nemáte, je vám doslova do pláče?

Pokud se s tímto problémem spojují ještě další příznaky těhotenství, mohla byste být jasnou adeptkou na budoucí maminku.

Čtěte dále

4. Přecitlivělost

Před pár měsíci byste u romantického filmu neupustila ani slzu, ale teď vám z očí tryskají vodopády. Cítíte smutek, když na vás někdo zvýší hlas, nebo začnete při hádce s partnerem jednoduše plakat, i když jste to nikdy předtím neudělala? Pokud se nepoznáváte, je tu možnost, že jste v jiném stavu.

I takto se projevují některé těhotenské hormony a je potřeba jim naslouchat. Za své slzy se tedy nestyďte a své pocity v sobě neduste, protože byste si tím mohla uškodit. Rozhodně si zkuste udělat těhotenský test.

Pokud je negativní a jste přecitlivělá stále, pak je potřeba zjistit příčinu. Nepřecházíte zrovna na jinou antikoncepci? Nejste příliš ve stresu? Nepřichází menstruace a s ní protivné PMS? Ať tak či tak, určitě se snažte nezvyklou lítostivost řešit.

5. Bolest prsou

Prsa mají tendenci v počátcích těhotenství tvrdnout a bolet. Podobně se ale chovají i když vás čeká menstruace. Je tedy potřeba zjistit, jaká je skutečná příčina a neradovat se předčasně.

Prsa tvrdnou, bolí, a zvětšují se, když je čeká hormonální změna. Tou menstruace bezpochyby je, a proto si tohoto signálu mnoho žen už ani nevšímá, a neberou bolest prsou jako příznak gravidity. Pokud se ale o miminko snažíte už delší dobu, je potřeba pečlivě zkoumat každou změnu na vašem těle – a prsa nejsou výjimkou.

Chcete-li mít jistotu, zkuste si prsa jemně zmáčknout směrem k bradavkám. Pokud se objeví nažloutlá kapička, je těhotenství téměř jisté.

19.4.2023 6:00 | autor: Terezie Gáborová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekology.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist